قالب وردپرس درنا توس
خانه / آیا با بیماری هموفیلی آشنایی دارید؟!
بیماری هموفیلی
بیماری هموفیلی

آیا با بیماری هموفیلی آشنایی دارید؟!

آیا با بیماری هموفیلی آشنایی دارید؟!

این بیماری از بیماری های شایع ارثی میباشد که مبتلایان به آن درانعقاد و بند آمدن خون دچار اشکال می شوند. از هر ۱۰ هزار نوزاد پسر، یک نفر، فاقد فاکتور شماره ۸ انعقاد میباشد و اگر فردی این فاکتور رادر خون نداشته باشد در نتیجه، خون ریزی وی در اثر ضربه های خفیف و یا شدید بافتی و عضلانی، بند نمی آید و سبب میشود که در داخل عضلات و مفاصل و بافتهای نرم بدن همواره خونریزی های متعدد رخ دهد. بند آمدن طبیعی خون نیاز به آن دارد که حداقل ۲۵٪ از فاکتور ۸ در خون فعال باشد ولی در افراد هموفیلی این میزان کمتر از ۵٪ میباشد. معمولاً چند ساعت تا چند روز پس از ضربه به هر یک از اعضای بدن، خونریزی بوجود میآید و در صورت عدم درمان می تواند خطرناک باشد. زیرا میتواند سبب تجمع خون در عضله و اطراف اعصاب و استخوانها شود و سبب تجمع خون مردگی و تومورهای خونی در بدن گردد و نهایتاً نکروز و تخریب عضو بوجود آید. سابقه فامیلی در ۷۰٪ هموفیلی ها و جهشی خودبخودی ژن در ۳۰ درصد دیگر مشاهده می شود.

 علائم و عوارض هموفیلی مزمن

هپاتیت، فشار خون بالا، تخریب پیشرونده مفاصل، خونریزی به داخل حلق و مغز، خونریزیهای مکرر ادراری، ایدز. خطرناکترین عارضه هموفیلی همانا خونریزی به داخل مغز و حلق میباشد و مهمترین هدف درمان در این بیماران، پیشگیری از بروز معلولیت های مزمن میباشد که در این صورت باید درمان جایگزینی فاکتور انعقادی فوق صورت گیرد.

تشخیص ھموفیلی:

 از طریق آزمایش خون صورت میگیرد.

توجه: مصرف آسپرین و ترکیبات آسپرین دار که کار پلاکت ها را مختل می کنند و باعث خونریزی شدید می شوند در بیماران هموفیلی ممنوع است.

 پیشگیری و درمان هموفیلی:

در مواردی که نیاز به کشیدن دندان باشد.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *