قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / آپاندیسیت و حساسیت آن برای خانم های جوان
آپاندیسیت
آپاندیسیت

آپاندیسیت و حساسیت آن برای خانم های جوان

آپاندیسیت و حساسیت آن برای خانم های جوان

در بریتانیا بیشترین جراحی های انجام شده جراحی آپاندیسیت است به طوری که هر ساله حدود 100 هزار  عمل جراحی برداشتن آپاندیس (ایند کتومی) انجام می شود. تاسف بارتر این که علت مرگ صدها نفر افراد مبتلا به آپاندیسیت، مشکلات پس از جراحی آن   است درآمریکا نیز همه ساله بیش از 230000جراحی آپاندیست انجام می شود که بالاترین رقم جراحی های درونی است.

حال اگر هزینه های بیهوشی، عمل جراحی، توقف در بیمارستان، دارو، بیکاری و دیگر هزینه های – جنېی په علاوه عوارضں مصرف دارو، جراحی و غیره リ محاسبه کنیم رقمی حیرت آور می شود. هر سال ۲۰/۰۰۰ مرگ به علت آپاندیسیت و مشکلات پس از جراحی آن در آمریکا روی می دهد.

آپاندیس چیست؟

لوله ای کرمی شکل به نام و رمی فورم اپندیکس” از روده آویزان است. آپاندیس مجرای تو خالی و کوتاهی است که انتهای آن مسدود است. طول آن ۶۵ میلیمتر و قطر آن به کلفتی انگشت کوچک دست می باشد. آپاندیس از محلی که رودهٔ کوچک به رودهٔ بزرگ میپیوندد آویزان  شده است. محل تشریحی آن چند سانتی متر به سوی راست و پایین قلاب کمربند شماست . علم پزشکی هنوز هدف از وجود آپاندیس را کشف نکرده است و نمی داند چراخدای  تبارک و تعالی این لولهٔ کوچک و خطرناک را آفریده است. افراد ناآگاه و مغرور میگویند فایده ای  ندارد و دانشمندان با انصاف معتقدند که ما نمیدانیم، آنچه که پزشکان میدانند این است که آپانلیس یک عضو بالقوه خطرناکی است.

در هر لحظه از شبانه روز بدون هیچ گونه اخطار، آپاندیس ناگهان باد میکند و ملتهب میشود. دریچهٔ کوچک اتصال آن به روده بسته شده و پر از مدفوع میشود. آپاندیس، ملتهب و روز میگردد و اگر فوراً با جراحی عمل نشود ممکن است بترکد. وقتی ترکید مایع مدفوع در تمام حفرهٔ شکم پخش میگردد و نتیجه ای مرگآور در پی دارد. آپاندیسیت حاد میتواند در | محل خطرناکترین وضعیت به وقوع بپیوندد یعنی در هر زمان و هر محلی ممکن است عارص شود. به هنگام سفر در اتومبیل، هواپیما، جنگل، کوه، دریا و… این عارضه خیلی عادی زن حامله و جنین او را میتواند به ورطهٔ هلاکت بکشاند. با این حال بیشتر افراد در مقابل بیماری های قلبی، سرطان و عفونت، آپاندیس را یک بیماری جزئی و کم اهمیت تلقی میکنند!! در صورتی که بررسی های دقیق نشان میدهد گسترش آپاندیسیت مانند پیشرفت حیرت آور بیماریهای قلبی و سرطان روده و…. از زمانی که نان سفید و شکر سفید فراوان شد شروع به ظاهر شدن در کشورهای غربی کرد. پیش از سال ۱۸۸۰ آپاندیسیت یک بیماری کمیاب بود با گسترش نان سفید و شکر سفید و خلاف سلولزهای خشن گیاهی و الیاف آن از غذاهای مصرفی مردم، سرو کله این بیماری خصوصاً در بین جوانان زیر ۴۰ سال پیدا شد.

در سال ۱۹۲۰ دکتر رندل شورت (۱) پزشک مشهور و برجستهٔ انگلیسی دست به بررسی موشکافانه ای زد. او متوجه شد که در میان شاگردان مدارس شبانه روزی بخش خصوصی که با غذاهایی از قبیل : نان سفید، کیک، شیرینی و شکلات تغذیه میشوند ده بار بیشتر آپاندیسیت دیده میشود تا در میان شاگردان یتیم و بدبخت که غذای اصلی آنها نان سیاه و خشن ارزان قیمت انباشته از بافت گیاهی و سبوس بود.

سالها بعد که پژوهشگران به بررسی وضعیت بیماری آپاندیسیت در کشورهای غیر صنعتی پرداختند نکته ای عجیب پیدا کردند و به یک الگوی کلی دست یافتند:

در بین افرادی که ji رژیم غذایی بومی و سنتی مدرن نشده (دارای الیاف گیاهی) استفادهمیکردند، بیماری آپاندیسیت کاملاً ناشناخته و تقریباً وجود نداشت. به طور مثال در نواحیآفریقا کمتر از ۳ درصد جراحی هایی که در ناحیه شکم انجام می گرفت به آپاندیس مربوط می شد در صورتی که در ناحیه مشابهی واقع در اروپا بیش از ۳۰ درصد جراحی های ناحیه شکم به سبب آپاندیسیت بود. تفاوت اصلی بین دو گروه، مصرف غذاهای تصفیه نشده و دارای الیافی گیاهی بود. این مسأله در چندین کشور از جمله در کنیا، اوگاندا، سودان، غناء نیجریه، رودزیا، آفریقای جنوبی، رومانی، مصر و هند بررسی شد. در افراد بومی که غذایی سنتی تصفیه نشده و پر از الیاف گیاهی مصرف میکردند آپاندیسیت به ندرت مشاهده شد و نگرانی از عفونی شدن آپاندیس بی مورد بود. مهاجران غربی ساکن آن کشورها به علت مصرف غذاهای غیرسنتی فرآوری شله (ماننل نان سفید، شکر سفید) կ هلمان تعداد معمول آپاندیسیت روبرو بودند که در کشورشان دیده می شد.

بارداری و آپاندیسیت

همیشه این ترس برای خانم های باردار وجود دارد که درصورت ابتلا به آپاندیسیت، عوارض خطرناک و حتی سقط جنین در انتظار آنها خواهد بود اما واقعا چنین نیست.
آپاندیسیت را می توان به راحتی در دوران بارداری جراحی کرد، اما در تشخیص آن هنگام بارداری باید بسیار دقت کرد، زیرا دردهای مشابه آپاندیسیت در خانم های باردار بسیار معمول است و اگر این دردها به جای آپاندیسیت تشخیص داده شوند، عواقب خطرناکی درپیش خواهد داشت، بنابراین نباید به دلیل باردار بودن، تصمیم گیری در این مورد را به تعویق انداخت.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *