قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / آیاخوردن مواد شیرین ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه را کاهش میدهد؟
منگنز و عادت ماهانه
منگنز و عادت ماهانه

آیاخوردن مواد شیرین ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه را کاهش میدهد؟

آیاخوردن مواد شیرین ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه را کاهش میدهد؟

سؤالی که مطرح است این است: ایازنانی که دارای ناراحتیهای شدید در دورهٔ عادت ماهیانه بخصوص قبل از شروع دوره هستند، اگر خیلی مواد شیرین دوست داشته باشند و بخورند به رفع و کاهش ناراحتی های انها کمالی می کند یا ناراحتی ها را تشدید می کند؟ بعبارت روشن تر ایا خوردن مواد هیدرات کربن نظیر شیرینی ها، قند و شوکولات و مواد نشاسته ای ناراحتیهای قبل از عادت ماهیانه (PMS) را درمان می کنند یا بدتر میکنند؟ شواهد علمی جدید نشان می دهند که خوردن مواد شیرین ناراحتیهای زنانه را کاهش میدهد. طبق تحقیقی که دکتر وورتمن ” در مرکز تحقیقات دانشگاه MIT” انجام داده از تعدادی از زنان که در یکی از مراکز تحقیقات MITزندگی می کردند و دچار ناراحتیهای عادت ماهیانه بودند برای چند روز خواسته است که هرچه میلی دارند و دوست دارند بخورند و طبعاً زنانی که بیشترین ناراحتی را داشته اند در دوره آزمایش از بیشترین مقدار مواد هیدراتهای کربن از جمله از شیرینی و ماکارونی و سیب زمینی استفاده کرده اند. سپس دکتر وورتمن برای اطمینان از نتیجهٔ آزمایش، طرح تحقیق دیگری را به مورد اجرا گذارد به این ترتیب که از کلیه زنان اعم از آن هائی که دارای ناراحتی های PMS بودند و یا آن های که هیچ ناراحتی عادت ماهیانه نداشتند درخواست کرد روزانه فقط مقدار معینی از مواد هیدرات کربن بخورند شامل دو پیمانه از فرآورده دانه ذرت مخلوط با شیر کم پروتئین مصنوعی. نتیجه آزمایش این بود: زنان مبتلا به PMS که معمولاً همه دچار افسردگی، عصبانیت و خستگی بودند.

یا ساعت پس از خوردن مواد هیدرات کربن حال عمومی آنها بهتر شد و دقیقاً مثل این بود که قرص والیوم خورده بودند، به طوری که مورد تعجب دکتر وورتمن بود.

پس از این که تستهای لازم از آنها به عمل آمد معلوم شد که زنان مبتلا به PMS پس از خوردن مواد هیدرات کربن ۴۳ درصد کمتر افسرده بودند و ۳۸ درصد تمرکز آنها بهتر شده بود و ۴۸ درصد کمتر عصبانیت داشتند و ۶۹ درصد کمتر احساس خستگی می کردند. ولی خوردن فرآوردهٔ ذرت و شیر در زنانی که ناراحتی قبل از عادت ماهیانه نداشتند و یا پس از دورهٔ هفتگی عادت ماهیانه احساس ناراحتی می کردند هیچ اثری نکرده بود.

دکتر وورتمن معتقد است که خوردن مواد هیدرات های کربن موجب میشود کهمقدار بیشتری مادهٔ سروتونین تولید شود و حال شخصی بهتر شود.و بنابر این توصیه دکتر وورتمن این است زنانی که از ناراحتی های قبل از دورهٔ هفت روزهٔ عادت ماهیانه در رنج هستند لزومی ندارد که از خوردن مواد هیدراتهای کربن نظیرشیرینی و نان و ماکارونی و سیبزمینی و برنج و غلات اجتناب کنند یعنی به طور کلی نبایداز خوردن شیرینی ها و نشاسته که دوست دارند پرهیز کنند. و این علاقمندی آنها به خوردن مواد شیرین درمان کننده ناراحتی آنهاست و نه ایجاد کننده ناراحتی.

دکتر دبورا بوون متخصص روانشناسی در دانشگاه واشنگتن نیز در این مورد موافق است و در مطالعاتی که نموده دریافته است زنانی که علاقه شدید به مواد غذای وشیرینی دارند و به خواست شدید خود پاسخ مثبت می دهند یعنی از آنچه که دوست دارند می خورند به مراتب کمتر از ناراحتی های عادت ماهیانه رنج می برند از جمله کمتر دچارگرفتگی عضله و خستگی می شوند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *