قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آیا دارفلفل برای تسکین درد مفاصل مفید است؟
دار فلفل
دار فلفل

آیا دارفلفل برای تسکین درد مفاصل مفید است؟

آیا دارفلفل برای تسکین درد مفاصل مفید است؟

دار فلفل چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دار فلفل است . دار فلفل گیاهی است از خانواده فلفل Piperaceae، چند ساله و بوته مانند، با ریشه ضخیم و برگ  قلبی شکل، نوک تیز، به ابعاد ۹ – ۶×۵ – ۳ سانتی متر که دارای دمبرگ نسبتاً دراز می باشد. گل های آن به شکل سنبله و گروهی در محل اتصال دمبرگ به ساقه ظاهر می شود. میوه  آن کوچک و پیوسته می باشد که پرده  سیاه رنگی بین آنها قرار دارد و هنگامی که خشک شد رنگ آن سیاه می شود. ریشه  آن پر گره و ضخیم، پوست ریشه به رنگ خاکستری و مغز آن سفید و طعم آن تند است و در بازار دارویی گیاهی ایران این ریشه را فلفل مویه می نامند. این گیاه در مناطق حاره و گرم هندوستان، هند و چین و شبه جزیره  مالا یا انتشار دارد و اغلب در سایر مناطق دنیا کاشته می شود.

نام ها دیگر دار فلفل

این گیاه در طب سنتی عبارت است از:

اروفلفل، فلفل دراز – پی پلامول – فلفل ارناوط- فلفل فرنگی.

خواص دار فلفل:

پنج گرم از آن را بسایید و با آب بخورید. مقوی معده، گرم کننده و محلل مواد سرد و باد و گاز است، دارو مفید برای رفع نزله  روده ای و درد معده می باشد، گرفتگی کبد و طحال را باز می کند، برای تنظیم وضع بلغم مفید می باشد، برای تسکین سرفه سرد و رطوبی، نزله، سوءهاضمه و کولیک نتایج خوبی دارد، قی را رفع میکند، محرک نیرو جنسی است و ترشح اسپرم را افزایش می دهد، مدر وقاعده آور است، ضمناً جنین را سقط می کند، برای رفع صرع، فلج، نقرس و سیاتیک بسیار مفید می باشد.

آن را نرم بسایید و با روغن مخلوط کرده و به محل عقرب زدگی بمالید. مفید می باشد.

آن را مثل غبار نرم بسایید و هر شب کمی از آن را روی جگر سیاه گوسفند بپاشید، بعد آن جگر را کباب کرده و با فشار، آب آن را بگیرید و یک قطره در چشم بچکانید. لک چشم را برطرف می کند.

درمان با دار فلفل:

 شب کورى و تقویت قوا بینایى
افرادی که شـب کـورى دارنـد یـا چـشـمـانـشـان ضـعـیـف شـده اسـت چـنـانـچـه کـمـى مـیـوه دار فـلفـل را نـرم سـایـیـده و آنرا به ترکیبات سرمه کندر، سرمه میخک و یا هر سرمه طبى دیـگـر اضـافـه نـمایند و در چشم کشند و این عمل را مدتى ادامه دهند شب کورى و تاریکى چـشـمـانـشـان بـرطـرف خـواهـد شـد . هـمـچـنـیـن خوردن جگر کباب شده بز که چند دانه دار فلفل در آن گذاشته یا پودر فلفل روى آن پاشیده باشند مفید و موثر است .
 رفع سردى و رطوبت معده 
طبیعت دارفلفل گرم و خشک است . از این رو مصرف آن چه بصورت پودر و چه بصورت دم کرده آب آن به افرادى که دچار ضعف و رطوبت معده ، بخاطر خوردن غذاهاى سرد و سنگین ، شده اند توصیه مى شود.
 رفع بى اشتهایى 
اسـتـفـاده از دم کـرده دار فـلفـل بـه تـنـهـایـى یـا هـمـراه بـا گـل بـابـونـه دارو مـفیدى جهت درمان بى اشتهایى به شمار مى رود . همچنین خوردن 20 گـرم پـودر دارفـلفـل کـه بـا پـودر بـابـونـه و کـمـى عسل مخلوط شده باشد در روز در رفع بى اشتهایى نافع است .
تقویت قوا جنسى 
مالیدن دار فلفل به آلت و اطراف آن موجب تحرک بیشتر و رفع ضعف و سستى آن مى گردد و در تـقـویـت شـهـوت بـى نـظـیـر اسـت . خـوردن ایـن روغـن بـا عـسـل نـیـز مـفید است . همچنین اگر 20 گرم دار فلفل را با 10 گرم خولنجان ، 10 گرم زنـجـفیل ، 10 گرم میوه زبان گنجشک ، و 10 گرم کندر مخلوط کرده ، نرم ساییده ، 200 گـرم عـسـل را نـیـز بـه آن اضـافـه نـمـوده و خـوب بـهـم زده و خـمـیـر حـاصـل را بـه شـکـل حـب هـایـى در آورده و روزى دو حـب میل کنید موجب تقویت قوا جنسى مى شود.
 تهیه پادزهر

ضـمـاد گـیـاه له شـده دار فـلفـل یـا جـوشـانـده آن بـر مـحـل گـزیـدگـى حـشـرات و جـانـوران گـزنـده بـویـژه عـقـرب مـوجـب تـحـلیـل ورم و تـسـکـیـن درد و سـوزش آن مـى گـردد. هـمـچـنـیـن مـالیـدن روغـن دار فلفل به محل گزیدگى در درمان زخم و تسکین درد آن موثر است .
َََ
 رفع بدبویى دهان 
دار فـلفـل گـیـاهـى گـرم و بـسـیـار مـعـطـر اسـت . بـه هـمـیـن دلیـل کـفلمه پودر آن در دهان موجب رفع بدبویى دهان و رفع آروغ  ترش و بدبو دسـتـگـاه گـوارشـى بـه ویـژه مـعـده مـى گـردد . جـهـت اثر بخشى بیشتر بهتر است پودر دارفلفل را با کمى پودر میخک مخلوط نموده و بکار ببرید.
تسکین درد مفاصل
30 گـرم دار فـلفـل را در یـک لیـتـر آب بـجـوشـانـیـد، ابـتـدا مـحـل درد را بـا آب صـاف شـده آن شـسـتـشـو داده و خـوب مـاساژ دهید، سپس تفاله آنرا بر محل درد گذاشته و بمدت چندین ساعت آنرا با پارچه نخى نازک ببندید.
 رفع نفخ شکم 
جـهـت رفـع نـفـخ شـکـم و ورم آن ، 20 گـرم دار فلفل را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صـاف شـده آنـرا دو سـاعـت بـعد از نهار یا شام میل کنید. همچنین خوردن یک استکان عرق یا پودر دارفلفل همراه با پودر زنیان در رفع نفخ شکم مفید است .
 رفع بى حسى و فلج عضلات 
مـالیـدن روغن دار فلفل به عضلات فلج و بى حس موجب بالا رفتن سرعت تحرک خون در ایـن عضلات گردیده و در صورت مصرف مداوم موجب رفع بى حسى و درمان فلج عضلات مـى گـردد. هـمـچـنین ضماد و کمپرس جوشانده این گیاه بر روى عضلات بى حس در درمان آنها موثر است .
خواص طبى و مصارف دارویى روغن 
مـالیـدن روغن دارفلفل به مفاصل موجب تسکین درد آنها مى گردد. ضماد آن بر قضیب سبب تـحـریـک آن و تـقـویت شهوت و میل جنسى مى شود. مالیدن آن به عضلات بى حس و فلج مـوجـب رفـع سـستى ، بى حسى و فلج عضلات مى گردد. مالیدن آن به سر و پیشانى ، سـردردى را کـه از باد سرد باشد برطرف مى سازد . مالیدن آن به پهلو، درد کلیه و پـهـلو را کـه بـه عـلت سـردى بـاشـد از بـیـن مـى بـرد . چـنـانـچـه بـه دار فـلفل گیاه و دارویى دیگر نظیر زنجفیل ، جوز هندى و مشک طرا مشیع را در حین تهیه روغن آن اضافه کنید خواص دارویى و اثرات درمانى آن بیشتر خواهد شد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *