قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آنچه باید درباره نیلوفرآبی بدانید!!!
نیلوفرآبی
نیلوفرآبی

آنچه باید درباره نیلوفرآبی بدانید!!!

آنچه باید درباره نیلوفرآبی بدانید!!!

نیلوفرآبی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نیلوفر ابی است گیاهی است از خانواده Nymphaeaceae که انواع گوناگونی دارد و به طور کلی نیلوفر آبی گل زیبایی دارد و در داخل آبهای راکد زندگی می کند، از پایین به ته آبچسبیده و ساقه  آن در آب به طور قایم قرار دارد و تقریباً توخالی است. برگ های پهنی دارد که بر سطح آب مفروش شده اند، دم گل از وسط برگها بیرون آمده و در هوا قرار دارد. گل آن درشت و زیبا و به رنگ های مختلف می باشد که بهترین نوع آن از نظر دارویی گل سفید یا نیلی رنگ آن است. تخمدان آن به میوه ای تبدیل می شود که به قدر یک سیب و تقریباً مدور است و در میان میوه دانه های کوچکی وجود دارد که حاوی ماده لزجی می باشد، دانه های آن سیاه رنگ و به اندازه  حدود پنج میلی متر است. این گیاه در هندوستان زیاد می روید.

نامهای دیگر نیلوفر آبی در طب سنتی: نیلوفر – نیلوفر پر – نیلوفر برگ – نیلوفل- کرنب الماء – فلوردولیلا – حشیشه السمک – پیچ امین الدوله.

طبیعت آن: سرد و تر است.

خواص نیلوفر آبی

درمان گیاهی سرخک

آن را دم کنید و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب صاف کرده اش را بنوشید. برای آبله و سرخک نافع است، برای تسکین حرارت قلب و کبد و تب های گرم حاد مفید است، زخم داخلی را که در اثر خوردن داروهای گرم ایجاد شده باشد التیام می بخشد، تشنگی و حرارت را تسکین می دهد، خواب آور می باشد، سردرد را تسکین می دهد، مقوی دماغ است و دماغ را تر و تازه می کند، برای رفع خشونت سینه و سرفه  گرم مفید است، ورم کلیه را درمان می کند، سوزش ادرار را برطرف می سازد، نزله های ریوی را معالجه می کند، اسهال ساده و اسهال خونی را قطع میکند، تبهای گرم مزاجان را برطرف می سازد.

درمان گیاهی تب

اگر هر ساعت به اندازه  یک قاشق شربت نیلوفر بخورید، استفراغی که از تب باشد را قطع میکند.

درمان گیاهی سینه پهلو

آن را با گل بنفشه به اندازه مساوی بجوشانید، بعد آب صاف کرده آن را با شکر قوام آورید و هر سه ساعت یک قاشق از آن را بخورید. سینه پهلو یا ذات الریه را درمان میکند.

آن را همراه بازعفران و دارچین بخورید. برای تقویت و رفع خفقان نافع است.

درمان گیاهی بیخوابی

بوییدن گل نیلوفر آبی مقوی قلب و اعصاب و مسکن سردردهای گرم مزاج  بوده و برای تقویت دماغمفید است و خواب آور می باشد.

داروی گیاهی مسکن

اگر بر اثر حرارت آتش یا حرارت آفتاب سردرد ایجاد شده باشد، مقداری از آن را کوبیده و خمیر کنید و بر سرگذارید. درد ساکت می شود.

ضماد کوبیده  آن درد مثانه را ساکت میکند.

خوردن آن مضر مثانه است، قوای تناسلی را ضعیف می کند، برای افراد سرد مزاج و افراد بلغمی مزاج و مردان مبتلا به سرعت انزال مضر می باشد؛ لذا حتماً باید با نظر پزشک مصرف می شود.

آن را بخورید. کاهش دهنده  نیروی جنسی است و قاطع ترشح اسپرم می باشد، اگر .چندبار خورده شود، برای قطع ترشحات زیاد رطوبی رحم مفید است

ضماد آن برای قطع خونریزی، رفع درد مثانه و جلوگیری از ترشحات زیاد عادت ماهیانه نافع است.

درمان گیاهی اسهال خونی

چهار تا دوازده گرم از آن را بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید. برای تحلیل ورم طحال و التیام زخم روده ها مفید است، ورم طحال را می نشاند، قابض و کمی مخدر است، برای درمان اسهال های مزمن و اسهال خونی مؤثر است، کاهش سیلان اسپرم و فرونشاندن نیروی جنسی مفید می باشد.

آن را با دانه  خشخاش به اندازه  مساوی بکوبید و بخورید. از احتلام غیرارادی و احتلام شبانه جلوگیری میکند.

درمان گیاهی ورم های حلق

آن را دایم در دهان نگه دارید. ورم های حلق را فرو می نشاند.

درمان گیاهی دیفتری

قرقره با آب جوشانده آن حناق یا دیفتری را بهبود می بخشد.

ضماد آن برای رفع درد معده، مقعد، مثانه و رفع ورم طحال و مقعد مفید می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *