آگاهی از خطرات سیگارکشیدن بر سلامتی جنین 


آگاهی از خطرات سیگارکشیدن بر سلامتی جنین 

آگاهی از خطرات سیگارکشیدن بر سلامتی جنین 

 

سیگار کشیدن به احتمال زیاد از خطرات سیگار برای سلامتی خود آگاهید، مگر اینکه در ده سال گذشته روی کره ی مریخ زندگی کرده باشید. وقتی سیگار می کشید، خطر بروز سرطان ریه، آمفیزم و بیماری قلبی را در بین بیماری های دیگر بیشتر می کنید. به هرحال، کشیدن سیگار در دوران بارداری، خطراتی را نیز برای جنین شما به وجود می آورد.

منواکسید کربن موجود در دود سیگار، میزان اکسیژنی را که جنین برای رشد خود دریافت می کند، کاهش داده، و نیکوتین جریان خون را به جنین تقلیل میدهد. بنابراین، زنانی که سیگار می کشند، به طور فزاینده ای در معرض به دنیا آوردن نوزادانی کم وزن هستند، که به معنای مشکلات پزشکی بیشتری برای نوزاد است.

در حقیقت، انتظار می رود نوزادان مادران س یگاری به طور متوسط، ۲۵۰ گرم کمتر از نوزادان مادران غیرسیگاری وزن داشته باشند. تفاوت دقیق در وزن تولد، بستگی به مقدار سیگاری دارد که مادر می کشد. علاوه بر وزن کم هنگام تولد، سیگار کشیدن در دوران بارداری، با خطر بیشتر زای مان زودرس، سقط جنین، جفت سرراهی (به فصل ۱۵ رجوع کنید)، جدا شدن زودرس جفت (فصل ۱۵)، پاره شدن زودرس پردهی آمنیوتیک و حتی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) پس از تولد نوزاد همراه است.

ترک سیگار می تواند بسیار مشکل باشد. ولی به یاد داشته باشید حتی کاهش تعداد سیگارهایی که می کشید، به نفع کودک شما (و خودتان) است. اگر در سه ماهه ی اول بارداری سیگار را ترک کنید، خود را تشویق کرده و خاطرجمع باشید به احتمال زیاد نوزاد شما با وزنی طبیعی به دنیا می آید بعضی از خانم ها برای کمک گرفتن در ترک عادت، از چسبها، آدامس یا اسپری های تنفسی نیکوتین دار استفاده می کنند. نیکوتین موجود در این محصولات، همچنان در جریان خون جذب و همچنان به جنین منتقل می شود، ولی حداقل منواکسید کربن و سموم دیگر موجود در دود سیگار حذف شده است.

کل مقدار نیکوتینی که از مصرف متناوب آدامس یا اسپری ها جذب می شود، ممکن است کمتر از چسبهایی باشد که به طور مداوم استفاده میشود. روش جدیدتر ترک س یگار، مانند زیبان یا ولبوترین، هنوز به طور گسترده بر روی زنان باردار مطالعه نشده است. به هر حال، در خانم هایی که به شدت سیگار می کشند، مزایای این درمان می تواند بر خطرات احتمالی غلبه کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد