قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آیا تبخال در اثر ترس بروز می کند؟!
تبخال
تبخال

آیا تبخال در اثر ترس بروز می کند؟!

آیا تبخال در اثر ترس بروز می کند؟!

تبخال

علت بروز تبخال در روی لب، نوعی ویروس است به HSV شهرت دارد. در گذشته ایجاد تبخال را ناشی از ترس و وحشت، بیرون آمدن در شب، جن و پری و… میدانستند که در واقع همگی جزء باورهای غلط بوده اند. ویروس تبخال بر دو نوع است که یکی مربوط به لب و دهان و چشمها و دستگاه عصبی می باشد و مناطق بالاتر از کمر را درگیر می نماید و بنام ویروس تبخال تیپ یک می باشد ولی نوع دیگر ویروس به تیپ دو مشهور است که در نواحی پایین تر از کمر از جمله نواحی تناسلی را مبتلا میسازد. ویروس تبخال معمولاً تمایل زیادی به عود مجدد دارد و در بین افراد یک خانواده مستعد و یا پرورشگاهها و اماکن عمومی شایعتر است. دوره کمون تبخال بین ۲ تا ۱۲ روز است و در ٪۸۵ افراد علامت خاصی دیده نمی شود. انتقال ویروس تبخال معمولاً از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار صورت میگیرد که می تواند از طریق بزاق، بوسیدن، کشتی گرفتن و … باشد، حدود ۴٪ مردم این ویروس را همیشه در بزاق خود دارند و در جوامعی که وضعیت بهداشتی و اقتصادی ضعیف تر است، بیشتر رخ میدهد.

تظاهرات بالینی ویروس تبخال:

۱ – بر روی پوست و غشاعهای مخاطی نوزادان و کودکان که معمولاً از طریق گذاشتن انگشت در دهان میباشد که می تواند ویروس را از دهان به انگشتان منتقل سازد. کشتی گیران و برخی ورزشکاران دیگر رشته ها نیز در اثر تماس بدنی با فرد آلوده می توانند مبتلا شوند.

۲ – عفونت لثه و دهان که به صورت درد دهانی و تب و بد بو شدن دهان و ترشح بزاق مشخص می شود. اگزمای خطرناک بدن نیز بعضاً با تبخال رخ میدهد.

۳ – ضایعات چشمی: که به صورت التهاب چشمها و پلک بروز میکند.

۴- التهاب مغز به صورت آنسفالیت میباشد که می تواند بسیار خطرناک باشد.

تشخیص تبخال : از طریق سابقه و علائم بالینی و بررسی میکروسکوپی و یا تستهای آنتی زنی و الیزا و با کشت میتوان به وجود تبخال بی برد)

پیشگیری، در مادرانی که طی حاملگی دچار تبخال کانال زایمان هستند بایستی به جای زایمان رحمی و طبیعی از روش زایمان سزارین عمل کنند تا تبخال مادر به نوزاد منتقل نشود. در مورد سایر افراد جامعه میبایست در صورت بیمار بودن یکی از افراد ورزشکار (مثل کشتی)، بقیه ورزشکاران احتیاطهای لازم را مبذول دارند.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *