قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا از درمان سیاتیک خود با گیاه دارویی ترب وحشی با خبر هستید؟
ترب وحشی
ترب وحشی

آیا از درمان سیاتیک خود با گیاه دارویی ترب وحشی با خبر هستید؟

 آیا از درمان سیاتیک خود با گیاه دارویی ترب وحشی با خبر هستید؟

ترب وحشی چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ترب وحشی است . ترب وحشی ریشه یا غده  زیرزمینی گیاهی است از خانواده Cruciferae و چند ساله. برگ  آن دراز براق، بیضی، باریک، دو سر آن نوک تیز و کناره آن دندانه دار است. ساقه  آن قائم، مُجوّف، شیاردار و ارتفاع آن شصت تا ۷۵ سانتیمتر می باشد.گل  آن سفید به طور گروهی و خوشه ای در انتها شاخه  گل دهنده و میوه  آن خورجین و اغلب عقیم و بسیار کوچک است. ریشه  آن بسیار بلند و حجیم می باشد که ممکن است طول آن به یک متر هم برسد، ترد و شکننده است و گوشت مغز آن سفید و الیافی می باشد. طعم ریشه تند و سوزان است و اگر آن را بشکنند بوی گزنده بسیار تندی از آن متصاعد می شود که بینی و چشم را تحریک می کند. این گیاه در کوهستان  مرطوب گودال ها کنار  جریان  آب، دامنه رو به شمالی کوهستان  اروپا و آسیا و در هندوستان می روید.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:ترب دشتی – ترب کوهی ریشه  خردل فجل بزی،

طبیعت ان:گرم و خشک است

ترکیب شیمیایی: در هر یکصد گرم ریشه  ترب وحشی خام مواد زیر وجود دارد:

آب ۷۴ گرم – پروتئین ۳/۲ گرم – انرژی ۸۷ کالری – مواد چرب ۰/۳ گرم – هیدرات ها کربن ۱۹ گرم  کلسیم ۱۴ میلی گرم – فسفر ۶۴ میلی گرم – آهن ۱/۴ میلی گرم – سدیم ۸ میلی گرم – پتاسیم ۵۶۴ میلی گرم – نیامین ۰۷/ ۰ میلی گرم – اسانس روغن فرار -گلیکوزید سینیگرین – آنزیم مایروزین،

ویتامین C ۸۱ میلی گرم در یکصد گرم ریشه  ترب وحشی وجود دارد.

خواص ریشه ترب وحشی:

تازه  آن را رنده کنید، بعد روی پارچه ای تمیز پهن کرده و روی آن شکر بریزید و ظرفی زیر آن قرار دهید، کم کم مایع شیرینی از پارچه خارج می شود، آن را روزی یک یا دو قاشق سوپ خوری بخورید. ناراحتی های حاصل از کمی ویتامین C را برطرف می کند.

ضماد آن برای درمان درد عصبی، سیاتیک، گرفتگی عضلات، درد رماتیسمی، فلج های موضعی و لومباگو مفید است.

خواص  برگ ترب وحشی :

آن را بخورید. مدر، معرق و محرک است، به هاضمه کمک می کند.

 طرز تهیه روغن ترب وحشی

برگ  ترب وحشی را در آغاز تخم بستن و تبدیل گل به تخم، چیده و آب آن برگها و تخم ها را بگیرید و با دو برابر وزن آن روغن زیتون یا روغن کنجد تازه مخلوط کرده روی آتش ملایم نگه داشته و دایم به هم بزنید تا آب آن کاملاً تبخیر شده و روغن باقی بماند، البته باید دقت شود که نسوزد.

خواص روغن ترب وحشی :

محلل بسیار قوی است، خوردن آن برای رفع سم گزش عقرب و سایر حشرات و گزندگان نافع است و خوردن و مالیدن آن برای درمان فلج، لقوه و سستی اعضا نافع می باشد.

آن را در گوش بچکانید. برای تحلیل بادها گوش و رفع درد آن مفید است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *