قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا تالاسمی یک بیماری ارثی است؟
تالاسمی چیست
تالاسمی چیست

آیا تالاسمی یک بیماری ارثی است؟

آیا تالاسمی یک بیماری ارثی است؟

 تالاسمی

تالاسمی نوعی کم خونی ژنتیکی موروثی است که کودک آن را از پدر ومادر کسب می کند.

کم خونی تالاسمی در مردم نژاد مدیترانه ای از شیوع زیادی برخوردار است و در مردم نژاد هندی و آسیای شرقی نیز در حد چشمگیری دیده می شود. اگر پدر و مادر هر دو حامل ژن معیوب این خصیصه باشند، ممکن است فرزند آنها دچار تالاسمی شود، در این حالت ممکن است پدر و مادر خودشان حتی کم خونی هم نداشته باشند ولی احتمال ابتلای فرزند آنها ۱ در ۴ (۲۵ درصد) است.در افراد مبتلا به تالاسمی ماژور تولید هموگلوبین (رنگدانه  حامل اکسیژن در گلبولهای قرمز خون) با اشکال مواجه می شود و هموگلوبین غیر طبیعی تولید می شود. در این حالت گلبولهای قرمز خون کوچک و ضعیف می شوند و در نتیجه فرد دچار کم خونی شدید می شود.علایم تالاسمی ماژور معمولاً تا ۳ ماهگی در شیرخوار بارز می شود و نوزاد دچار بی حالی، رنگ پریدگی و تنگی نفس می شود. کودکان مبتلا به این نوع تالاسمی معمولاً غیر فعال و سست هستند و دچار مشکلات تغذیه میشوند. شکم این گونه کودکان برآمده وورم کرده است و طحال و کبدشان نیز بزرگ می شود.

نوع خفیف این وضعیت تالاسمی مینور نام دارد [ در این حالت معمولاً فقط یکی ازوالدین دچار ژن معیوب حامل این اختلال است و این ژن به کودک رسیده است]

تالاسمی مینور معمولاً هیچ گونه علایمی را ایجاد نمی کند و نیازی به درمان ندارد.

به کم شمهایی به همراه شکم برامده و ورم کرد

با بیماری تالاسمی چه باید کرد؟

در صورتی که پزشک به وسیله  آزمایش خون، تالاسمی را به طور قطعی تشخیص دهد، انتقال خون هر ۴ تا ۶ هفته یک بار ضرورت دارد تا کودک دچار کم خونی شدید و ضعف مفرط نشود. ممکن است در دوران کودکی لازم باشد از طریق عمل جراحی طحال از بدن خارج شود. در آوردن طحال نیاز به دفعات انتقال خون را تاحدی کاهش می دهد، زیرا تزریق خون مکرر ممکن است با تجمع آهن در بدن منجر به آسیب به کبد، پانکراس (لوزالمعده) و قلب شود. به همین دلیل تعداد زیادی از مبتلایان به تالاسمی در دوران نوجوانی می میرند. البته درمان های جدید تا حدی امید بخش است و تزریق منظم نوعی دارو دسفریوکسامین به خلاصی بدن از آهن اضافی کمک می کند. بنابراین در صورتی که تزریق خون و داروی تنظیم کننده  آهن به طور منظم انجام شود، کودکان مبتلا به تالاسمی می توانند از رشد و زندگی روزمره در حد عادی برخوردار باشند. نیازی نیست که فعالیت جسمی این گونه کودکان محدود شود ولی حمایت و تشویق و پیگیری درمان در مورد آنها ضرورت دارد. گفتگو با دیگر خانواده هایی که کودک مبتلا به تالاسمی دارند به شما برای مواجهه و کنار آمدن با این مشکل کمک موثری میکند.

برای پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی بهتر است زوجین قبل از تصمیم به بچه دار شدن مورد مشاوره  ژنتیکی قرارگیرند و آزمایش خون دهند، در صورتی که هر دو طرف حامل ژن معیوب این خصیصه باشند، احتمال خطر داشتن فرزند مبتلا به تالاسمی توسط مشاوره ژنتیک تخمین زده می شود. اگر در حین حاملگی به وسیله آزمایش، ابتلای جنېن به تالاسمی تشخیص  داده شود، ممکن است سقط جنین به زوجین توصیه می شود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *