قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا انسان به کیسه صفرا نیاز دارد؟
نقش کیسه صفرا در بدن
نقش کیسه صفرا در بدن

آیا انسان به کیسه صفرا نیاز دارد؟

آیا انسان به کیسه  صفرا نیاز دارد؟

نقش کیسه صفرا در بدن:

هر انسان می تواند بدون کیسه ی صفرا زندگی کند و با برداشتن آن، صفرا از طریق مجاری کبدی به مجرای صفراوی مشترک و از آنجا به طور مستقیم (به جای آنکه در کیسه ی صفرا ذخیره شود) به روده ی کوچک میرود. ولی در اثر ذخیره نشدن صفرا در کیسه صفرا، جریان آن به روده باریک در دفعات بیشتری صورت می گیرد و در نتیجه، تقریباً ۱٪ افراد بدون کیسه ی صفرا دچار اسهال می شوند.bursting-of-gall-bladder

کوله سیستیت (التهاب کیسه ی صفرا)

کوله سیستیت یا التهاب کیسه  صفرا، اغلب در اثر وجود سنگهای صفراوی ایجادمی شود و تغلیظ صفرا، متوقف شدن جریان صفرا و عفونت ثانویه ناشی از میکروبهای روده (به ویژه اشریشیاکلی و گونه های باکترویید) را به دنبال دارد.

  • علایم کوله سیستیت عبارتند از:

درد شدید و دایمی ربع فوقانی راست شکم (ممکن است درد در ابتدا به پهلوی راستیا کتف راست انتشار پیدا کند).

تب خفیف

 تهوع و استفراغ 

بروز تب شدید،

شوک و یرقان،

احتمال ایجاد عوارضی مانند آبسه یا سوراخ شدن کیسه  صفرا را مطرح می کند.

 علایم کوله سیستیت مزمن، غیراختصاصی و شامل تهوع، درد مبهم شکم، آروغ زدن و اسهال هستند.

تشخیص، معمولاً بر اساس علایم بیماری صورت میگیرد و تستهای آزمایشگاهی (مانند فسفاتاز قلیایی و بیلی روبین که هر دو افزایش پیدا می کنند) و نیز آزمایشهای تصویربرداری (رادیوگرافی، سونوگرافی، سیتیاسکن و سینتی گرافی کبدی صفراوی) برای تایید تشخیص مورد استفاده قرار می گیرند.

• تعداد گلبولهای سفید و نیز مقدار C-reactive protein) CRP) احتمالاً افزایش پیدا می کند.  درمان قطعی کوله سیستیت در اکثر مراکز درمانی، برداشتن کیسه  صفرا به وسیله ی عمل جراحی (کوله سیستکتومی) است که می توان آن را به صورت جراحی باز یا از طریق لاپاروسکوپی انجام داد.

در صورت وجود التهاب شدید، شوک یا خطرناک بودن بیهوشی عمومی برای بیمار، با استفاده از رادیولوژی، لوله (کاتتر) مخصوص تخلیه از راه پوست به داخل کیسه صفرافرستاده می شود و بیمار تا زمان برطرف شدن التهاب حاد تحت درمان با آنتیبیوتیک قرار می گیرد. پس از تخلیه  ترشحات و برطرف شدن التهاب، کوله سیستکتومی انجام می شود.

• سوراخ شدن کیسه  صفرا از عوارض نادر ولی خطرناک کوله سیستیت حاد است که میتواند موجب مرگ بیمار شود و باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *