قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آیا درباره ناخنه چشم چیزی میدانید؟
ناخنک چشم
ناخنک چشم

آیا درباره ناخنه چشم چیزی میدانید؟

آیا درباره ناخنه چشم چیزی میدانید؟

ناخنه چشم چیست؟

 • برای درمان ناخنه چشم اول با تنقیه معده را پاک کنید. بعد از بازوی چپ خون کم کنید. سپس ریشه سوسن را بسیار نرم بسایید و در چشم بکشید.
 • پس از تنقیه و خون کم کردن از بازو چپ،عسل را با زهره  گوسفند حل کرده و در چشم بچکانید و همزمان صمغ عربی اصل و سوخته  مس را به نسبت مساوی بسیار نرم بسایید و با کمی آب جوشانده  غلیظ بادیان خمیر کرده و شیاف درستکنید و از پشت به خود برگیرید.
 • ناخُنَک زائده یا غشایی مثلثی‌شکل است که در گردن، چشم، زانو، آرنج، مچ پا یا انگشتان رشد می‌کند.

  ناخنک چشم معمولاً از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود.

  ناخنک چشم یک ضایعه مثلثی است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می شود. این ضایعه ناشی از رشد خوش خیم بافت پیوندی و رگ‌هاملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می‌شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می کند. به علت وجود رگ‌های زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می‌شود و باعث سوزش و خارش و اشک‌ریزش می شود. گاهی اوقات ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد و جلوی دید را می‌گیرد؛ به علاوه حتی ناخنک‌ها کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند.

  پرتو فرابنفش را در شکل‌گیری و پیشرفت ناخنک چشم مؤثر می‌دانند

  درمان ناخنه چشم

  اگر ناخنک کوچک باشد و ظاهر ناخوشایند نداشته باشد و باعث قرمزی و سوزش چشم‌ها نشود نیاز به درمان خاصی ندارد.

  اگر ناخنک گهگاه ملتهب شود و سوزش و قرمزی چشم ایجاد کند مصرف قطره‌ها اشک مصنوعی به صورت مکرر ممکن است باعث تسکین علائم شود. در مواردی که ناخنک التهاب شدیدی دارد می توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمان با قطره‌ها استروئیدی یا سایر قطره‌های ضد التهاب انجام داد.

  در مورد ناخنک‌ها بزرگتر که از لحاظ ظاهری و زیبایی اهمیت دارند و یا با ایجاد آستیگماتیسم باعث تاری دید شده‌اند می توان با جراحی ناخنک را برداشت البته اگر ناخنک به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن زیاد است و به خصوص در افراد جوان و افرادی که ناخنک ملتهب دارند در نیمی از مواد عود دیده می شود. در این افراد بهتر است علاوه بر برداشتن ناخنک از روش‌ها تکمیلی مثل پیوند ملتحمه یا استفاده از داروها خاص (مثلاً میتومایسین) در حین جراحی استفاده شود.

  برخی مطالعات نشان داده که مصرف میتومایسین حین و بعد از عمل ناخنک شانس عود ناخنک را کاهش می‌دهد.

  در ناخنک‌ها خیلی بزرگ که وسط قرنیه را هم درگیر کرده‌اند ممکن است لازم باشد علاوه بر اقدامات فوق از پیوند قرنیه لایه ای برای اصلاح شکل قرنیه استفاده شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *