قالب وردپرس درنا توس
خانه / آیا با بیماری دیورتیکولوز و دیورتیکولیت آشنایی دارید؟
دیورتیکولوز و دیورتیکولیت
دیورتیکولوز و دیورتیکولیت

آیا با بیماری دیورتیکولوز و دیورتیکولیت آشنایی دارید؟

آیا با بیماری دیورتیکولوز و دیورتیکولیت آشنایی دارید؟

دیورتیکولوز و دیورتیکولیت

• دیورتیکول (diVerticulum) عبارت است از بیرون زدگی کیسه مانند یک عضو لوله ای بدن، از دیواره عضلانی و ممکن است در معده، روده ی باریک یا شایعتر از بقیه، در روده بزرگ (کولون) دیده شود. وجود چند دیورتیکول در یک فرد، دیورتیکولوز(diverticulosis) نامیده میشود. شیوع دیورتیکولوز با افزایش سن ازدیاد مییابد. حدود ۱۰٪ آمریکاییها بعد از ۴۰ سالگی مبتلا به دیورتیکولوز می شوند و این اختلال در نزدیک به ۵۰٪ افراد بالای ۶۰ سال وجود دارد. عفونی یا ملتهب شدن دیورتیکول، دیورتیکولیت (diVerticulitis) نام دارد و به دیورتیکولوز و دیورتیکولیت، بیماری دیورتیکولر (diVerticular disease) هم گفته می شود. دیورتیکولیت در ۱۰ تا ۲۵درصد افراد مبتلا به دیورتیکولوز روی میدهد.

علایم دیورتیکولوز و دیورتیکولیت

• علایم دیورتیکولوز عبارتند از: دردهای پیچشی خفیف، نفخ و یبوست که در سندرم روده ی تحریکپذیر (IBS) و زخم معده نیز ممکن است همین علایم دیده شوند. در اکثر بیماران مبتلا به دیورتیکولوز، علایمی وجود ندارند. ه شایعترین نشانه ی دیورتیکولیت، درد شکم و حساسیت اطراف قسمت تحتانی آن است. در صورت بروز عفونت، تب، تهوع، استفراغ، لرز، دل پیچه و یبوست نیز ممکن است اضافه شوند.

عوارض دیورتیکولوز و دیورتیکولیت 

عوارض دیورتیکولیت عبارتند از: خونریزی، عفونت، تشکیل آبسه، سوراخ شدن یا پارگی روده، یا انسداد روده. ممکن است بافت بین کولون و مثانه در اثر آسیب دیدگی بافتها، به طور غیرطبیعی با یکدیگر ارتباط پیدا کنند و «فیستول» ایجاد شود که در نتیجه ی آن، عفونت شدید و درازمدت دستگاه ادراری روی میدهد.

یک فرضیه درباره  عامل اصلی ایجاد بیماری دیورتیکولر، مصرف رژیم غذایی کم فیبراست که البته فرضیه ی مزبور هنوز به اثبات نرسیده است.

تشخیص بیماری دیورتیکولر با استفاده از شرح حال، معاینه ی فیزیکی (شامل معاینهای انگشتی رکتوم) و رادیوگرافی صورت می گیرد.

 درمان بیماری دیورتیکولر عبارت است از رژیم غذایی پرفیبر؛ مسکن های ملایم؛ و در موارد شدید، انجام عمل جراحی.

 درمان دیورتیکولوز عبارت است از رژیم غذایی پر فیبر و تجویز داروهای مسکن برای مدت کوتاه.

درمان دیورتیکولوز و دیورتیکولیت 

• درمان دیورتیکولیت عبارت است از تجویز آنتی بیوتیکهای تزریقی: استراحت در بستر؛ رژیم غذایی مایع: استفاده از مسکن؛ بستری در بیمارستان در موارد وجود درد شدید؛ و در موارد شدید یا مکرر، انجام عمل جراحی که در آن، قسمت مبتلای کولون برداشته، و دو قسمت سالم باقی مانده به یکدیگر متصل می شوند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *