قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آیا بیماری سرخک قابل درمان است؟
سرخک
سرخک

آیا بیماری سرخک قابل درمان است؟

آیا بیماری سرخک قابل درمان است؟

سرخک چگونه به وجود می آید 

سرخک (measleS یا ubeolar) نوعی بیماری ویروسی حاد و بسیار مسری است که دستگاه تنفس را مبتلا می کند و با بثورات (دانه های) منتشر قرمز و برآمده پوستی مشخص میشود. سن شیوع بیماری، ۵ تا ۱۰ سالگی است ولی در نوجوانان یا بزرگسالانی که واکسیناسیون کامل نشده اند نیز دیده می شود. عامل بیماری، نوعی پارامیگز و ویروس است که از طریق تماس مستقیم با قطرات ترشح  شده از بینی، حلق و دهان فرد مبتلا، به ویژه در مرحله پیش درآمد (پرودرو مال) انتقال مییابد. انتقال غیرمستقیم از طریق مواد آلوده شده به ویروس به ندرت روی میدهد.

دوره کمون بیماری، ۷ تا ۱۴ روز است و به دنبال آن، مرحله دوم، یعنی مرحله پیش درآمد (مرحله پرودرو مال) ایجاد میشود که با تب، بیحالی، آب ریزش بینی، سرفه، التهاب ملتحمه، ترس از نور، بی اشتهایی و ایجاد دانه های کوپلیک (koplik’s spot) که شبیه دانه های شکر روی ژله قرمز هستند و ۱ تا ۲ روز قبل از ظهور بثورات پوستی ظاهر می شوند همراه است. التهابحلق(فارنژیت)، التهاب حنجره (لارنژیت) و ترشحات نای و برونش ایجاد می شوند و ممکن است دمای بدن به ۳۹/۴ تا ۴۰ درجه سانتی گراد برسد. بثورات پوستی، در سومین مرحله بیماری ایجاد میشوند و به شکل نقطه های صورتی متمایل به قهوه ای و نامنظمی در اطراف خط موها، گوش ها و گردن هستند.

این دانه ها سپس به سرعت (طی مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت) به تنه و انتهاها انتشار مییابند و به رنگ قرمز و به شکل برجسته و متراکم درمی آیند. تب، طی ۳ تا ۵ روز کاهش مییابد و بثورات به شکل مسطح و به رنگ قهوه ای درمی آیند و سپس به تدریج محو می شوند. عوارض سرخک عبارتند از عفونت گوش میانی، ذات الریه، برونشیولیت، لارنژیت انسدادی، التهاب حنجره و نایی و گاهی التهاب مغز (آنسفالیت) و آپاندیسیت. برای کاهش تب در سرخک از استامینوفن استفاده میشود. تجویز مایعات زیاد مفید است. اکثر کودکان مبتلا، طی ۱۰ روز پس از شروع بیماری به طور کامل بهبود مییابند و یک بار ابتلا به سرخک، موجب مصونیت دایمی نسبت به آن می شود. واکسن سرخک در ۹ و ۱۵ ماهگی و به صورت واکسن سه گانه اوریون، سرخک،. MMR.تزریق میشود.

علائم سرخک چه چیزهایی هستند؟

اولین علائم سرخک شبیه به علائم سرماخوردگی شدید مانند تب شدید، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه های خشک است. ممکن است غدد لنفاوی در گردن شما ورم کنند. همچنین ممکن است احساس خستگی شدید، اسهال و قرمزی و درد در چشم ها داشته باشید. در حالی که کم کم این علائم رو به بهبود می روند شما با لکه های قرمز کوچکی در داخل دهانتان مواجه می شوید و به دنبال آن راش های پوستی سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت.

هنگامی که افراد بزرگسال به سرخک مبتلا می شوند، علائم آنها نسبت به کودکان شدید تر بوده و احساس ناراحتی بیشتری می کنند.

علائم سرخک معمولا 8 تا 10 روز بعد از روزی که در معرض ویروس قرار گرفته اید بروز خواهند کرد. به این مرحله، مرحله کمون گفته می شود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *