آنژین ومقابله با آن


آنژین ومقابله با آن

آنژین ومقابله با آن

در صورتی که در حین رانندگی به طرف محل کار، رادیو اعلام می کند که بزرگراه به علت ترافیک سنگین بسته شده است چه می کنید؟واکنش اغلب مردان در رویارویی با ترافیک سنگین تغییر مسیر و رسیدنسریع تر به مقصد است. بروز بیماری آنژین صدری همانند گزارش رادیویی دربارهٔ ترافیک است. بدین مفهوم که به دلیل بروز مشکلاتی، اکسیژن کافی به قلب نمی رسد.علت ایجاد بیماری رسوب ذرات چربی در جداره های داخلی سرخ رگها است که بیماری تصلب شرائین نام دارد و نتیجه نهایی آن تنگ شدن رگ های خونی است و این امر مانع رسیدن اکسیژن کافی به عضله قلب می گردد . در صورت عدم دریافت اکسیژن کافی، قلب علائم هشدار دهنده می فرستد که به صورت گرفتگی یا درد در قفسهٔ سینه، بازوها و گردن فرد احساس می شود.آنژین صدری با حملهٔ قلبی تفاوت دارد ولی علامت هشدار دهنده برای یکی از بزرگ ترین عوامل مرگ مردان یعنی انسداد شریان کرونر قلب است که درمان آن به نظر بسیار مشکل می باشد. .

انسداد رگ ها 

دکتر جیمز ای. پانتانو (متخصص قلب، شاغل در الن تان پنسیلوانیا) معتقد است اغلب مردان در حین ورزش، در لحظات پراضطراب و زمانی که قلب به اکسیژن بیشتری نیاز دارد دچار حملات آنژین صدری می شوند.به نظر وی ناراحتی مذکور همانند دوربرداشتن موتوری است که مسیر سوختآن مسدود باشد. علائم ناراحتی فقط در طول تنش های جسمی، روانی یا عصبی روی می دهد. به عبارت دیگر در زمانی که بدن در حال استراحت است این علائم بروز می کند و به همین دلیل پزشکان آن را آنژین ثابت می نامند. در این حالترسوبات چربی ته نشین شده در دیواره باعث تنگی مداوم سرخ رگ ها (انسدادتدریجی به جای انسداد ناگهانی) می گردد به گونه ای که فرد با میزان مشخصی از فعالیت نظیر دویدن یا بالا رفتن از پله ها یا مشاجرات خانوادگی دچار درد می گردد.دکترپانتانو معتقد است درمان مناسب به افراد اجازه می دهد تا بتوانند با بیماری زندگی کنند.ولی آنچه که نیازمند توجه است آنژین غیر ثابت (Unstable Angina) است. بدین مفهوم که فرد دچار حملات غیرمنتظره و ناگهانی آنژین می گردد؛ برای مثال زمانی که بخشی از رسوبا (پلاک) نرم شده و در مسیر جریان خون قرار می گیرد. دکتر پانتانو این وضعیت را کاملاً متفاوت از آنژین دائم میداند. البته در اغلب موارد پلاک لخته نمی شود ولی در صورت لخته شدن و انسداد مسیر جریان خون، حملهٔ قلبی روی می دهد.  مراجعه به پزشک برای افراد مبتلا لازم است حتی آنانی که به آنژین خیلی جزئی دچارند. در صورت عدم ابتلاء، توجه به موارد زیر شما را در دوری از بیماری یاری می دهد.

اجتناب از مصرف چربی زیاد :

دکتر جیمز رید(استاد طب دانشکدهٔ پزشکی مورهاس در آتلانتا و رئیس جامعهٔ بین المللی فشارخون) می گوید بخش بسیاری از رسوباتی (ذرات چربی) که باعث گرفتگی رگها می شوند به دلیل مصرف زیاد چربی در رژیم غذایی است. افراد مبتلالازم است در مصرف چربی به ویژه چربی های اشباع شده با کلسترول بالا احتیاط کنند. به عبارت دیگر باید مصرف منابع چربی حیوانی(گوشت قرمز، محصولات لبنی و مخصوصاً پنیر) را کاهش دهند. متخصصان توصیهمی کنند که حدود ۳۰ درصد کالری مورد نیاز بدن از چربی ها تأمین می گردد. ترک سیگار :دکتر پانتانو معتقد است سیگار بالاترین زیان را بر سلامت قلب و بدن دارد. مطالعات نشان می دهد کشیدن سیگار خطر ابتلاء به انسداد شریان کرونر را افزایش می دهد وخطر بروز سکتهٔ قلبی را ۳ برابر می کند. سیگار باعث کاهش اکسیژن در ماهیچهٔ قلب، تنگ شدن شریان ها و برای افراد مبتلا به آنژین قلبی مرگ آوراستکنترل مصرف اسیدهای چرب :در حین کاهش مصرف چربی، لازم است از اسیدهای چرب امگا۳ مصرف نمود، چربی ای که باعث حفاظت شرائین و کاهش کلسترول می گردد. دکتر رید معتقد است ماهی بهترین منبع دریافت چربی امگا ۳ می باشد به گفتهٔ وی دربارهٔ ماهی صحبت زیاد است. ماهی حاوی چربی کم و کلسترول کمتر و اسیدهای چربی است که مانع از افزایش تصلب شرائین و حتی از بروز آن جلوگیری می کند. انواع ماهی اسقولری، تن و کاد از جمله کاهش دهنده های اسیدهای چرب هستند. توصیهٔ پزشکان مصرف حداقل دو بار ماهی در هفته است.ورزش کنید: جهت حفظ سلامتی ورزش رافراموش نکنید. ورزش مرتب در مجموع باعث افزایش جریان خون میگردد و در صورتی که با ورزش (ایرویک، دوچرخه سواری یا دو آهسته) به مدت ۲۰ دقیقه د ر روز  ۳ تا ۵ باو دو هفته همراه باشدباعث سوزاندن چربی اضافی در بدن می گردد که ممکن انسداد شرائین را باعث گردددر صورت ابتلاء به آنژین، شاید تصور کنید ورزش بدترین فعالیت برای شمااست زیرا که یکی از دلایل بروز آنژین ورزش است. ولی در صورت احتیاط ورزش می تواند مفیدترین فعالیت برای شما باشد دکتر جان ای. لامباردو (رئیس مرکز پزشکی طب ورزش دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبیا)می گوید با افرادی برخورد کرده است که فعالیت نداشته اند و دچار بیماریبوده اند و با شروع ورزش بهتر شده اند. با انجام ورزش تدریجی می توان جریان گردش خون در قلب تسریع و فعالیت های جسمی را افزایش داد بدون این که به ناراحتی آنژین دچار شددکتر لامبارد و هشدار می دهد توانایی افراد در ورزش کردن متفاوت است بدین مفهوم که افراد مبتلا به آنژین باید در طی یک برنامه ورزشی و زیر نظر متخصصان امر ورزش نمایید و چند دقیقه قبل از انجام هرنوع فعالیت جسمی و به منظور جلوگیری از بروز علائم اولیهٔ آنژین داروی ضد آنژین مصرف کنند. دکترپانتانو معتقد است با مصرف نیترات ها با تأثیر کوتاه مدت تحمل بدن در مقابل ورزش ۳۰ درصد افزایش می یابد. رفع اضطراب :نگرانی های عاطفی، تنش های روزانه و حتی ناراحتی هاییجزئی می تواند باعث فشار قلب و بروز آنژین در مردان گردد. توصیه می شود هر روز مدتی را تمرکز کنید. چشم ها را ببندید و تمرکز بگیرید. به موسیقی آرام گوش دهید و از پزشک خود بخواهید شما را در کاهش اضطراب یاری دهد.اضطراب کمتر معادل فشار کمتر بر قلب است.

مصرف دارو

در صورت ابتلاء به آنژین، مهم ترین مسئله به خاطر داشتن این نکته است که بیماری در اختیار شما است و قادر به کنترل آن هستید. گذشته از پیشگیری و مقابله با مصرف مرتب دارو می توانید بیماری را کنترل نمائید.دکترپانتانو عقیده دارد در صورت ابتلاء به انسداد شرائین کرونر قلب فرد باید تا پایان عمر مراقب بیماری باشد. داروهای بسیار موجود است که فرد کمک می کند با بیماری زندگی کند

مسائل جنسی

به نظر دکترپانتانو روابط جنسی در بالای لیست فعالیت هایی قرار دارد که افراد مبتلا به آنژین قلبی مایل به انجام آن هستند. ولی متأسفانه کمتر با پزشکان خود دربارهٔ آن صحبت می کنند. هرچند دغدغهٔ خاطرشان است.به هرحال برقراری رابطه جنسی یک نوع فعالیت است که می تواند منشاء اضطراب جسمی و عاطفی باشد. دکتر پانتانو می گوید ارتباط جنسی با افراد ناآشنا برای بدن و قلب دشوار است ولی ارتباط جنسی با افراد آشنا باعث آرامش و فشار ناشی از آن بر قلب چون بالا رفتن سریع از پله ها می باشد.توصیه می شود قبل از برقراری ارتباط جنسی به منظور جلوگیری از بروزناراحتی آنژین دارو مصرف شود.

نکات کلیدی

میزان شیوع: بیش از ۳ میلیون مرد آمریکا به آنژین و ناراحتی های ناشی از انسداد شریان کرونر قلب دچارند.عوامل مؤثر:افرادسیگاری، افراد مبتلا به فشار خون بالا و کلسترول بالای ارثی و افرادی که در تاریخچهٔ خانوادگی آن مشکلات انسداد شریان کرونر وجود دارد بیشتر درمعرض خطر ابتلاء قرار دارند. چاقی و انواع دیابت از عوامل مؤثر دیگر است.گروه سنی :مردان در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی در معرض بیشتر قرار دارند.جنسیت : احتمالا مردان ۲ برابر زنان دچار مشکلات انسداد شرائین کرونرقلب می شوند. مراجعه : با احساس اولین علامت درد در قفسه سینه خود را به متخصص قلب یا مرکز فوریت های پزشکی مراجعه شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد