قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا آزبستو یک بیماری است؟
آزبستو
آزبستو

آیا آزبستو یک بیماری است؟

آیا آزبستو یک بیماری است؟

در این حالت، جراحات گسترده ا ی در بافت ریهبه وجود میآید. بیماری می تواند حتی بعد از دور شدن از منبع آزبست نیز ادامه یابد. این بیماری معمولاً در افرادی که به شدت در معرض آزبست ها قرار داشته اند بروز میکند مانند معدنکاران آزبست. افرادی که در کارخانه های آزبست کار میکنند و افرادی که به طور مداوم ابزاری را که دارای آزبست هستند در اختیاردارند.

دوره ی بین اولین دفعه قرار گرفتن در معرضآزبست و شروع علایم حداقل ۲۰ سال و گاهی بیشتر به طول می انجامد. اصلی ترین علامت، تنگی نفس در هنگام فعالیت است که می تواند در نهایت باعث از کارافتادگی گردد. سایر علایم عبارتند از: سرفه های خشک، شکل غیرعادی ناخن های دست که کلاینگ نام دارد و چهره ی متمایل به آبی (آبی رنگ شدن خفیف صورت). بعضی از افراد مبتلا به این بیماری دچار سرطان ریه نیز میگردند.

ضخیم شدن منتشر پلورا

ضخیم شدن پلورا ممکن است بعد از مصرف مقدار کمی آزبست به وجود اید. معمولاً این حالت علامت قابل مشاهده و خاصی را نشان نمی دهد و فقط اگر عکس برداری سینه برای دلیل دیگری انجام پذیرد، مشخص میگردد. در بعضی حالات، ضخیم شدن پلورا شدید و گسترده است و توانایی گسترش ریه ها را کاهش میدهد و باعث تنگی نفس می شود.

مزوتلیوما

این نارسایی یک تومور سرطانی در پلوراوگاھی اوقات درپریتونٹوم (دیواره ی نازکی که  در اطراف حفره شکمی قرار گرفته است) میباشد. این بیماری رایج ترین نتیجه کار کردن با آزبست های آبی و قهوه ای است. ممکن است بین اولین برخورد با آزبست و علائم این بیماری ۳۰ تا ۵۰ سال فاصله باشد. این بیماری می تواند با تأثیر بر پلورا باعث درد قفسه سینه و تنگی نفس گردد در حالت درگیری پروہتونٹوم ممکن است باعث انسداد روده گردد و علائمی مانند درد شکمی، استفراغ و کاهش وزن را به وجود آورد.

نحوه تشخیص

اگر پزشک این بیماری را حدس بزند، از شما در مورد کار فعلی و سابقه ی کارهایتان پرسش خواهد کرد. بیماری های مربوط به آزبست معمولاً با استفاده از عکس برداری ریوی برای یافتن علائم ضخیم شدن پلورا مشخص میگردد. پزشک می تواند به سینه ی شما برای صداهای غیرعادی گوش دهد و می تواند آزمایشات کارآییریهه ا را برای یافتن میزان مشکلات تنفسی تجویز کند. یک نمونه از خلط ریه شما را نیز می توان برای علائم و نشانه های آزبست تحت بررسی قرار داد. برای اثبات تشخیص مزوتلیوما، یک نمونه از بافت پلورا به کمک بی حسی موضعی برای بررسی سلول های سرطانی گرفته میشود.

درمان آزبستو

هیچ درمانی نمی تواند از پیشرفت بیماری های مربوط به آزبست جلوگیری کند. البته قرار داشتن در معرض آزبست می تواند باعث بدتر شدن سریع وضعیت فرد گردد. بنابراین بایستی از آن دوری کرد، اگر به آزبستوز مبتلا باشید ممکن است برای تنگی نفس به شما اکسیژن داده شود، ضخیم شدن بعضی نواحی پلورا احتیاج به درمان خاصی ندارد چون این وضعیت معمولاً علائم شدیدی را بروز نمی دهد. این بیماری نمی تواند به طور مؤثر درمان شود اما رادیوتراپی می تواند درد را تسکین دهد.

پیشگیری آزبستو

تنها روش جلوگیری از این بیماری ها قرار گرفتن حداقل در معرض آزبست در محل کار و خانه میباشد از دهه ی ۱۹۷۰، استفاده از آزبست به شدت محدود شد و صنایعی که از آن استفاده میکردند وسایل کنترل و حفاظتی را بهبود بخشیدند. بسیاری از نمونه هایی که از این بیماری هم اکنون بروز می کنند بر اثر قرار گرفتن در معرض آزبست مربوطه به قبل از دهه ۷۰ بوده است.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *