آنچه در مورد شیمی درمانی نمیدانید….


آنچه در مورد شیمی درمانی نمیدانید….

آنچه در مورد شیمی درمانی نمیدانید....

سوال و پرسش در مورد شیمی درمانی

آیا شیمی درمانی عوارض جانبی زیادی دارد؟

بله. عوارض جانبی عموماً شامل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، کاهش یا افزایش وزن، احتباس مایعات، آزردگی مفاصل، احساس زبری در دهان، سوزش، ضعف ایمنی، ریزش مو، تحریک پذیری، ناراحتی های روحی، زخم های دهانی و جوش های پوستی می شوند. عوارض جانبی بلندمدت هم شامل ناباروری، سرطانهای ثانویه، آسیب کلیوی و آسیب ریوی است (گرچه اینها نادر هستند، چون امروزه بیمار بیشتر تحت نظر است و شیمی درمانی هم مانند سابق شدید نیست). بیشتر داروهای شیمی درمانی، اعمال مغز استخوان و تشکیل گویچه های خونی را سرکوب میکنند، که منجر به کمخونی (کمبود آهن) و لوکوپنی (کمبود گویچه های سفید خون) می شود.

قطعاً در شیمی درمانی موها میریزند؟

نه، موهای همه بیماران نمیریزد. ریزش مو بستگی به مقدار و نوع دارو و طول درمان دارد. اثرات شیمی درمانی روی هر فرد متفاوت است. هیچ قاعده ای وجود ندارد که معلوم کند کدام عارضهٔ جانبی بروز میکند. اگر بیمار جوان باشد، پزشک اغلب برنامه شیمی درمانی شدیدتری را در پیش میگیرد، و در این موارد، احتمالاً ریزش موها بیشتر است. داروی اتوپوزید یا ۱۶-Vp رایج در شیمی درمانی، باعث ریزش موقتی موها میگردد. خوشبختانه این ریزش مو گذراست و موها پس از پایان درمان باز هم میرویند.

اگر موها بریزند، آیا دوباره مثل سابق میرویند؟

نه به طور دقیق، اغلب موهایی که دوباره درمیآیند ضخیم تر، براق تر، سالمتر و اغلب با بافتی متفاوت هستند. بسیاری اوقات مجعدتر رشد میکنند، چون شیمی درمانی بر فولیکولهای مو اثر گذاشته و آنها را تغییر می دهد، و گاهی

رنگ مو را به طور کامل تغییر می دهد. در آغاز، درست مثل موی نوزادان رشد دوباره می کنند. به هر حال، بعد از پایان شیمی درمانی، ظاهر کلی پوست و مو شبیه به کودک تازه به دنیا آمده است.

بعد از شیمی درمانی می توانم باز هم بچه دار شوم؟

در بیشتر موارد بله، گرچه تضمینی وجود ندارد. در گذشته، داروهای شیمی درمانی بسیار سمی بودند و اغلب به ناباروری منجر میشدند. درمان های امروزی کمتر شدت دارند و با گذشت زمان، همه چیز به حالت طبیعی بازمیگردد. سعی کنید در طول شیمی درمانی، اندام های تولیدمثل خود را با مکملهای مناسب تغذیه ای محافظت کنید. به احتمال زیاد، یکی دو سال بعد از شیمی درمانی بارور نخواهید بود. درمان میتواند بر انتقال تخمک به لوله های فالوپ اثر بگذارد و پزشکان اغلب روش IVF (لقاح درون لوله آزمایش) را برای آبستنی موفق پیشنهاد میکنند. برای مردان و زنان، پیشنهاد می شود پیش از شیمی درمانی نمونه هایی از اسپرماتوزوئید و تخمکها را سالم نگاه دارند. توصیه می شود قبل، هنگام و بعد از شیمی درمانی دستگاه تولیدمثل را با مکملهای تغذیه ای و رژیم غذایی سالم محافظت کنید.

در طی شیمی درمانی باید زیاد آب بخورم؟

بله چون یکی از شایعترین عوارض جانبی شیمی درمانی آسیب دیدگی کلیه هاست. با شستشوی کلیه ها با آب کافی، از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنید. شیمی درمانی بدن را پر از مایعات میکند، ولی همزمان آب بدن را کم می کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد