قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟
رتنیتیت پیگنمتوزا
رتنیتیت پیگنمتوزا

آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟

 آیا بیماری چشمی رتنیتیت پیگنمتوزا قابل درمان است؟

رتینیت بیگمتوزا یک اختلال شایع است که سلول های موجود در شبکیه حساس به نور در چشم، به صورت پیش رونده از دست می روند. لکه های تیره ی رنگدانه بر روی شبکیه تشکیل شده و بینایی تخریب میشود. این اختلال در مردان بیشتر دیده شده وبه صورت ارثی می باشد که بیشتر به صورت اتوزوم مغلوب منتقل می شود. ممکن است تا اوایل بلوغ علائمی نداشته باشد. هر دو چشم به میزان مساوی گرفتار می شوند. اگر مبتلا به رتیبیت بیگمتوزا باشید اولین علامتی که امکان دارد توجه شما را به خود جلب کند بینایی ضعیف در نور کم است.

بعدها بینایی حاشیه ای که به نام بینایی محیطی نامیده می شود از دست میرود و بینایی به سمت داخل به صورتپیش رونده تخریب شده تا اینکه فقط ناحیه کوچکی از بینایی مرکزی باقی میماند. این حالت به نام دید تونلی نامیده میشود. به ندرت دید تونلی می تواند موجب کوری شود. رتینیت پیگمتوزا با معاینه ی شبکیه توسط افتالموسکوپ (ابزاری است که باریکه ی نور را بر روی چشم می تاباند) تشخیص داده می شود.اگرچه این بیماری غیرقابل درمان است امّا عینک های ویژه ای وجود دارند که می توانند به عریض شدن میدان بینایی کمک کنند.

اگر شما قصد بچه دار شدن دارید باید مشاوره ی ژنتیک انجام دهید تا خطر به ارث رسیدن ژن غیرطبیعی ارزیابی شود

 درمان رتینیت پیگمنتوزا

تـــحـــقـــیـــقــــات انــجــــام شــــده در آزمــــایــشــگــــاه Angiogenesis در درمانگاه چشم و گوش برای اولین بار نحوه مرگ سلول‌های مخروطی گیرنده نوری در یک سلول حیوانی از retinitis pigmentosa را نشان داد.

retinitis pigmentosa بیماری ارثی است که باعث از دست دادن بینایی غیر قابل بازگشت با توجه به تخریب سلول‌های گیرنده نوری در چشم به نام‌های میله و مخروط است.سلول‌های میله برای دید در شب و سلول‌های مخروط برای دید در روز و دیدی مـرکـزی اسـت.از دسـت دادن بـیـنایی (بیماری RIP) اغلب با مرگ سلول‌های میله و از دست دادن دید شب و در نهایت به مرگ سلول‌های مخروطی و از دســــت دادن دیــــد در روز و مــحــیــطــــی و مـــرکـــزی می‌انجامد.این نوع از دست دادن بینایی در زندگی روزمره افراد تاثیر قابل توجهی می‌گذارد و توانایی خواندن و رانندگی آن‌ها را می‌گیرد که سالانه بیش از 1 میلیون فرد را در طول تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تحقیقات انجام شده توسط Berson در آزمایشگاه Berman-Gund به زودی Retinal Degeneration نشان می‌دهد که ویتامین A به عنوان مکمل رژیم غذایی و 3Omega کـافـی در رژیـم غذایی تاثیر به سزایی در کاهش روند این بیماری دارد و البته به طور کامل آن را از بین نمی برد. مطالعات قبلی نشان می‌دهد که جهش در بیش از50 زن بــاعــث RP مـی‌شـود. البتـه تمـامـی مـراحـل مکانیزم که توسط آن سلول‌های مخروطی و میله ای نابود می‌شوند، همچنان به طور کامل تعریف نشده اسـت. بـسـیـاری از ژن‌هـای مربوط به RP پروتئینی ایـجــاد مــی‌کـنـنــد کــه در سـلــول‌هــای مـیـلـه اسـتـفـاده می‌شوند. در این آزمایش‌ها با کمک مدل حیوانی RP، ‌ محققان برای بار اول متوجه شدند که نکروز واسطه RIP Kinas در مرگ گیرنده‌های نوری موثرند و آن‌ها نیز در مرگ سلول‌های مخروطی موثرند و بدین ترتیب کاهش RIP باعث کاهش سلول‌های مخروطی می‌شود. به این ترتیب مشخص شد که درمـان نکـروز RIP بـاعـث تـاخیـر مـرگ سلـول‌هـای مـخـروطـی مـی‌شـود و سـلول‌های گیرنده نوری را محافظت می‌کند.اگرچه مکانیزم نکروز RIP هنوز نـاشـنـاخـتـه مـانده است ولی تحقیقات نشان داد که نــکــروز RIP بــاعــث مــرگ سـلــول‌هــای مـخــروطــی مـی‌شود و این امر شناخت بیماری را بهتر کرده و شناخت روش درمان این بیماری را فراهم می‌کند.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *