قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی /  آیا دندانهای عقل را باید کشید؟
دندانهای عقل نهفته
دندانهای عقل نهفته

 آیا دندانهای عقل را باید کشید؟

 آیا دندانهای عقل را باید کشید؟

 

قبلاً اشاره شد که دندانهای عقل در سنین بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی رویش پیدا می کنند؛ البته در دخترها کمی زودتر از پسرها رویش مییابد. این دندانها از جهات مختلف با سایر دندانها تفاوت داشته و در بسیاری از موارد این دندانها برای انسان مشکل آفرین میگردند؛ لذا دانستن نکات زیر در مورد دندانهای عقل می تواند سودمند باشد:

۱- گاهی جوانه های دندانهای عقل تشکیل نشده و لذا این دندانها در بعضی افراد وجود نداشته و غایب هستند. غایب بودن دندانهای عقلی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آنها ارث می باشد.

۲- رویش دندانهای عقل معمولاً با مشکلاتی همراه می باشد که از آن جمله دردهای مبهم و گاهی شدید که در افراد مختلف بسیار متفاوت می باشد؛ همچنین تورم و آماس لثه اطراف دندانهای عقل در حال بیرون آمدن و گاهی درد و خونریزی از این ناحیه، یک نوع عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل

ممکن است به وجود آید که از نظر علمی به نام پری کورونیت” نامیده می شود. عارضهای دردناک میباشد که نیاز به درمانهای دارویی و گاهی جراحی پیدا می کند.

 ۳- دندانهای عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمیکنند؛ بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و لذا به دندان مجاور گیر کرده و فقط بخشی از دندان از لثه بیرون میآید. گاهی دندان عقل بطور افقی در استخوان فک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فک باقی میماند. بسیاری از مردم از وجود دندانهای عقل نهفته در فکین خود بی خبر بوده و فقط هنگامی که مشکلی ایجاد کرد و یا در اثر یک رادیوگرافی از فکین به دلایل دیگری به وجود این دندانها پی برده می شود.

مطلب پیشنهادی

ارزیابی اولین وضعیت نوزاد

چگونگی روش ارزیابی سریع از اولین وضعیت نوزاد

چگونگی روش ارزیابی سریع از اولین وضعیت نوزاد   کنترل وضعیت فرزندتان تمام نوزادان با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *