قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا خواص گیاه رشگک را میشناسید؟!؟!
گیاه رشکک
گیاه رشکک

آیا خواص گیاه رشگک را میشناسید؟!؟!

آیا خواص گیاه رشگک را میشناسید؟!؟!

 رشگک

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی رشگک است . گیاهی است از خانواده ی Rosaceae، و دارای دو گونه ی معروف که از نظر خواص دارویی با کمی اختلاف با هم شبیه هستند:

۱- رشگک درشت: گیاهی است چند ساله که بلندی آن به ۱۰۰-۴۰سانتیمتر و حتا به ۱/۵ متر نیز می رسد. ساقه ی زیرزمینی آن دراز و خزنده و ساقه ی هوایی آن افراشته، کم شاخه و خیلی کم برگ است. برگ های آن دارای ۱۵ – ۷ برگچه ی قلبی شکل دندانه دار می باشد که رنگ زیر برگها

سبز تیره ی مایل به آبی است. گلهای آن به رنگ ارغوانی تیره میباشند. این گیاه در مناطق مختلف آسیا، غرب و جنوب چین و ژاپن انتشار دارد. در ایران در شمال گیلان، عمارلو، رودبار، امامزاده ابراهیم و دامنه های کم ارتفاع و آفتاب گیر کته چال و در آذربایجان در تبریز می روید.

۲-رشگک کوچک: گیاهی است علفی و کوتاه به بلندی ۵۰-۴۰ سانتیمتر. ساقه ی آن به رنگ سبز مایل به قرمز و برگهای آن مرکب با ۱۵-۷ برگچه و دارای دندانه های تیز است. میوه ی آن دراز و در دو طرف، سه وجهی می باشد. این گیاه در مزارع و نواحی مرطوب و سایه دار و اراضی بایر مرطوب خصوصاً اگر آهکی باشد و در اغلب مناطق نیمکره ی شمالی می روید. در ایران در فارس در کازرون – آذربایجان در خوی، تبریز، زنجناب – همدان در شورین و آق بلاغ – کرمان، تهران در شمیران و کرج و در دامنه های البرز در کوه دشنه، پس قلعه در ارتفاع ۲۰۰۰-۱۵۰۰ متری و در کندوان، گیلان، عمارلو، کبوتر چاک، امامزاده ابراهیم و ایسپیلیییلاق دیده میشود.

نامهای دیگر رشگک در طب سنتی: علف خونی -قیطره

خواص گیاه رشگک

داروی گیاهی تقویت کننده معده

۱- تازه ی آن را به طور خام و به صورت سالاد بخورید. معده را تقویت میکند.

درمان گیاهی تب

۲- بیست تا پنجاه گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر صبح و ظهر، شب یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را بنوشید. خنک کننده و تب بر است.

درمان گیاهی سل

۳- پنجاه تا شصت گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید، بعد با آب غلیظ آن شست وشو کنید. برای رفع ناراحتی های پوست، درمان آبله مرغان، آبسه، ورم و زخم معالجه ی سل و متوقف کردن پیشرفت سل مؤثر است.

درمان گیاهی اسهال خونی

۱- بیست تا پنجاه گرم از آن را در نیم لیتر آب بجوشانید و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب صاف کرده ی آن را بنوشید. قابض، خنک کننده و میزد است، برای معالجه ی اسهال خونی و دردهای روده ای نافع میباشد،

درمان گیاهی ادرار خونی

گردش خون را عادی میکند و برای معالجه ی ناراحتی های خونی مفید است، اخلاط خونی، ادرار خونی، خونریزی روده ها و ترشحات غیرعادی عادت ماهیانه را برطرف می کند،

درمان گیاهی انگل کودکان

برای قطع خونریزی، التیام زخم و ضدسم مصرف می شود، در دوران پس از وضع حمل زنان برای رفع مشکلات پس از زایمان تجویز می شود، در مورد کودکان به عنوان کرم کش می توان مصرف کرد.

درمان گیاهی سوختگی

۲- ضماد آن برای تسکین و درمان سوختگی مفید است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *