قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آیا بیماری سینه پهلو خطرناک است؟
سينه پهلو
سينه پهلو

آیا بیماری سینه پهلو خطرناک است؟

آیا بیماری سینه پهلو خطرناک است؟

سینه پهلو

سینه پهلو، که به پنومونی نیز معروف است در واقع به نوعی از عفونت ریه ها (شش ها) گفته می شود که در آن مجاری هوایی و تنفسی ریه ها توسط برخی از میکروبها دچار التهاب میشوندت و در تبادل گازهای تنفسی اختلال ایجاد میکنند که می تواند مرگ و میرهای فراوانی را در هر جامعه ای ایجاد کند. باکتریهای مختلفی در ایجاد پنومونی (سینه پهلو) دخالت دارند و حتی ویروسها و قارچها و انگلها نیز قادرند ایجاد عفونت در ریه ها کرده و فرد را نابود سازند ولی در اکثر موارد با تشخیص خوب توسط پزشک و تجویز آنتی بیوتیک مناسب، میتوان به درمان قطعی ذات الریه دست یافت. هر چند باید در آغاز علت بروز ذات الریه و تشخیص نوع میکروب بیماری زا مشخص شود.

علل سینه پهلو

ویروسها، قارچها و انگلها و برخی باکتریها.آسٹرینوکوک ، اسٹافیلو کوکی، کلیسیلا هموفیلوس، آنفلوآنزا و(( میکروبهای بیماریزا معمولاً از طرق مختلف قادرند ایجاد سینه پهلو کنند، از آن جمله است؛ استنشاق میکروب از هوا، جذب میکروب از راه ترشحات دهان و گلو، از راه عروق خونی و مجاورت با بافتهای همجوار. علائم بالینی سینه پهلو سرفه، تب، تولید خلط، درد قفسه سینه، تنگی نفسی، ضعف و کسالت عمومی، بی اشتهایی، علائم و سرماخوردگی، سردرد، خلط خونی، لرز.

عوارض سینه پهلو

عفونت کامل ریه ها و تخریب آنها، عفونت خون، آبسه ریه ها، آسم، بروز اختلالات شدید در دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، مرگ.

تشخیص سینه پهلو

؛ علائم بالینی، سابقه بیماری اخیر و یا شغل بیمار، عکس رادیولوژی از قفسه سینه، آزمایش میکروسکوپی و کشت ترشحات تنفسی (نمونه خلط)، برونکوسکوپی فیبرو اپتیک، نمونه برداری ریه ها (سی.تی.اسکن)

درمان سینه پهلو

درمان پنومونی به این که چه نوع میکروب وارد شش ها شده و به چه آنتی بیوتیکی حساسیت داشته باشد بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *