قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آکنه چیست؟راه های پیشگیری از آن چیست؟
آکنه چیست؟
آکنه چیست؟

آکنه چیست؟راه های پیشگیری از آن چیست؟

 آکنه چیست؟راه های پیشگیری از آن چیست؟

 آکنه چیست؟

آکنهٔ معمولی بیماری التهابی و مزمن غده ه ای سباسهٔ پوستا است که معمولاً در چهره،پشت کمر و روی سینه دیده میشود. علامت مشخصهٔ آن جوش های چرکین، فولیکول های سربسته یا سرباز و یا پوستول و ناراحتیهای پوستی دیگر است.

هر پیاز مو دارای یک غدهٔ چربی می باشد که به آن غدهٔ سباسه گویند. عمل این غده ها تولیدو ترشح چربیهای مختلفی است که در امتداد کانال (مجرایی) مو به سطح پوست راه می یابند. این چربیها به نام سبوم می باشد و کار آن چرب کردن موهاست. تنها نقطهٔ بدن که عاری ازغدد سباسه است کف دست و پاست و بیشترین محل تجمع این غدد، بینی، پیشانی و وسط سینه است.

اگر به علتی کانال های چربی بسته شود و چربیها نتوانند آزادانه خارج گردند، در اثر تجمع آنها و اکسیده شدن قسمتی از چربیها در سطح پوست، آکنه و جوش های سر سیاه یا ” کومدونها پدید می آیند. ممکن است در این شرایط، عفونت نیز اضافه شود که باعث بروز التهاب و سرخی صورت در این نقاط میگردد.

علائم آکنه 

چون آکنه، مخصوص غده های چربی بزرگ است و بزرگترین غده های چربی در صورت وجود دارند؛ بنابراین آکنه بیشتر در صورت بروز میکند. ابتلای به آکنه از شیرخوارگی تا ۶۰ سالگی ممکن است به وجود آید، ولی شایع ترین آن از سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی آکنه خفیف، ۱۸ تا ۲۰ سالگی آکنهٔ متوسط و ۲۰ تا ۳۰ سالگی آکنهٔ شدید که در مردان شایعتر از زنان است.

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *