قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیاباشالازیون یا برآمدگی پلک آشنا هستید؟
برآمدگی پلک
برآمدگی پلک

آیاباشالازیون یا برآمدگی پلک آشنا هستید؟

آیاباشالازیون یا برآمدگی پلک آشنا هستید؟

 شالازیون چیست ؟

شالازیون بر جستگی کوچکی در لبه یا نزدیک لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می شود . شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه است؛ اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می کند و توده متورمی در لبه یا ضخامت پلک باقی می ماند . اندازه این بر جستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگ تر یا کوچک تر شود. گاهی اوقات شالازیون از ابتدا فقط به صورت یک توده برجسته ظاهر می شود و با درد و قرمزی همراه نیست . شالازیون معمولا مشکل چشمی مهمی ایجاد نمی کند و پس از چند هفته تا چند ماه خود به خود کوچک می شود و از بین می رود. استفاده از کمپرس گرم روزی ۳-۲ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه با استفاده از حوله تمیز و ماساژ ملائم ، ممکن است به باز شدن مجرای غده چربی کمک کند و باعث بهبود سریع تر شالازیون شود .

 علائم ایجاد کننده شالازیون

  •  لمس یک توده  کوچک بر روی پلک چشم
  •  احساس درد یا ناراحتی و سنگینی بر روی ناحیه  برآمده (در مواردی) ایجاد کننده  شالازیون
  • انسداد مجرای یکی از غدد موجود در پلک چشم

درمان شالازیون در خانه 

• قرار دادن کمپرس گرم بر روی کیست به مدت ۱۰ دقیقه و به تعداد ۳ نوبت در طول روز

تفاوت  گل مژه و شالازیون

شالازیون یکی دیگر از توده‌ها لبه پلک است که در ابتدا تظاهری شبیه گل مژه دارد. شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می‌شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه‌است. اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمی در لبه پلک باقی می‌ماند. اندازه این برجستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگتر یا کوچکتر شود. معمولاً شالازیون از ابتدا فقط به صورت یک توده برجسته ظاهر می‌شود و با درد و قرمزی همراه نیست.

پاک نکردن آرایش چشم ها 

پاک نکردن آرایش چشم ها باعث بیماری با واژه شالازیون می شود که از یک کلمه یونانی به معنی تورم کوچک گرفته شده است که اغلب با گل مژه اشتباه گرفته می شود. این عارضه دراثر تجمع غدد چربی پلک ایجاد می شود که در صورت بی توجهی به درمان به موقع تبدیل به یک توده کوچک بر جسته ، سفت و بدون درد می شود. البته اگر در سه هفته اول ابتلا به بیماری، کمپرس آب گرم ( پارچه ای خیس شده با آب گرم روی پلک بسته ) به مدت چند دقیقه یا شست و شو روزانه چشم انجام گیرد، این عارضه به طور کامل درمان می شود. رعایت نکردن بهداشت ، ورود گرد و غبار و دود ماشین از عوامل مستعد کننده این عارضه است. بیشتر زنان مبتلا به این بیمار می شوند، چرا که اغلب پس از آرایش ، چشم ها خود را کامل شست وشو نمی دهند .

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *