قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / آموزش طرز تهیه شیر خشک
روش صحيح درست كردن شير خش
روش صحيح درست كردن شير خش

آموزش طرز تهیه شیر خشک

آموزش طرز تهیه شیر خشک

روش تهیه شیر خشک

قبل از این که برای کودک خود شیر تهیه کنید، باید دستهای خود را سه نوبت با آب و صابون بشوئید و با حوله یا دستمال تمیز خشک نمائید. در قوطی شیر را کاملاً با آب گرم و صابون بشوئید و با دستمال تمیز خشک کنید. سپس طبق مراحل صفحهٔ ۱۱۶ و شکل شمارهٔ ۴۶ شیر را تهیه نمایید.

۱- آب را ۵ تا ۶ دقیقه بجوشانید و اجازه دهید تا خنک شود – در قوطی شیر خشک را باز کنید و پیمانه خنک شود (۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد نه کمتر و نه بیشتر) داخل شیشه شیرخوری بریزید.

قوطی را پر از شیر خشک کنید و با چاقوی تمیز سطح آن را صاف کنید

۳- شیر خشک را به تعداد پیمانه های لازم به آب  داخل شیشه شیرخوری اضافه کنید. (برای هر ۳۰ سانتیمتر مکعب یا یک درجه آب، یک پیمانه شیر خشک اضافه کنید

– درپوش شیشه شیرخوری را بدون پستانک بسته شود. سپس آن را خوب  دهید تا شیر و یا به دستورالعمل خشک و آب به طور کاملا بسته شود نوشته شده روی قوطی شیر خشک عمل نمائید.

شما میتوانید تعدادی شیشه شیرخوری برای ۸ تا ۱۲ ساعت کودک یک جا تهیه کنید و در حالی که در شیشه ها بسته است و پستانک آنها به وسیلهٔ درپوش پوشیده شده است، در یخچال نگهداری نمائید. در هر نوبت، شیشه شیرخوری حاوی شیر را در آب گرم بگذارید یا زیر شیر آب گرم نگهدارید تا درجه حرارت ۱ مانند گرمی شیر مادر شود. درجه حرارت شیر را قبل از این که به کودک بدهید با ریختن چند قطره به پشت دست خود امتحان کنید. بعضی از کودکان شیر خشک سرد را بهتر میخورند. در هر صورت مادر باید به میل کودک رفتار نماید.

بعد از یک سالگی می توانید به کودک به جای شیرخشک شیرپاستوریزه بدهید، ولی اگر کودک شیر خشک را بهتر می خورد و با آن عادت کرده است، شیر خشک راادامه دهید .

اگر بعد از یک سالگی به کودک خود شیر پاستوریزه می دهید، میتوانید شیر موردنیاز روزانه او را یک جا تهیه کنید. اگر شیر پاستوریزه را نیز بجوشانید، سالم تر خواهد بود. در این صورت باید مقداری آب به ازای آبی که موقع جوشاندن بخار می شود و از دست میرود، قبل از جوشاندن به شیر پاستوریزه اضافه نمائید (یک استکان آب به یک لیتر شیر). شیر پاستوریزه را نباید زیاد بجوشانید زیرا غلظت آن زیاد می شود و موجب مشکلات گوارشی کودک میگردد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *