قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / آنچه درمورد گاز معده نمی دانید…
گاز معده
گاز معده

آنچه درمورد گاز معده نمی دانید…

آنچه درمورد گاز معده نمی دانید…

گاز معده چیست ؟

گاز معده به گازهای تولیدشده در دستگاه گوارش از مقعد گفته می‌شود

ترکیبات گاز معده

مهم‌ترین اجزای باد شکم عبارت‌اند از:

نیتروژن، بین ۲۰٪ تا ۹۰٪
هیدروژن، بین ۰٪ تا ۵۰٪
کربن دی‌اکسید، بین ۱۰٪ تا ۳۰٪
اکسیژن، بین ۰٪ تا ۱۰٪
متان، بین ۰٪ تا ۱۰٪

علت گاز معده

گاز دستگاه گوارش یا باد از سه منبع می‌توانند وارد دستگاه گوارش شوند:

هوابلعیده‌شده
گاز ساخته‌شده از فعالیت‌ باکتریها
گاز منتشرشده از خون به دستگاه گوارش
بیش‌تر نیتروژن و اکسیژن گاز معده ناشی از هوا بلعیده‌شده است. این گازها در اشخاص طبیعی با آروغ خارج می‌شوند. بخش زیادی از گاز به‌مانند دی‌اکسید کربن، متان و هیدروژن روده ناشی از فعالیت باکتری‌ها می‌باشد. اگر متان و هیدروژن به‌گونه‌ای مناسب با اکسیژن هوا بلعیده شده، مخلوط شوند، مخلوطی انفجاری ایجاد می‌گردد به‌طوری‌که استفاده از کوتر الکتریکی سبب انفجار خفیفی می‌شود.
برخی غذاها مانند لوبیا، کلم، پیاز، گل کلم و ذرت اصطلاحاً نَفّاخ هستند و باعث خروج بیش‌تر گازها از مقعد می‌شوند. برخی از این غذاها به‌علت وجود انواع کربوهیدرات جذب‌نشدهٔ تخمیرپذیر، محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌سازند. اما در برخی موارد، خروج بیش‌ازحد گاز، ناشی از آزردگی رودهٔ بزرگ است که باعث می‌شود پیش از آن‌که گازها جذب شوند، با حرکات دودی دفع گردند.
مقدار گازهای واردشده یا ساخته‌شده روزانه در رودهٔ بزرگ به‌طور متوسط ۷ تا ۱۰ لیتر است. این در حالی است که گاز خروجی از مقعد نزدیک به ۰٫۶ لیتر می‌باشد و باقی‌ماندهٔ گاز از مخاط روده جذب و از شُش‌ها خارج می‌شوند.

درمان گاز معده

دارو حاوی زغال که در داروخانه‌ها موجودند، با جذب گاز درون دل و روده، به بهبود نفخ معده کمک می‌کنند. البته لازم است قبل از مصرف این داروها با پزشکتان مشورت کنید، چراکه این داروها ممکن است مواد لازم سایر داروها را نیز جذب نمایند.

پروبیوتیکها نیز در بعضی از افراد کمک به کاهش باد شکم می‌کند.
ریفاکسیمین؛ این داروی آنتی‌بیوتیکی که برای درمان اسهال مصرف می‌شود، برروی باد شکم هم تأثیر دارد.

درمان گیاهی

اگر مبتلا به نفخ و گاز معده هستید باید از خوردنقند، شکر، چای، تخم مرغ، ماهی، خیار، نعناع، آبغوره و نوشابه  گازدار پرهیز کنید. در ضمن از خوراکی  که ضد نفخ و گاز معده است بیشتر استفاده کنید، مانند: پرتقال شیرین، تره، انیسون، تخم شوید، آب دمکرد ه شوید، خلال نارنج، آب دمکرده  پوست لیمو،

  • به عنوان درمان ۴ مثقال دانه  اسفند را بکوبید، بعد با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط و صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.
  •  زنیان، بادیان، تخم کرفس، تخم شوید و انیسون را مساوی نرم بکوبید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن راکفلمه کنید.
  •  خولنجان و زیره  کرمانی ازھر کدام ۱۰ گرم، تخم کرفس، زنیان و بادیان از هر کدام ۲۰ گرم، ریشه  کرفس و ریشه  بادیان از هر کدام ۴۰ گرم، همه را نیم کوب کنید. صبح، ظهر و شب، هر باریکا قاشق غذاخوری از آن بجوشانید و آب آن را بنوشید و یاهمه را نرم بسایید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان ریخته و با آب میل کنید و یا با آب سرد مخلوط کنید و بخورید.
  • هر بار یک قاشق غذاخوری تخم هویج یا تخم زردک ساییده شده راکفلمه کنید.
  •  بیست گرم بادیان نیم کوب شده را در یک لیتر آب جوش دم کنید و با هر غذا روزانه یک فنجان آب آن را بنوشید. مخلوط و نرم بکوبید و بعد از هر غذای روزانه یک قاشق شربت خوری از آن راکفلمه کنید.
  •  پنجاه گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید، بعد ۵ دقیقه بجوشانید و ۱۵ دقیقه هم آن را دم کنید. آن را صاف کرده و روزی سه فنجان به ترتیب صبح، ظهر و شب بنوشید.
  •  کنجد، سیاه دانه و دانه اسفند از هر کدام ۱ مثقال را بجوشانید و صاف کنید. هر روز صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق چایخوری از آب آن را میل کنید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *