قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آنچه باید درمورد سینه پهلو بدانید!!!
سينه پهلو در كودكان
سينه پهلو در كودكان

آنچه باید درمورد سینه پهلو بدانید!!!

آنچه باید درمورد سینه پهلو بدانید!!!

سینه پهلو

به التهاب و عفونت ریه ها سینه پهلو، ذات الریه و یا پنومونی میگویند. سینه پهلومعمولا در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی بروز می کند. این بیماری غالبا از عوارض عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا میباشد. باکتری یا ویروس از طریق دهان و گلو میتواند به راحتی وارد ریه و نایژهها شود و موجب برونشیت (عفونت و التهاب نایژهها) گردد که به این حالت سینه پهلوی برونشیتی (پرونشوپنومونی) میگویند. البته برونشوپنومونی در اثر اختلالات دیگری از جمله آسم، فیبروز کیستی، سیاه سرفه و سرخک نیز ممکن است ایجاد شود. علامت آشکار و شایع انواع سینه پهلو، تنفسی دشوار به همراه تب بالا وسرفه است کهالبته در مورد برونشوپنومونی این علایم شدیدتر است.

آیا سینه پهلو خطرناک است؟

سینه پهلو را همیشه باید جدی گرفت ودر اولین فرصت آن را درمان کرد.

علائم احتمالی سینه پهلو

تنفس دشوار ( گشاد شدن سوراخ های بینی در هنگام دم و خس خس سینه و تقلا در نفس کشیدن )

سرفه خشک که در کودکان بزرگتر با خلطزرد مایل به سبز یا خون آلود همراه است

تب بالای ی39 درجه سانتی گراد

اسهال و استفراغ

درد سینه که با تنفس عمیق شدید تر می شود

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا بیماری شبیه به به کودک مایعا سرماخوردگی شد و با گذشت چند روز به کافی بدهید جای بهبودی وضعیت او بدتر شد با مشاهده  علایمی از جمله سرفه  خشک و دشواری تنفس او را نزد پزشک ببرید.

۲) درجه  حرارت بدن کودک را از نظر وجود تب بررسی کنید و در صورت بروز تب به وسیله  اسفنج مرطوب آن را پایین بیاورید.

۳) به منظور جلوگیری از کم آبی بدن به کودک مایعات کافی بدهید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که فرزندتان پس از سرماخوردگی و هرگونه بیماری عفونی، دچار علایمیاز جمله سرفه خشک و دشواری تنفس شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشتهباشید که اشکال در تنفس یکی از مواردی است که بدون فوت وقت باید در مورد آن اقدامات درمانی لازم انجام گیرد.

اقدامات پزشکی

-پزشک کودک را معاینه میکند و آنتی بیوتیک مناسب تجویز مینماید. اگر پزشک تشخیص دهد که کودک حتماً به سینه پهلو مبتلا شده است، در صورت شدت علایم برای عکسبرداری ریه به وسیله  اشعه  ایکس و وصل کردن اکسیژن به بینی در صورت اختلال تنفسی، کودک را به بیمارستان می فرستند.

-اگر پزشک اجازه درمان کودک در منزل را بدهد، نکات لازم برای پرستاری ازفرزندتان را به شما توصیه و یادآوری میکند.

چه کمکی میتوانم بکنم؟

– در هنگام استراحت و خواب، (با استفاده از بالش اضافی) سرکودک راکمی بالاتر از حد معمولی قرار دهید. اینکار به تنفس او کمک میکند.

-اتاق کودک را معتدل و تاحدی گرم و با تهویه  مناسب نگه دارید، نگذارید اتاق کودک بیش از حد مرطوب و دم دارو بدون تهویه بماند.

– به کودک مایعات کافی بدهید و به محض این که به خوردن غذا تمایل پیدا کرد به اومواد غذایی که هضم آنها راحت است مثل ماست، میوه و سوپ بدهید.

– اگر به علت تب دار بودن و شدت بیماری نمی توانید فرزندتان را به حمام ببرید، بهوسیله  دستمال یا اسفنج مرطوب بدن او را تمیز کنید تا کمی سرحال شود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *