قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / آنچه باید درباره سرطان تیروئید بدانید!
سرطان تیروئید
سرطان تیروئید

آنچه باید درباره سرطان تیروئید بدانید!

آنچه باید درباره سرطان تیروئید بدانید!

سرطان تیروئید

خوشبختانه بین سرطان پستان و غدد لنفی یا تیروئید هیچ گونه ارتباطی تا بحال گزارش نشده است پس وحشت شما بی مورد است. با علایمی که نوشته اید، گواتر شما از نوع ساده است و نیاز به جراحیندارد.

کم کاری تیروئید

مردی ۴۳ ساله هستم. به علت ندول داغ و سمی بعد از چند دورہ درمان با داروهای ضد تیروئید و یکبار مصرف رادیواکتیو، مجدداً پرکاری تیروئیدم عود کرده است. پزشکان تشخیص عمل جراحی دادند و یک سال قبل تحت عمل جراحی قرار گرفتم. متأسفانه بعد از شش ماه مجدداً پرکاری عود کرد. مجدداً ید رادیواکتیو تجویز شد و معالجه شد. م. مدتی است صبحها که از خواب بیدار می شوم، چشمهایم پف می کند. یبوست و افزایش وزن دارم و حافظه ام نیز ضعیف شده، چه کار * دنبال درمان با ید رادیواکتیو که برای درمان تیروئید سرکش و لجام گسیخته شما انجام شده، به علاوه انجام عمل جراحی، بافت تیروئید شما از بین رفته و شما فاقد فافت تیروئید فعال هستید. یعنی در واقع دچار کم کاری تیروئید هستید و تمام علایمی که دارید به همان علت است. با مصرف قرص های جایگزینی تیروئید علایم شما بهبود حتمی پیدا میکند. نگران نباشید.

کم کاری تیروئید و تالاسمی

متأسفانه به علت عدم آگاهی و نبودن امکانات در شهرستان و ازدواج فامیلی، هر دو بچه من مبتلا به تالاسمی ماژور شدند که یکی از آنها در سن ۱۳ سالگی فوت کرد. من و شوهرم دختر عمو و پسر عمو هستیم و بعداً متوجه شدیم که هر دو ژن تالاسمی خفیف (مینور) داریم. علاوه بر همه مصایبی که به همین دلیل برای ما به وجود امده، ریزشکان مجبور شدند علی رغم کم خونی شدید کودک دوم طحال ویرا بیرون بیاورند. متأسفانه امسال پسرم از نظر هوش دچار اشکال شد و تجدیدی آورد. پوست صورتش پف میکند و صدایش به شدت کلفتشده تکلیف من چیست؟ کودک شما مبتلا به کم کاری تیروئید شده است که علت آن رسوب «هموزیدین» فولیکولهای تیروئید و از بین رفتن بافت تیروئید است. برداشتن طحال و مصرف داروهای ضد اهن که اغلب در بیماران تالاسمی تجویز می شود، معمولاً نقشی در بروز عارضه اخیر برای فرزندان ندارد. با مصرف قرصهای تیروئید تمامی علایم مربوط به کم کاری تیروئید کودک شما قابل بهبود و جبران است. خوشبختانه در سالهای اخیر انجام آزمایشهای تالاسمی برای زوجهای جوان اجباری شده و در سالهای آتی کمتر از این صحنه های ناگوار خواهیم دید.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *