قالب وردپرس درنا توس
ریزش مو
ریزش مو

آیا ریزش مو درمان دارد …؟

آیا ریزش مو درمان دارد …؟

ریزش مو چیست ؟

آلوپسی یا ریزش مو (به انگلیسی: Alopecia) یک واژه عمومی به معنی کاهش مو سر یا هر قسمت از بدن به هر علت است. آلوپسی علل متفاوتی مانند هورمونی، خودایمنی، عوارض دارو، کم‌خونی و دیگر عوامل دارد

انواع ریزش مو

انواع آلوپسی از طاسی با الگو مردانه (که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه و یا کچلی آندروژنیک نیز ترجمه کرد) گرفته، تا موارد همچون طاسی منطقه‌ یا همان آلوپسی آره آتا، که شامل از دست دادن منطقه‌ مو در برخی از نواحی سر یا بدن است، و همین‌طور طاسی کامل یا همان آلوپسی توتالیس، که به از دست دادن تمامی مو سر به طور کامل اطلاق می‌گردد، و نیز ریزش مو سرتاسر یا همان آلوپسی یونیورسالیس، که شامل از دست دادن تمام مو سر و بدن می‌باشد را، در بر می‌گیرد.

تشخیص ریزش مو

ست کشش یا pull test این تست کمک می‌کند که استحکام مو ارزیابی شود. کشش خفیفی به گروهی از مو (۴۰ تا ۶۰ عدد) در سه قسمت مختلف وارد می‌شود. تعداد مو کنده شده در زیر میکروسکوپ شمرده می‌شود. حالت نرمال آن ۳ مو در هر قسمت است وبیشتر از آن حالت سستی مو را نشان می‌دهد.

تست انقباض یا pluck test این تست با بیرون کشیدن مو از ریشه و بررسی آن در زیر میکوسکوپ انجام می‌شود برای تعیین تلوژن یا آناژن بودن موها.

نمونه برداری از پوست سر یا Scalp biopsy این تست وقتی که علت بسیار مبهم است انجام می‌گیرد. این تست معمولاً از اطراف مرز شروع ریزش مو انجام می‌شود.

شمارش روزانه مو ریخته شده یا Daily hair counts این تست معولا هنگامی که نتیجه آزمایش کشش منفی است انجام می‌شود و با شمارش روزانه مو ریخته شده همراه است. این تست با جمع‌آوری تمامی مو ریخته شده طی شستن و شانه زدن مو در ۱۴ روز متوالی می‌باشد. اگه این تعداد بیشتر از متوسط ۲۵۰ مو در روز بود ریزش مو غیرعادی است.

دستگاه سنجش مو یا Trichoscopy این یک تست غیر مخرب برای مو بوده و شامل ابزاری برای بزرگ نمایی و ارزیابی پوست سر و مو می‌باشد.

درمان ریزش مو

از درمان مورد استفاده برای این  ریزش مو منطقه ای، تزریق داخل ضایعه و یا تزریق وریدی استروئید ، آنترالن ، فتوکموتراپی ، آلرژن موضعی و ماینوکسیدیل می‌باشد.

درمان اختلالات روانی همراه و روان درمانی کمک کننده است و کلومیپرامین و فلوکستین به عنوان درمان دارویی در کنترل این رفتار موثر هستند.

درمان گیاهی

برگ گزنه 1گرم ،پیاز خشک شده 1گرم ،الکل 70 درصد 100گرم

مواد فوق را باهم مخلوط کرده و چند روز کنار گذاشته و سپس آن را صاف کرده و با آن محلول سر را ماساژ دهید

شیر تازه علف چشمه100گرم،الکل 90 درجه 100،اسانس ژرانیوم 10 قطره

دارو  فوق را با هم مخلوط کرده و پوست را با آن ماساژ دهید

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *