قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آنچه درباره ی شقاش باید بدانید!!
تشخیص شقاق چگونه است؟
تشخیص شقاق چگونه است؟

آنچه درباره ی شقاش باید بدانید!!

آنچه درباره ی شقاش باید بدانید!!

تشخیص شقاق چگونه است؟

مقعد به آسانی بر اساس شرح حال و مشاهده ی زخم صورت می گیرد. در شقاقی مزمن، اغلب رشتههای حلقوی ضخیم شده اسفنکتر داخلی مقعد، در قاعده  شقاق دیده می شوند و مانومتری مقعد، ازدیاد فشار زمان استراحت اسفنکتر مقعد و انقباض های متناقض عضلات اسفنکتر را نشان میدهد.painful

درمان شقاق مقعد:

-افزایش مصرف غذاهای حاوی فیبر در موارد وجود یبوست

 -خوردن موقت داروهای مسهلی در افراد مبتلا به یبوست

– مالیدن کرم حاوی بی حس کننده ی موضعی و کورتون

 -نشستن مرتب در آب گرم ه ۶۰ تا ۹۰ درصد از شقاق های حاد با اقدامات درمانی فوق بهبود مییابند.

شقاق هایی که بیش از ۶ هفته ادامه یابند، شقاق مزمن نامیده میشوند. ه درمان شقاق مقعد مزمن عبارت است از :

 کاهش فشار استراحت مجرای مقعد از طریق مالیدن ۳ بار در روز پماد نیفدیپین، یاپماددیلتیازم 2 یا پماد نتیرو گلیسرین یا تزریق سم بوتولینیوم نوع Aدر داخل هر طرف اسفنکتر داخلی مقعد حداکثر به هقدار 20 واحد.

شقاق مقعد یا فیشر (سوزش و درد و ..)
شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می باشد  خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و ..

علائم فیشر : درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.
شقاق مقعد یک پارگی یا زخم سطحی( tear) در ناحیه آنودرم (پوشش سلولی مقعد) است. این زخم خطی، بصورت طولی در فاصله خط دندانه ای و پوست قرار دارد و چون این ناحیه گیرنده های حسی بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق العاده دردناک ایجاد می کند .

 علل شقاق :

علت ایجاد شقاق، ترومای ناشی از عبور مدفوع سفت و یا اسهال طولانی می باشد. همچنین مواردی مانند زایمان، سابقه جراحی مقعد و مصرف نابجای ملین ها نیز جزء علل این بیماری ذکر شده اند. شقاق به دو گروه حاد و مزمن تقسیم میشود.شقاق طی 12 هفته اولی که ایجاد میشود از نوع حاد محسوب می گردد. شقاق حاد سبب اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می گردد که خود منجر به افزایش درد، گسترش پارگی و کاهش خونرسانی به آنودرم میشود. این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی سبب عدم بهبودی زخم شده و شقاق مزمن بوجود می آید.

حدود 90% موارد شقاق در خط وسط و پشت آنوس ایجاد میشوند. بقیه موارد در خط وسط و قدام آنوس دیده میشوند. کمتر از 1% موارد نیز دو طرفه هستند. علت شایع بودن شقاق در خلف را خونرسانی ضعیف تر این ناحیه نسبت به ناحیه قدامی و کاهش انعطاف پذیری بدلیل استخوانی بودن آن می دانند. اگر یک شقاق مزمن در نواحی غیر از خط وسط دیده شود می تواند نشانه بیماریهای دیگری همچون کرون، ایدز، سیفلیس، سل و یا لوسمی باشد.

علائم و نشانه های شقاق مقعدی:

علامت شاخص شقاق مقعد، درد شدید و خونریزی، موقع اجابت مزاج است. خونریزی معمولاً روشن بوده و بصورت رگه ای روی مدفوع دیده میشود. گاهی بیمار تا ساعتها بعد از اجابت مزاج از درد و اسپاسم مقعد رنج می برد. در معاینه فیزیکی، با کنار زدن دو طرف باسن ممکن است، شقاق دیده شود اما اگر دیده نشد، دلیل عدم وجود این بیماری نمی باشد. معمولاً درد بیمار، آنقدر شدید است که امکان معاینه انگشتی رکتوم و یا رکتوسکوپی وجود ندارد. در صورتیکه شکی در مورد تشخیص وجود دارد و یا احتمال بیماریهای دیگر مانند آبسه پری آنال وجود دارد بهتر است بیمار زیر بیهوشی معاینه شود.

شقاق حاد خود را بصورت یک زخم خطی نشان می دهد. اما شقاق مزمن زخم وسیعتری است که لبه های برجسته دارد و فیبرهای سفید عضله اسفنکتر داخلی در کف آن دیده میشود. اغلب در سمت خارجی این زخم یک منگوله پوستی( Skin tag) و در سمت داخلی آن یک پاپیلای مقعدی هیپرتروفیه( sentinel pile) یا زائده نگهبان دیده میشود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *