آیا جرمگیری مرتب دندانها ضروری است؟


آیا جرمگیری مرتب دندانها ضروری است؟

آیا جرمگیری مرتب دندانها ضروری است؟

 

آیا جرمگیری مرتب دندانها ضروری است؟ این مسأله بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد ولی بطور کلی جرمگیری  تنها در مواردی لازم است که دندانها جرم گرفته باشند. معمولاً با یک بار جرمگیری در صورت انجام مراقبتهای پیشگیری نیازی به جرمگیری مجدد نخواهد بود؛ مگر در موارد خاصی که دندانپزشک تشخیص دهد.

جرمگیری هر ۹ ماه یک بار برای همه افراد مبنای علمی ندارد و فقط افراد خاصی هستند که با نظر دندانپزشک متخصصی لثه (پریودنتیست) لازم است چنین کاری را انجام دهند.

 برخی از بیماران سؤال میکنند آیا جرمگیری برای دندانها ضرر دارد؟

پاسخ این است که چنانچه به جرمگیری دندان نیاز باشد و بطور صحیح انجام شود، هیچگونه ضرری ندارد. سابقاً جرمگیری با ابزارهای دستی انجام می شد و کاری دشوار و طولانی بود؛ امروزه دندانپزشک با دستگاه های اولتراسونیک کار جرمگیری را با دقت زیاد انجام می دهد.

بیماریهای لثه در هنگام بلوغ، حاملگی و یائسگی بطور کلی لثه خانمها در دوران بلوغ، حاملگی و یائسگی دچار تغییراتی میگردد که نیاز به انجام مراقبتهای ویژه دارد. در دوران بلوغ بـه علت توليـــد هورمون هاى جنسـی (اسلستروژن و پروژسترون) موجب حساسیت لثهها و استعداد بیشتر به تورم و عفونت میگردد و ژنژیویت دوران بلوغ ممکن است دیده شود.

همین وضعیت در دوران عادت ماهیانه ممکن است اتفاق افتد. گاهی اوقات لثه خانمها در دوران قاعدگی به یک نوع ژنژیویت به نام ژنژیویت قاعدگی مبتلا می شود که با تورم شدید و خونریزی در ناحیه لثه بین دندانها همراه می باشد. این علائم معمولاً پس از گذر از دوران بلوغ و قاعدگی برطرف میگردد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد