قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آنچه بر پوست ما می گذرد ….
تغییرات پوست
تغییرات پوست

آنچه بر پوست ما می گذرد ….

آنچه بر پوست ما می گذرد ….

 

 

شناختن این تغییرات برای کسانی که بخواهند در زیبائی پوست کار کنند لازم است و این تغییرات برحسب سال و محلی پوست و نژاد و اشخاص فرقمی کند و ما این نکات را یکایک بررسی می کنیم.

 

تغییرات برحسب ناحیه

 

پوست در همه جای بدن به یک ضخامت نیست شیار پوستی گاهی خیلی رشد میکنند مانند کف دست و پا ولی این شیارها در پیشانی و گوش اصلاً یافت نمی شود.

اگر به ناحیه پوستی فشاری پیاپی برسد روپوست (اپیدرم) ضخامت پیدا می کند بخصوص در سازمان شاخی و اگر این عمل تکرار شود تولید پینه میگردد مانند کف دستو پا که روپوست معمولا کلفت تر است.

مابین طبقه دانه دانه  و بخش فشرده بافت تازه  یافت می شود که به نام منطقه کمرنگ یا شفاف موسوم است. همچنین غده  چربی در بعضی از نواحی مانند شکم، چهره، بازو، رشد و نمو متفاوتی دارند. گذشته از این در ضمائم پوستی برحسب نواحی، تفاوت دیده می شود و بدینسان غدد عرق دو دسته می شوند. دسته که به نام (آپوکرین) خوانده می شود بزرگتر و حجیم است و در زیر بغل و پستان و کشاله ران و نزدیک نشیمن قرار دارد و رشد آن بستگی به رشد دستگاه جنسی دارد دستهٔ دیگر که به نام (اکرین) خوانده می شود و کوچکتر است و در تمام سطح بدن منتشر می باشد بویژه در پیشانی و کف دست و پا فراوانتر است.

با اینکه غدد عرق در تمام سطح بدن منتشراند ولی جاهائی هم وجود دارد که پیاز موئی چربی در آنها نیست (مانند کف دست و کف پا) و همچنین در بعضی از نقاط بدن غده  بزرگ چربی یافت میشود.

 

تغییرات برحسب سن 

 

تازگی و جوانی پوست بستگی به ترکیباتمواد ترکیب کننده اش دارد. این تازگی احتیاج به غده  چربی دارد به شرط آنکه مقدار ترشح آنها زیاد نباشد، یا لاپوست محکم و نسج کلاژن و الاستین آن دست نخورده مانده باشد و گردش خون و لنف در آن شدید باشد و سرانجام روپوست و ساختمان رشمه آن سالم باشد و پرده اصلی مرتباً سوخت و ساز آب، نمکها و چربیها در برابر سلول و پوشش جلدیوظیفهٔ اصلی را به عهده دارند و همین عوامل هستند که به پوست جوان نرمش و حالت مخملی و صافی و ارتجاعی و قدرت میبخشند.

هر چه سن افزایش یابد روپوست نازک می شود و قدرت خود را از دست میدهد رشمه  طبقه مالپیگی ضمور مییابد و تجزیه می شوند، رشته  ارتجاعی و کلاژن لاپوست خراب میگردد و بهمین ترتیب است که پوست کم کم پیر می شود و فرو رفتگی پیدا می کند و چین خورده به نظر می رسد وچروک در ان پدیدار می شود.

اکثر این عوامل بستگی به خراب شدن شبکه ارتجاعی لاپوست دارد و ادعای عده ای که میگویند نسوج جنین دوباره «الاستین» تحلیل رفته را درست می کند بسیار بعید به نظر می آید.

به هرحال پوست دیر یا زود به طرف این حالت پیری و فرسودگی می رود ولی این در هر کسی در یک روز معین پیدا نمی شود و بستگی به شرایط بسیاری از قبیل محیط خارجی، فعالیت اجتماعی، نوع زندگی و مواظبت دارد که از پوست شده است.

در انتها خراب شدن پوست به علت پیری به ویژه در قسمت که معمولاً برهنه ظاهر میشوند طبقه شاخی نازک می شود و طبقه دانه دانه و «مالپیگی» هم از ضخامت خود می کاهند، شیار پوستی ضمور مییابد و مواد شیمیائی «کلاژن» و «الاستین» تغییر می کند از این روست که شبکه آوندی لاپوست به چشم می خورد

زیرا بافت چربی زیر پوستی و سایر قسمت نازک گردیده است و نسج چربی از بین رفته و یا کم شده است. به دنباله این حالت شبکه مویرگی گشاد می شود و «تلانژیکتازی» کم و بیش مهمی را میسازد و در منگوله مویرگهائی که رشد زیاد یافتهاند لکه  قرمز رنگی که شبیه به ماه گرفتگی است دیده می شود و پوست روی سطح عمقی متحرک می شود و تغییر رنگ می دهد.

رنگ پریدگی گاهی به شکل عاجی و گاهی قهوه ای و تیره ظاهر و در بعضی از بخش پوست رنگ دانه نابود می شود.

سرانجام نرمش و حالت مخملی پوست جای خود را به خشونت می دهد. طبقه شاخی تفلس پیدا می کند و گاهی پوست ضخیم می شود و شاخی شدگی پیری وزگیل شاخی تولید میگردد.

هیچیک از این تغییرات بافتی را نباید به حساب بیماری زائی گذاشت بلکه باید آنها را نوعی فرسودگی به علت استعمال دانست. سن در رشد دستگاه موئی چربی هم دخالت میکند.

دستگاه مو از تولد تا بلوغ یک نواخت باقی میماند و در سایه تراوش هورمون  جنسی در عانه و زیر بغل مو پیدا می شود که مربوط به نشانه  ثانوی بلوغ میباشد.

طرز پیدایش این مو در مرد و زن فرق دارد در مردها لوزی شکل است و در زنها وضع مثلث دارد و سرانجام در مرد کرک صورت به ضخامت موی ریش و سبیل می گردند.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *