قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا جرم گوش مفید است یا خیر؟
War in ears تجمع موم گوش (جرم گوش )
War in ears تجمع موم گوش (جرم گوش )

آیا جرم گوش مفید است یا خیر؟

آیا جرم گوش مفید است یا خیر؟

War in ears  تجمع موم گوش (جرم گوش )

وجود مقداری موم در مجرای گوش خارجی، کاملاً طبیعی است. موم گوش توسط غدد واقع در مجرای گوش تولید می شود و عملکرد آن حفاظت از گوش در برابر گرد و خاک، ورود اجسام خارجی (مثل حشرات) و عفونت هاست. موم گوشی به رنگ زرد مایل به قهوه ای است. در بعضی از کودکان ممکن است موم گوش در اثر عفونت مزمن گوش میانی یا غبار و گرد و خاک محیط، بیش ازاندازه ترشح شود و میزان آن افزایش یابد. همچنین در بعضی از موارد امکان دارد موم اضافی در گوش تجمع پیدا کند و خشک شود که این حالت منجر به مسدود شدن گوش و احتمالاً کاهش موقتی شنوایی میشود.

آیا تجمع موم گوش خطرناک است؟

تجمع موم گوش خطری ندارد، اگر چه ممکن است تا خروج مومهای فشرده بر شنوایی اثر بگذارد و موجب کم شنوایی موقتی شود.

علائم احتمالی تجمع موم گوش خطرناک

  • تجمع نمایان چرک در مجرای گوش
  • کم شنوایی
  • احساس سنگینی در گوش

در ابتدا چه باید بکنم؟

به طور منظم گوش کودک را نگاه کنید، اگر موم در دهانه  مجرای گوش قرار گرفته است و به آسانی قابل درآمدن است آن را به وسیله  گوش پاک کن خارج کنید. توجه

داشته باشید که هرگز هیچ وسیله ای، حتی گوش پاک کن پنبه ای را در داخل مجرای گوش فرو نکنید (این کار موجب پیشروی بیشتر موم و جرم به داخل گوش می شود)

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر کودک از سنگینی گوش شکوه می کند و یا در شنوایی دچار مشکل شده است در اولین فرصت ممکن او را نزد پزشک ببرید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

پزشک پس از معاینه  گوش به وسیله  اتوسکوپ (وسیله  معاینه گوش) در صورت تجمع موم، گوش را شستشو می دهد برای شستشوی گوش و خارج کردن موم و ترشحات پزشک به وسیله  سرنگ مخصوص به داخل گوش آبگرم تزریق می کند تا موم جمع شده به همراه آب از گوش خارج شود. به این عمل شستشوی گوش گفته می شود و هیچ دردی ندارد. در صورتی که موم جمع شده در گوش سفت و متراکم باشد، پزشک در ابتدا برای نرم کردن و خیساندن ترشحات، نوعی قطره گوش [گلیسیرین فنیکه] تجویز می کند تا به مدت چند روز در گوش چکانده شود. پس از چند روز پزشک گوش کودک را (به طریقه  بالا) شستشو می دهد. توجه داشته باشید که اگر قطره تجویز شده را به طریقه  صحیح در گوش بچکانید و ترشحات موم گوش، خوب خیس نخورد، ممکن است پزشک برای استفاده  مجدد از قطره شما را به منزل بفرستد و چند روز پس از آن گوش کودک را شستشو دهد.

چه کمکی می توانم بکنم؟

– قطره گوش را درست قبل از خوابیدن در گوش کودک بچکانید. قطره را طوری در گوش بچکانید که از گوش خارج نشود، به این منظور می توانید کودک را به پهلو بخوابانید و قطره را در گوش او بچکانید، در ضمن مطمئن شوید که تا چند دقیقه از جایش حرکتنمی کند.

– پس از چکاندن قطره، گلوله  پنبه ای را در جلوی مجرای گوش بگذارید تا در طی شب در گوش کودک باقی بماند، زیرا ممکن است مقداری از موم و ترشحات از گوش کودک خارج شود.

– توجه داشته باشید که ممکن است انسداد گوش به وسیله  موم، در اثر سرماخوردگی یا هرگونه عفونتهای تنفسی دیگری عود کند و تکرار شود که علت این

عارضه مستعد بودن گوش در ترشح موم اضافی است.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *