آناگالیس گیاهی دارای ساقه های کم دوام،  ظریف و شکننده/ قسمت اول


 آناگالیس گیاهی دارای ساقه های کم دوام،  ظریف و شکننده/ قسمت اول

 آناگالیس گیاهی دارای ساقه های کم دوام،  ظریف و شکننده

 گیاه آناگالیس دارای ساقه های کم دوام، ولی ظریف و شکننده است و قد آن از ده تا سی سانتیمتر میرسد. برگهایی بیضی شکل و براق، با خطوطی موازی دارد. برگهای آن دو به دو مقابل هم قرار گرفته اند و به شکل دو بال پرنده ای هستند که باز شده اند. گلهای آنا گالیس در ماه اردیبهشت پدیدار می شوند و تا اواسط خرداد دوام می آورند. گلهای آن کوچک و دارای پنج گلبرگ است که ابتدا به شکل زنگوله، و بعد که باز شد، شکل ستاره پنج پر میشود. رنگ گلهای آن در نوع نرینه اش، قرمز، و در نوع مادینه اش، آبی آسمانی است. اگر میخواهید از آناگالیس استفاده دارویی بکنید، باید وقتی گل داد، ساقه و برگهای آن را بچینید. البته، می بایست روزی را برای چیدن آنها انتخاب کنید که هوا بارانی و ابری نباشد. وقتی آنها را چیدید، در سبدی که هوا از آن عبور میکند بگذارید و در جای گرمی، مثلا در آشپزخانه، خشک کنید.

کمی از تاریخ

قدیمی ها آنا گالیس را خیلی خوب می شناختند. «پلین» دانشمند معروف گیاه شناسی که در سال های ۲۳ تا ۷۲ قبل از میلاد میزیست، در «تاریخ طبیعی»، اثر جاویدان آخود، آن را بررسی کرده است. «جالینوس» تحکیم، با خواص دارویی این گیاه را «قی آور و حل کننده» دانسته و یک خاصیت آن را درآوردن خار از دست و قوت بینایی دانسته است. خانم کشیش «سنت هیلدگراد» که در سالهای ۸ ۹ . ۱ تا ۱۱۷۸ میزیست، آن را برای درمان زخم های داخلی بکار می برد. خال آنکه، «آلبرت دوسارته آنو، آن را داروی مؤثری برای معالجه بیماری صرع و هاری و امراض روحی بسیار مؤثر میدانست

آنا گالیس چه دارد؟

آنا گالیس قرمز دارای گلوکوزید ۔ ساہونین است که به آن خاصیت تصفیه - کننده خون، خارج کننده خلط، و قی آور، بخشیده است. این گیاه را برای درمان یرقان، سیروز (تشمع کبدی) و حتی برای تسکین سرفه های پیدرپی آسم و برونشیت و سیاه سرفه بکار میبرند.

معالجه آسم

پنجاه گرم آناگالیس خشک که عبارت از گل و برگ و ساقه است را در یک لیتر آب مرد در ظرفی بریزید و آن را روی آتش ملایمی بگذارید تا بجوش آید و یک دقیقه بجوشد. بعد ده تا پانزده دقیقه آن را بگذارید دم بکشد. سپس، آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازید و در طول روز، چهار تا پنج فنجان از آن را بنوشید. رفته رفته فشار آسم برطرف میشود و سرفه های آن تسکین مییابد.

 معالجه برونشیت

پنجاه گرم گیاه کامل آناگالیس را تهیه کنید و بنوشید. این جوشانده آناگالیس خلط آور و مسکن مفیدی برای عوارض برونشیت است.

معالجه سیاه سرفه

- اگر جوشانده آنا گالیس را که با عسل شیرین شده هرروز چهار تا پنج  فنجان بنوشید سیاه سرفه را معالجه خواهد کرد. جوشانده باید پنجاه گرم آناگالیس خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و یک دقیقه و صافی نمایید. همین جوشانده، برای معالجه انواع ورم پوست نیز مؤثر است.آناگالیس گیاهی دارای ساقه های کم دوام،  ظریف و شکننده/ قسمت دوم  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد