قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا تب غدد در کودکان خطرناک است؟
تب غدد در کودکان
تب غدد در کودکان

آیا تب غدد در کودکان خطرناک است؟

 آیا تب غدد در کودکان خطرناک است؟

تب غدد 

تب، غدد که نام دیگر آن مونونوکلئوز عفونی می باشد، نوعی عفونت ویروسی است کهعلایم آن در ابتدا شبیه به آنفلوآنزا می باشد. این علایم عبارتند از: آبریزش بینی، گلودرد، درد عضلانی و خستگی، در موارد معدودی این عفونت با جوش ها و بثورات شبیه به سرخ جه بروز پیدا می کند. این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود ولی در نوجوانان و جوانان شایعتر است. در مورد کودکان، ابتلا به این بیماری از شدت کمتری برخوردار است. مانند اکثر بیماریهای ویروسی، برای تب غدد نیز درمان شناختهشده ای وجود ندارد و تا طی شدن دوره  بیماری که حدود ۱ ماه به طول می انجامد، فقط باید صبر کرد. تورم غدد و احتمالاً بزرگ شدن طحال از واکنش های دفاعی بدن نسبت به این بیماری محسوب میشود و پس از برطرف شدن عفونت، غدد و طحال بهحالت عادی و طبیعی باز میگردند.

عوارض تب غدد

اگرچه این بیماری موجب ضعف و بی حالی می شود، ولی معمولاً خطری ایجاد نمیکند. ولی از آن جایی که علایم این بیماری شبیه به چندین بیماری دیگر است، برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه کرد.

 علایم تب غدد

تب

درد در نواحی مختلف بدن

ابریزش از بینی

تورم غدد مخصوصا در ناحیه گردن

افسرگی و بی حالی

بثورات و جوش در  ابتدا پشت گوشها و سپس پیشانی

درمان تب غدد

۱- علایم تب غدد (مونونوکلئوز عفونی) شبیه به چند بیماری دیگر است. در صورت تورم غدد گردن و تب، به کودک تب بر (استامینوفن) بدهید و درجه  حرارت بدن او را به طور متناوب بررسی کنید؛ در صورت پایین نیامدن تب، به پزشک مراجعه کنید.

۲- تا برطرف شدن بیماری، کودک را از افراد دیگر دور نگه دارید، زیرا این بیماری ازطریق تماس هایی از قبیل بوسیدن، سرایت پیدا میکند.

در صورتی که احساس کردید نشانه های بیماری در فرزندتان از علایم سرماخوردگیو آنفلوآنزا شدیدتر است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پزشک برای تشخیص بیماری برای کودک آزمایش خون مینویسد. در صورتیافتن پادتن در خون این بیماری تشخیص داده می شود. پزشک به شما توصیه می کند تا برطرف شدن کامل بیماری، کودک در خانه بماند و استراحت کند زیرا درمان خاصی برایاین بیماری وجود ندارد.

– معمولاً کودک پس از ۲ یا ۳ هفته بهبود مییابد و میتواند به مدرسه برود، ولی پس از فرستادن او به مدرسه، مراقب باشید تا حدود یک ماه فرزندتان از ورزش و حرکات شدید اجتناب کند.

-اگر فرزندتان تمایل داشت در رختخواب بماند، او را مجبور نکنید از جا بلند شود و تابرطرف شدن تب و علایم بیماری او را درخانه نگه دارید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *