قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا از دندانهای نامرتب خود رنج میبرید؟
دندانهای نامرتب
دندانهای نامرتب

آیا از دندانهای نامرتب خود رنج میبرید؟

 آیا از دندانهای نامرتب خود رنج میبرید؟

نامرتبی دندان ها غالباً گسترش فامیلی وخانوادگی دارد. پایین بودن سطح بهداشت دهان و دندان و مکیدن شست تا حدود ۶ سالگی عوامل خطر محسوب میشوند. به صورت ایده آل دندانهای جلویی فوقانی بایستی مقداری جلوتر از دندان های مشابه تحتانی بوده و دندان های آسیاب بایستی روی هم قرار گیرند. دندان هایی که کاملاً در وضعیت صحیح قرار گرفته باشند، کم هستند و بیشتر افراد چند دندان دارند.که خارج از موقعیت صحیح قرار گرفته اند. این نقایص معمولاً مشکلی ایجاد نمیکنند مگر اینکه ظاهر فرد شدیداً تحت تأثیر قرار گیرد یا جویدن و گاز زدن دچار  نقص و اشکال شود نامرتبی ممکن است وقتی ایجاد شود که دندانها کج درآمده و ازدحام پیدا میکنند و برخی از آن ها کمی روی دیگری قرار میگیرند.

با شیوع کمتری، دندانهای تحتانی به جلوتر از دندان های جلویی فوقانی رانده   میشوند  گاهی اوقات دندانهای عقبی از روی هم قرارگیری مناسب دندان های جلویی جلوگیری میکنند. وضعیتی که با نام دهان باز شناخته میشود. نامرتبی غالباً به صورت خانوادگی دیده می شود و معمولاً در اطفال زمانی که دندان ها و فکها در حال رشد هستند  ایجاد می شود. این وضعیت معمولاً در اثر  اختلاف و تفاوت اندازه  وتعداد دندانها و رشد فکها ایجاد می شود. در اطفال جلو آمدن دندان های جلویی ممکن است در اثر مکیدن شست تا حدود ۶ سالگی ایجاد شود.

اگر دندان های اولیه به خاطر پوسیدگی زودتر از موعد (قبل از ۹ یا ۱۰ سالگی) بیفتند، دندان های آسیابی ثانویه که از قبل در موقعیت خود قرار دارند ممکن است به سمت جلو آمده و مقداری از فضاهای میانی را که محل دندان های جلویی جدید است را اشغال کنند، پس دندان های جدید ازدحام پیدا کرده و در یک ردیف و مرتب قرار نمی گیرند. یکی دیگر از علل نامرتب شدن دندان ها پایین بودن سطح بهداشت دهان و دندان است.

علائم دندانهای نامرتب

از حدود سن ۶ سالگی علایم به تدریج ظاهر شده : ومعمولاً عبارتند از :

دندانهایی که خارج از مسیر طبیعی قرار گرفته  ازدحام پیدا کرده و یا به طور غیرطبیعی فضاها را پر کرده اند.

– جلوزدگی زیادتر از حد طبیعی دندان های جلویی فوقانی نسبت به تحتانی، یا جلوزدگی فک تحتانی،

– دندان های جلویی که به هم نمیرسند.

برخی کودکان علایم خفیفی دارند اما اغلب موقتی بوده و در نتیجه رشد ناگهانی دندان ها به وجود می آیند. در موارد شدید روی صحبت کردن و جویدن نیز تأثیر میگذارند. دندانهای نامرتب ممکن است بر ظاهر نیز تأثیرگذارند (خصوصاً روی نیمرخ فک تحتانی)، در موارد نادری ممکن است. آرتریت مفصل گیجگاهی – فکی ایجاد شود

اقدامات مؤثر

دندانپزشک بررسی لازم را جهت وجود دندان های نامرتب، به عنوان بخشی از معاینه ی پزشکی انجام خواهد داد. اگر شواهدی از آن یافت شود، یک دندان پزشک متخصص که (ارتودنیست) نامیده می شود، دندان ها را قالب گرفته و برای بررسی با جزئیات بیشتر ممکن است رادیوگرافی درخواست کند، خصوصاً اگر برخی از دندان ها خارج نشده باشند. معمولاً درمان تنها در موارد شدید لازم است که سبب ایجاد اشکال در خوردن یا صحبت کردن شود و یا ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار دهد. دندان هایی که خیلی ازدحام پیدا کرده اند ممکن است برخی از آنها خارج شوند. دندان های نامنظم اغلب دوباره شکل داده شده یا پوشش داده میشوند. در صورت نیاز دندان ها با استفاده از ابزار ارتودنسی منظم شده و در مسیر صحیح قرار میگیرند. جراحی تنها در موارد نادری نیاز است. بهترین زمان برای درمان نامرتبی، دوران کودکی است، وقتی که دندان ها و استخوان های فک هنوز در حال رشد هستند، هرچند اگر این مشکل در اثر عدم تناسب در اندازه ی فکها و دندان ها ایجاد شده باشد، ممکن است به جراحی نیاز باشد گاهی ممکن است درمان تاسن بلوغ به تاخیر بیفتد.

درمان ارتودنسی

ارتودنسی تصحیح دندان های ازدحام یافته یا دندان هایی است که به صورت ناجور و نادرستی فضا را اشغال کرده اند.

درمان ارتودنسی معمولاً روی کودکان باسن بیشتر و نوجوانان هنگامی که هنوز در حال رشد هستند انجام می شود. اگرچه بالغین نیز می توانند از آن سود ببرند. دندان ها قبل از تمهیدات ارتودنسی قالب گرفته شده و یا ازآن برای حرکت دادن و یا تغییر تدریجی مسیر دندان ها در جهت صحیح و در یک ردیف قرار دادن آنها استفاده می شود. درمان معمولأ برای تکمیل به ماهها و گاهی سال ها زمان نیاز دارد و نیازمند ویزیت های منظم با ارتودنیست برای بررسی و معاینه ی دندان هاست.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *