قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آکنه چیست و چگونه میتوان درمان است؟
آکنه چیست و چگونه میتوان درمان است؟
آکنه چیست و چگونه میتوان درمان است؟

آکنه چیست و چگونه میتوان درمان است؟

آکنه چیست و چگونه میتوان درمان است؟

آکنه چیست وراه درمان آن

آکنه وولگاریس (acne Vulgaris) بیماری بسیار شایع پوستی سنین نوجوانی و جوانی است و ترکیبی از «سرسیاه» (کومدون، SOlmedon) یا (black head)، «جوش چرکی» (پوستول، pustule)، «کیست» (cyst) و بافت جوشگاهی (اسکار؛Scar) با شدت های مختلف تشکیلمی شود. جوش غرور جوانی در اثر عواملی مانند استرسی، تغییرات قبل از شروع قاعدگی، بارداری و استفاده از بعضی مواد آرایشی و داروها برانگیخته می شود. آکنه ممکن است از لکههای ظریف و بدون درد «سز سفید» (whiteheads) تاکیستهای بزرگ و قرمز پررنگ پر از ماده چربی (سبوم: Sebum) و چرک متغیر باشد. بافت جوشگاهی ممکن است به صورت حفرههای تغییر رنگ یافته پوست باقی بماند. آکنه اغلب بر روی صورت ایجاد می شود ولی ممکن است در گردن، شانه ها، پشت گوش، روی قفسه سینه، پشت و ناحیه کشاله ران هم تظاهر یابد.

اکنه، معمولاً خفیف ولی در ۱۵٪ افراد شدید است. آکنه بیشتر در جوانان به وجود میآید و اغلب از ۱۲ تا ۱۴ سالگی آغاز می شود که زمانی است که افزایش میزان هورمونهای جنسی نوع مردانه (آندروژنها) که در پسر و دختر وجود دارند غدد چربی (سباسه) را نسبت به افزایشتولید چربی (سبوم) تحریک می کند. در بیش از ۹۰٪ نوجوانان آکنه ایجاد می شود.

آکنه معمولا در دخترها از سنین پایین تری آغاز می شود و حداکثر شدت آن در این سنین ۱۷ و ۱۸ سالگی و در پسرها ۱۹ تا ۲۰ سالگی است.

شدت آکنه در جنسی مذکر به دلیل تولید بیشتر تستوسترون (هورمون نوع مردانه)، بیشتر است. دهه هدف از درمان آکنه، پیشگیری از ایجاد بافت جوشگاهی و ناراحتی روحی و کوتاه کردن مدت ابتلا به آکنه است او درمانهای مورد استفاده، به شدت آکنه بستگی دارند. ماه پوست سالم به دریافت مناسب ویتامینهای E ،C،A، روی و حداقل ۸ لیوان آب در روز نیاز دارد. هo چنانچه فقط گاهی، تعداد کمی جوشی بر روی پوستان به وجود می آید، تنها به لوسیون های مخصوص برطرف کننده چربی و تمیز کننده پوست نیاز دارید. ژل ها، کرمها و لوسیون های حاوی بنزویل پراکساید (benZOylperoxide) نیز مفید هستند زیرا اثر ضد باکتری و لایه بردار آنها به کاهش التهاب و باز کردن منافذ پوست کمکمی  کند.

 ماسک ژل صورت اسید سیلیسیک کلوییدی (که دوبار در روز به کار میرود و چربی اضافی و سلولهای مرده پوست را بر می دارد) و ژل روغن درخت چای (که اثر ضدعفونی کننده و ضد باکتری دارد) در بعضی از افرادبه خوبی اثر می کنند.

از فشار دادن جوشی ها خودداری کنید زیرا موجب ورود عفونت و مواد شیمیایی التهابی به لایه های عمیق تر پوستو ایجاد کیست و بافت جوش گاهی دایمی میشود. بیوتیک به منظور کاهش باکتریها و التهاب توصیه میشود. درمان آنتی بیوتیک گاهی باید تا ۸ هفته ادامه یابد تا بهبود قابل توجه آغاز شود و معمولاًاین درمان باید حداقل ۶ ماه ادامه پیدا کند.

در مواردی که جوش ها متعدد و مقاوم به درمانهای ساده هستند، استفاده از آنتبعضی از افراد مبتلا به بافت جوشگاهی شدید ناشی از آکنه باید با داروهای پرقدرتی که پزشکان تجویز می کنند درمان شوند و نیز باید از لیزر درمانی برای کاهش بافت جوش گاه استفاده نمایند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *