قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آیا ترک های پوستی قابل درمان است؟
خطوط ناشی از کشش پوست
خطوط ناشی از کشش پوست

آیا ترک های پوستی قابل درمان است؟

آیا ترک های پوستی قابل درمان است؟

 خطوط ناشی از کشش پوست (استریا)

خط هایی که در اثر کشش پوست به وجود میآیند، استریا (Striae) نام دارند و نوعی از بافت جوشگاهی پوست هستند که به رنگ سفید نقرهای دیده می شوند. استریاها در اثر پارگی لایه درم به وجود می آیند و با گذشت زمان کاهش پیدا می کنند ولی از بین نمی روند. کشش سریع پوست، ناشی از رشد سریع (که در هنگام بلوغ شایع است) یا افزایش وزن (مثلاً در حاملگی) موجب بروز استریا می شود.

اگر چه پوست بسیار قابل ارتجاع است، کشش سریع آن باعث ایجاد این خطوط دایمی می شود. استریاها به طور معمول در حاملگی و چاقی ایجاد می شوند و در هنگام رشد سریع عضله (ناشی از وزش منظم) بروز می کنند. استریاها در ابتدا قرمز یا ارغوانی هستند ولی به تدریج کمرنگ می شوند. نواحی مبتلا در لمسی خالی و نرم به نظر می آیند. استریاها ممکن است در هر قسمت از بدن دیده شوند ولی بیش از همه در مناطق دارای ذخیره چربی بیشتر به وجود میآیند.

شایعترین محلی های ایجاد شده عبارت اند از:

استریا،

شکم،

پستان ها،

قسمت بالای بازو،

زیر بازو،

ران (سطح داخلی و خارجی آن)

 سرین هستند.

هورمون های گلوکوکورتیکویید مسئول ایجاد استریا، با جلوگیری از تشکیل رشتههای الاستین و کلاژن (که برای کششی نگه داشتن پوست به سرعت در حال رشد ضروری هستند) بر اپیدرم تأثیر می گذارند. در نتیجه، ماده محافظ با کشیده شدن پوست از بین میرود و درم و اپیدرم پاره می شوند. ۷۵ تا ۹۰ درصد زنان در دوران بارداری دچار درجاتی از استریا می شوند. استریاها معمولاً طی ماه ششم یا هفتم حاملگی ایجاد میشوند. در یک مطالعه، مالیدن کرمی مانند «تروفولاستین» (Trofolastin) که حاوی عصاره سنتلا آسیاتیکا، ویتامین E و هیدرولیزاتهای کلاژن الاستین است موجب ایجاد استریاهای کمتر در دوران بارداری شد. در مطالعه دیگر استفاده از کرم وروم (Verum)، حاوی ویتامین E، پانتنول، اسید هیالورونیک، الاستین و منتول نیز از همین اثر برخورداربود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *