قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا بیماری گال در کودکان نشانه انگل است؟
گال در کودکان
گال در کودکان

آیا بیماری گال در کودکان نشانه انگل است؟

آیا بیماری گال در کودکان نشانه انگل است؟

 گال

گال عارضه ای با خارش شدید و مسری است. این عارضه در اثر آلوده شدن پوست بهانگل هایی شبیه به کرم ریز به نام مایت (mite) به وجود می آید. مایت ماده بانقب زدن (سوراخ کردن) پوست تخم خود را داخل پوست می کند و این امر موجب خارش شدید به خصوص در دست، انگشتان و شکاف بین آنها می شود. گال ممکن است در نواحی دیگر بدن از قبیل زانو، پا، انگشتان پا، آرنج و اطراف دستگاه تناسلی نیز ایجاد شود. پس از باز شدن تخمها، گال به راحتی با تماس مستقیم به افراد دیگر منتقل می شود. رختخواب وملافه  آلوده به مایت و تخم آن نیز موجب انتقال گال به فرد استفاده کننده می شود.

عوارض گال 

گال عارضه  خطرناکی نیست ولی مسری است و میتواند به سرعت در افراد خانوادهو حتی در کلاس و مدرسه منتشر شود، به همین دلیل باید فورا درمان شود.

علایم گال

  • خارش شدید
  • پوسته پوسته شدن و زخمی شدن نقاط خارش دار در اثر خاراندن
  • خطوط تغییر رنگ یافته باریک ( جای نقب زدن های مایت برای داخل پوست کردن تخم ها ) به خصوص در بین انگشتان

درمان گال

۱) اگر فرزندتان دچار خارش شدید شده است و خودش را می خاراند، بدن او (به خصوص بین انگشتان) را از نظر جای نقب ها (خطوط تغییر رنگ یافته ی باریک در اثر سوراخ های ایجاد شده توسط مایت) بررسی کنید.

۲) اگر احتمال می دهید فرزندتان دچارگال شده است، خودتان و دیگر افراد خانواده تا مراجعه به پزشک و انجام اقدامات درمانی از لمس کردن مستقیم بدن او اجتناب کنید.

۳) سعی کنید کودک را از خاراندن نواحی آسیب دیده منع کنید. خاراندن زخم ها ممکن است موجب عفونی شدن زخمها و همچنین زحمت پزشک در معاینه و تشخیصشود.

اگر با مشاهده  علایم، احتمال می دهید که فرزندتان دچارگال شده است و خارششدید دارد در اولین فرصت او را نزد پزشک ببرید.

پزشک لوسیون یا محلولی را تجویز میکند که همه اعضای خانواده به طور همزمان باید از آن استفاده کنند (این لوسیون موجب نابودی مایتها می شود).

– لوسیون تجویز شده را به همه  بدن (به جز سر و صورت و گردن) بمالید و تا ۲۴ ساعت بگذارید لوسیون روی بدن باقی بماند و پس از این مدت آن را بشویید، برای برطرف شدن آلودگی این کار را تا ۲ روز ادامه دهید.

– همه  افراد خانواده باید از لوسیون تجویز شده به طور همزمان استفاده نمایند.

– پس از استفاده از دارو، لباس ها و ملافه ها را بشویید و اتو بزنید تا مایت ها نابود شوند. مایتها نمیتوانند ۵ تا ۶ روز بیشتر، به دور از بدن انسان دوام بیاورند و پس از اینمدت از بین می روند.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *