قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / آیا تمام زنان در دورهٔ یائسگی از عوارض ناراحت کننده آن رنج میبرند
یائسگی
یائسگی

آیا تمام زنان در دورهٔ یائسگی از عوارض ناراحت کننده آن رنج میبرند

آیا تمام زنان در دورهٔ یائسگی از عوارض ناراحت کننده آن رنج میبرند

به طوری که شرح داده شد معمولاً از چند سال قبل از آغازیائسگی بتدریج که سن زن به این دوره نزدیای می شود تولید هورمون استروژن در تخمدانها کاهش مییابد و این کاهش تولید استروژن آثار ناراحت فیزیولوژیلی در بدن زن دارد تا آنجا که در عده ای از زنان تولید هورمون استروژن قطع می شود و عوارض ناراحت کنندهٔ یائسگی خود را نشان میدهد .

در اینجاسؤالی که مطرح می شود این است که چرا عدهای از زنان شدیداً دچارناراحتی های ناشی از تغییرات هورمونی می شوند و عدهای کمتر ناراحت می شوند. دکتر مارگو وودس دانشیار دانشکدهٔ پزشکی در دانشگاه تفتس در بوستون در جواب این سؤال میگوید، به طور کلی کاهش تولید هورمون استروژن در برخی از زنانخیلی سریع و شدید است. و در بعضی دیگر کاهش تولید هورمون خیلی آرام و خفیف است. دکتر وودس که در مورد آثار شفابخش مصرف فرآوردههای سویاروی کاهش ناراحتی های دورهٔ یائسگی تحقیق می کند اضافه می نماید زنان کشورهای خاور دور که به علت مصرف فرآوردههای سویا تولید هورمون استروژن در بدن آنها در سنین جوانی و قبل از یائسگی کمتر از زنان کشورهای غربی است، معمولاً کمتر دچار افت شدید و سریع تولید استروژن می شوند و به همین دلیل در دورهٔ یائسگی، از ناراحتیهای کاهش تولید استروژن کمتر رنج میبرند. وعده زیادی از کارشناسان نیز معتقدند رژیم غذائی در این پدیده نقش مهمی دارد.

دکتر سوزان لارل پزشلی متخصص بیماریهای زنان و مدیر مرکز تحقیقات عوارض و ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه و ناراحتیهای دورهٔ یائسگی در لوس آلتوس کالیفرنیا و مؤلف کتاب «چطور در دورهٔ یائسگی به خود کمای کنید» میگوید اصولاً تولید هورمون استروژن در ۳۰-۲۵ درصد زنان قطع نمیشود و حتی پس از این که در بدنه اصلی تخمدانها تولید هورمون استروژن قطع شود، غدد آدرنال آنها و همچنین قسمت کوچکی از هر تخمدان به نام استروما” به تولید مقدار محدودی هورمون استروژن ادامه می دهد. بدیهی است مقدار هورمونی که به این ترتیب تولید می شود برای حفظ روند طبیعی عادت ماهیانه کافی نیست ولی همین قدر کافی است که مانع بروز عوارض شدید دورهٔ یائسگی که ناشی از قطع کامل هورمون است بشود.

علائم و نشانه دوره یائسگی

در ماه‌ها و یا سال‌های منتهی به یائسگی (دوران پیش یائسگی)، شما ممکن است این علائم و نشانه‌ها را تجربه کنید:

دوره‌های نامنظم قاعدگی
خشکی واژن
گرگرفتگی
عرق شبانه
مشکلات خواب
تغییرات خلقی
افزایش وزن و متابولیسم کند
کم‌پشت شدن مو و خشکی پوست
از دست دادن حجم و توپری سینه‌ها

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *