آیا بیماری ذات الریه (سینه پهلو یا پنومونی) درمان دارد؟


آیا بیماری ذات الریه (سینه پهلو یا پنومونی) درمان دارد؟

 آیا بیماری ذات الريه (سینه پهلو یا پنومونی) درمان دارد؟

به انواع مختلف التهاب ريه ذات الريه يا سينه پهلو گفته می شود. این بیماری در اثر باکتریهای مختلفی مانند پنوموکوک، توبرکولوز (عامل سل) و لژبونلا ایجاد میگردد. یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون  می‌شوند. دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر ادامه خواهد داشت.

 علائم ذات الريه

1-سرفه شما به احتمال زیاد سرفه خلط دار دارید این خلط ها به رنگ زنگ زده یا سبز و یا آغشته به خون هستند. 2-تب ( درجه حرارت بالا ). 3-تعریق بیش از حد. 4-تنفس سریع و احساس تنگی نفس. 5-سرعت تنفس بالا6-میکروب‌های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب‌ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار مشکل می‌باشد. عفونت ریه می‌تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ ایجاد شود. در اغلب موارد باکتری‌ها عامل اصلی ایجاد بیماری هستند.

درمان  ذات الریه

درمان بیماری کاملا با توجه به علت آن انجام می‌شود. گاهی بیمار به صورت سرپایی درمان می‌شود و گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. البته در اکثر بیماران درمان این عفونت در منزل انجام می‌گیرد.مصرف داروهای ضد باکتری، ضدویروس یا ضد قارچ به صورت خوراکی یا تزریقی، فیزیوتراپی قفسه سینه و در مواردی اکسیژن، درمان‌های اصلی بیماری محسوب می‌شوند.برای درد خفیف، تب و احتقان ممکن است از داروهایی نظیر استامینوفن یا قطره‌های بینی، اسپری‌ها یا قرص‌های ضداحتقان استفاده شود.بیماران می‌توانند از یک دستگاه مرطوب‌کننده با بخار سرد برای مرطوب کردن هوا استفاده کنند.برای تخفیف درد سینه می‌توان از یک بالشتک گرم‌کننده یا کمپرس گرم بر روی قفسه سینه استفاده کرد.پزشکان توصیه می‌کنند برای کمک به تخلیه ترشحات ریوی (خلط)، بیمار سرفه کند و تنفس عمیق بکشد.

 واکسن ذات الریه

این واکسن برای بچه ها و افراد بالای ۶۵ سال، همچنین کسانی که بیماری زمینه ای یا سیستم دفاعی ضعیف دارند، ضروری است. سینه پهلو یا ذات الریه، ورم شش است. یک درد و ورم چرکى است که بر اثر سرماخوردگى و گریپ در ریه تولید مى شود

 گیاهان دارویی

مصرف دمكرده ی گل ماهور (خرگوشك) به مقدار ٤٠ گرم در یك لیتر آب درمان بیمارى سینه پهلوست.انجیر خشك را مى كوبند و می سایند و بجاى قهوه مصرف مى كنند. مصرف گرد انجیر، بجاى قهوه در بیمارى سینه پهلو مفید است.برگهاى سفت خارجى کلم و تره فرنگى را خرد کرده و بپزید و یک لیوان سرکه به آن اضافه کرده تا گرم است روى سینه و پهلوى بیمار بگذارید.

طب سنتی ذات الریه

عرق کرفس، نیلوفر، ختمی و عرق بید مشک

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد