قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آکنه,یک بیماری غدد سباسه
آکنه,یک بیماری غدد سبابه
آکنه,یک بیماری غدد سبابه

آکنه,یک بیماری غدد سباسه

آکنه,یک بیماری غدد سباسه

آکنه معمولی که باعث آزار بسیاری از نوجوانان شده است یک بیماری غدد سباسه (غدد کوچک اطراف ریشه های مو که چربی پوست را تولید می کنند) است. آکنه در سنین بلوغ که افزایش ترشح آندروژنها(هورمونهای مردانه) فعالیت غدد سباسه را تحریک می کند، ظاهر می شود.

تغییراتی که در سلولهای پوشاننده ریشه مو ایجاد می شود، ممکن است مجرای خروجی غدد سباسه را مسدود کند. این پدیده در صورتی که انسداد زیر سطح پوست باشد باعث بروز جوش های سرسفید و اگر انسداد در سطح پوست باشد باعث بروز جوش های سر سیاه می شود. جوشهای سرسفید و سر سیاه را تحت عنوان کومدو می شناسند که  متشکل از سبوم (ترشحات چرب غدد سباسه)، کراتین (از سلولهای ریشه مو)، و باکتریها بویژه پروپیونی باکتریوم آکنه است.

آنزیم های (لیپاز ) این باکتری تری گلیسیریدهای (نوعی چربی) سبوم را تجزیه می کنند و اسیدهای چرب آزاد را به وجود میآورند. این اسیدهای چرب لایه داخلی غده سباسه را تحریک میکنند و باعث تورم غده می شوند. این غده در نهایت پاره می شود و باعث ایجاد ضایعه التهابی ای میگردد که به «جوش» معروف است. آکنه سیر متغیری دارد. این عارضه در تابستان احتمالاً به علت سودمند بودن آفتاب رو به بهبودی میرود.

علی رغم این که بسیاری از مبتلایان به آکنه معتقدند که مواد غذایی ای مثل شکلات، میوه های مغزدار مثل گردو، و نوشابه های کولادار آکنه را بدتر می کنند، شواهد خاصی در این مورد وجود ندارد. آن طور که برخی افراد می گویند استمنا و یبوست باعث آکنه نمی شود. اگرچه آکنه معمولی عمدتاً بیماری نوجوانان است ولی ۶ تا ۸ درصد بزرگسالان نیز به آن مبتلا می شوند. این عارضه معمولاً خودبخود برطرف میشود و هیچ . .کس نمی تواند زمان بهبودی را پیش بینی کند

آکنه به دو نوع «سطحی » و «عمقی» تقسیم می شود. آکنه سطحی شامل جوش هایسر سیاه و سرسفید و جوش های دیگر است که عمدتاً محدود به صورت می باشند. گاهی کیست های پر از چرک بویژه به دنبال آسیب ناشی از فشار دادن جوشها، ایجاد می شوند. آکنه عمقی شدیدتر و گسترده تر است و اغلب گردن، پشت و شانه ها را مبتلا میکند. بروز کیست های پر از چرک شایع است و اغلب بعد از بهبودی جای ضایعات باقی میماند. هرچه روش های ملایمتری در مراقبت از پوست اعمال شود، بهتر است. آکنه به مرور زمان برطرف می شود. سعی کنید تا آنجا که ممکن است اثر کمتری باقی بماند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *