آنالیز عصب سه قلو و تاثیر درمان دارویی بر آن


آنالیز عصب سه قلو  و تاثیر درمان دارویی بر آن

آنالیز عصب سه قلو و تاثیر درمان دارویی بر آن

 

دکته در موارد نورالژی عصب سه قلو که به هیچ درمان دارویی جواب ندهد، پزشک ممکن است توصیه به درمان جراحی موسوم به ریزوتومی جلدی (percutaneous rhizotomy) (قطع کردن ریشه ی عصب سه قلو از طریق پوست .) کند اگرچه این عمل را به صور گوناگونی میتوان انجام داد، ولی هدف اصلی در اینجا غیرفعال کردن عصب  سه قلو، تا حدی است که مانع حسی درد شود وجود درد شدید ممکن است به همراه بعضی از علایم دیگر ام اس دیده شود. به عنوان مثال، سفتی عضلانی (اسپاستیسیته) که در ام اس خیلی شایع است  میتواند اسپاسمهای خیلی دردناکی تولید کند. این اسپاسمها را میتوان با داروهای ضد اسپاسم باکلوفن (baclofen) و زانافلکس (تیزانیدین) درمان کرد.

والیوم (دیاپازم) به خصوص در مورد اسپاسمهای دردناک شبانه در رانها و پاها میتواند مفید باشد. نوریت اپتیک ممکن است همراه درد شدید چشم دیده شود و معمولاً به یک دوز کوتاه کورتیکواستروئید تزریقی با ده: بالا حهان میدهد.دز بالا جواب می دهد اولیه به داروهایی که برای درمان درد ناشی از حوادث تجویز می شود، مثل آسپیرین (aspirin)، تایلنول (استامینوفن) یا ترکیبات مختلف ایبوپروفن (موترین یا در ادویل) (Motrinor Advil) پاسخ نمی دهد، زیرا منبع بروز درد متفاوت است. همچنین را درد اولیه به داروهای مخدر هم پاسخ خوبی نمیدهد.

اگرچه انواع مختلف داروهای ضد درد میتواند به طرز چشمگیری برای درمان درد مفید باشد، گزینه های دیگری را هم می توانید مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال، طب سوزنی ممکن است برای انواعی از درد مفید باشد (اگرچه برای ام اس هنوز به صورت گسترده امتحان نشده است).

بعضی افراد اظهار میکنند که مراقبت و دیگر روش های آرام سازی هم به همان اندازه مفید است.

درد ثانویهدر ام اس نسبتاً شایع است زیرا ضعف، اسپاستیسیته و دیگر علایم اماس میتواند روی تمام سیستم عضلانی - اسکلتی تأثیر بگذارد. زمانی که مشکلی پیش می آید، گردن، قسمت پایین کمر و زانوها مظنونین اصلی به شمار می روند. بهترین راه برای درمان این نوع درد و در امان ماندن از شر آن، این است که در مراحل اولیه به آن توجه کرده و با ورزشهای مناسب، توجه دقیق به وضعیت بدنی در موقع راه رفتن و نشستن و کمک گرفتن بهینه از وسایل کمک حرکتی (در صورت نیاز)، از بروز آن جلوگیری شود. تیم توانبخشی  می توانند جهت کمک به حفظ آسایش و انعطاف پذیری شما، راهکارهایی کانابینوئیدها (cammabilinoids): مواد مفیدی که از ماری جوانا به دست میآیند.در صورتی که در گردن، کمر،، یا زانوهایتان، با مشکلی مواجه شوید، اطلاع دادن به متخصص مراقبت بهداشتی تان که از بیماری ام اس شما و ارتباط آن با دردهای نواحی مزبور آگاه است، اهمیت دارد. این بهترین زمان است که متخصصان تیم مسئول شما دربارهی وضعیت تان با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند. به عنوان مثال، شما توصیه کند، با فرض اینکه در اثر اعصاب آسیب دیده، عضلات مربوطه ضعیف شده و برایتان مشکل ایجاد کرده است.بسیاری از افراد مبتلا به درد گردن یا پشت، با کسی که وارد به امور طب فشاری است (کایروپرکتور chiropractor) مشورت میکنند. اگرچه آمار مربوط به مطالعات کایروپرکتیک نشان می دهد این روش ممکن است در درمان کمردردهای انتهایی مفید واقع شود، ولی قبل از شروع این نوع درمان، باید با یک نورولوژیست مشورت کنید. زیرا با توجه به بیماری اماس، ممکن است دستکاری ستون مهره ها چندان مناسب نباشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد