قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا بیماری سل ریوی یا سل سینه درمان دارد؟
سل ریوی
سل ریوی

آیا بیماری سل ریوی یا سل سینه درمان دارد؟

 آیا بیماری سل ریوی یا سل سینه درمان دارد؟

   سل ریوی (Tuberculosis pulmonary) یک عفونت باکتریایی است که ریه ها درگیر می کند.

سل اقسام مختلفی دارد. سل سینه یا سل ریوی، سل استخوانی، سل، جلدی یا سل پوستی، اصولاً بیماری خانمان سوز سال یکی از بزرگترین بالایایی است که نسل بشر همواره گرفتار ان بوده و همه ساله قربانی های فراوانی داده است. علائم آن خیلی به کندی و به طور مخفی بروز می کند به طوری که گاهیممکن است سال ها طول بکشد تا ظاهر شود. راه ورود این مرض بیشتر دستگاه تنفس است ولیاز راه دستگاه گوارش نیز امکان سرایت را دارد. این بیماری واگیردار است. برای مسلول شدن جماعتی کند یا در یک قهوه خانه چای بنوشد یا در سالن سینما زمین اندازد.

سرایت بیماری سل ریوی  به دو صورت است:

۱- سرایت مستقیم: وقتی بیمار سرفه میکند میکروب سل که در فضا پراکنده است، وارد دستگاه تنفس آن ها می شود. سینه ی خود را روی زمین می اندازد و پس از خشک شدن یا به وسیله ی جاروب کردن رفتگران یا به وسیله ی باد یا مگس هایی که بر روی آن خلطها می نشینند و پایشان آلوده می گردد . به اینصورت  صورت غذا، میوه جات، خواربارها و غیره آلوده میشود و بیماری به اشخاص سالم سرایت میکند. عواملی که بدن را مستعد قبول سال میکند عبارتند از: ضعف جسمانی، الودگی های شدید مثل معاشرت، حشر و نشر با بیماران مبتلا به سل، مستعد

بودن مزاج کودکان و خردسالان، کسانی که مسمومیت بدنی دارند مثل اشخاصں معتاد به الکل ،  مواد مخدر، سیگار و غیره. شروع بیماری غالباً با سرفه های تک تک ، خشک ، درد سینه ، و لاغر ی، تدریجی آغاز می شود .

علائم بیماری سل ریوی  کدامند؟

در مراحل اولیه ی عفونت بسیاری از افراد، علائمی ندارند. البته بعضی افراد دچار حالات زیر میگردند:

– سرفه که ممکن است خشک باشد.

احساس کسالت کلی

اگر بیماری توسعه یابد علائم بیشتری معمولاً در مدت ۲ الی ۶ هفته بروز میکنند. توسعه ی بیماری ممکن است بسیار سریع باشد.

علائم بعدی عبارتند از:

– سرفه ی دائم که ممکن است خلط آن کمی سبز و یا کمی زرد باشد و گاهی رگه های خون در آن نیز مشاهده گردد.

-درد قفسه ی سینه در هنگام تنفس عمیق،

– تنگی و کوتاهی نفس

– تب

– اشتهای ضعیف و کاهش وزن

– عرق کردن زیاد در شب

– خستگی مفرط

اگر TB درمان نگردد و از ریه ها شروع شده باشد، می تواند مستقیماً به بافتهای روی قلب سرایت کند. عفونت ممکن است همچنین از طریق خون به مغز برسد. استخوانها، غدد لنفاوی و بسیاری دیگر ازقسمتهای بدن  در معرض خطر  قرار دارند و شروع TBاز سایر قسمتهای بدن بسیار کند است و علائم آن مشخص نمی باشد و تشخیص ان بسیار سخت خواهد بود. برای مثال TB به صورت معدهای رودهای ممکنست شبیه به بیماری کرون باشد.

چه کسانی در معرض خطر بیماری سل ریوی  قرار دارند؟

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض TB قرار میگیرند. این شامل افرادی که آلوده به ایدز HIV هستند و آن هایی که دیابت دارند و آن هایی که داروهای ضعیف کننده ی سیستم دفاعی مصرف میکنند می شود. سایر افرادی که در معرض خطر TB قرار دارند عبارتند از افرادی که بیماری طولانی مدت ریوی دارند و آن هایی که در مکانهای خیلی شلوغ و اقدامات بهداشتی ضعیف زندگی میکنند. و یا آن هایی که رژیم غذایی ضعیفی دارند. به طور کلی افراد سالخورده و کودکان بیشتر آمادگی بیماری را دارند. ما که خود میدانیم مبتلا به بیماری سال هستیم و بیماری ما واگیردار است چرا با این وجود باز هم در هر کجا و هر موقع و هر مکان که باشیم اخلاط سینه ی خود را با کمال بیشرمی و وقاحت و بی حیایی آزادانه بر زمین می اندازیم.

آنقدر بی ملاحظه و بی شرم هستیم که از صحن مسجد تا صحن حمام و خیابان و بازار و کوچه و گذر هر کجا که اراده کردیم خلط سینه خود را (مثل مرغابی و بوقلمون که اسهال داشته باشد و هر کجا که رسید کثافت می اندازد) بر زمین می اندازیم. ای بشر بیوجدان که نه از خدا می ترسی و نه حی نوع دوستی داری، این خلط سینه است و جمع عفونتهای ریه می باشد و هزارها میکروب جمع آوری شده و به هم فشرده شده است. چرا دیگران را با این عمل به زکام، گریپ، آنفلوانزا، برونشیت، ضیق نفس، سیاه سرفه و سل مبتلا می سازی و ابدا به روی مبارکخود نمی آوری، آف بر تو بشر این چنینی باد. آزادی دیگر که در سراسر این کشور حکم فرماست این است که زباله و خاکروبه و غذاهای ترشیده و مازاد خوراکی های گندیده و اب لباس های شسته شده و سبزی های فاسد شده و میوههای گندیده خود را در محله و کوچه و گذر و کوی و برزن حتی در جوی آب و در جلوی درب حیاط میریزند و آب حوض های عفن و کثیف خود را در کوچه میپاشند که اگر منع شهرداری ها نباشد کود توالتهای خود را نیز در کوچه و محل عبور مردم خواهند ریخت و ابداً ملاحظه نخواهند کرد و ادعای مسلمانی هم می کنند. آخر ای بشر، ای گل سرسبد جامعه، ای بالاتر از ملائکه ببین با عملیات روزانه خود چه جنایاتی را مرتکب می شوی و نظر افکن و مشاهده نما با هم نوع خود و نسل آتیه و اطفال بی گناه که در کوچه و خیابان مشغول بازی و عبور هستند چه عملی انجام می دهی.

آزمایشات لازم برای بیماری سل ریوی:

– ضربه زدن به انگشتان دست و یا پای بیمار توسط پزشک
– بررسی ورم و حساس شدن گره های لنفاوی در گردن و یا سایر مناطق
– بررسی وجود مایع در اطراف ریه بیمار
– شنیدن صداهای غیرطبیعی ریه بیمار
– بیوپسی از بافت مبتلا (ندرتا)
– برونکوسکوپی
– سی تی اسکن و رادیوگرافی از قفسه سینه
– آزمایش خون
– بررسی خلط
– تست پوستی

درمان سل ریوی:

با درمان سریع و به موقع می توان از انتشار بیماری جلوگیری کرد.
شایع ترین داروهای مورد استفاده عبارتند از: ایزونیازید، ریفامپین، پیرازینامید و اتامبوتول.
اگر داروی مورد نیاز خود را تحت نظر پزشک مصرف نکنید، ممکن است بیماری سخت تر درمان شود.
باکتری سل ممکن است نسبت به درمان مقاوم باشد و در برخی مواقع، دارو نتواند عفونت را درمان کند.
ممکن است نیاز باشد 2 تا 4 هفته در بیمارستان بستری شوید تا از سرایت این بیماری به دیگران جلوگیری شود.
اغلب علائم طی 2 تا 3 هفته بهبود می یابند.

عوارض جانبی بیماری سل ریوی:

اگر بیماری عفونی سل ریوی به خوبی درمان نشود، منجر به آسیب دائمی ریه می شود.
داروهای مورد استفاده برای درمان ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. این عوارض شامل مشکلات کبدی، تغییرات بینایی، ادرار نارنجی یا قهوه ای و بثورات پوستی است.
قبل از شروع درمان، باید چشم بیمار معاینه شود. با این کار پزشک می تواند هر گونه تغییری را در سلامت چشم ها متوجه شود.

پیشگیری از بیماری سل ریوی:

– تست پوستی در افراد در معرض خطر و یا کارکنان بخش سلامت لازم است. افرادی که در معرض بیماری سل قرار دارند، باید بلافاصله تست پوستی را انجام دهند. حتی اگر جواب تست در این افراد منفی باشد، باید یک تست پوستی دیگر را در زمان بعدی انجام دهند. اگر جواب تست پوست، مثبت بود یعنی شما در تماس با باکتری سل ریوی هستید.

– در برخی کشورها که شیوع سل ریوی بالاست، واکسن BCG (ب ث ژ) برای جلوگیری از ابتلای به سل ریوی تزریق می شود. افرادی که این واکسن را می زنند نیز باید تست پوستی را انجام دهند.

– در هفته های اول این بیماری، از خانه بیرون نروید و در یک اتاق مجزا، تنها بخوابید.

– باکتری سل به راحتی در هوای راکد منتقل می شود. پس بهتر است پنجره های خانه را باز کنید و یا فن را روشن کنید.

– هنگامی که می خندید، عطسه و یا سرفه می کنید، با یک دستمال تمیز، جلوی دهان خود را بگیرید و یا با ماسک، دهان خود را بپوشانید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *