قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / آیا زخم معده علت میکروبی دارد؟
زخم معده
زخم معده

آیا زخم معده علت میکروبی دارد؟

آیا زخم معده علت میکروبی دارد؟

نوعی باکتری بنام هلیکو باکتری پیلوری Pylori H می تواند در ایجاد زخم معده و اثنی عشر نقش داشته باشد. این میکروب در لایه مخاطی و سطحی معده رشد و تکثیر پیدا میکند و مقاومت جدار معده در برابر اسید را کاهش میدهد. در این حالت، اسید موجود در معده میتواند باعث ایجاد زخم در جدار معده یا اثنی عشر شود. لذا امروزه توصیه می شود: در درمان زخمهای گوارشی باید از داروهای آنتی بیوتیک برای ریشه کن کردن هلیکوباکتر پیلوری استفاده شود. استفاده از آنتی بیوتیک احتمال عود مجدد زخم را به میزان قابل ملاحظه کاهش می دهد.

زخم معده چیست؟

زخم معده به جراحات دردناکی گفته می شود که در جداره داخلی معده و یا قسمت آغازین روده کوچک که اثنی عشر نامیده می شود وجود دارد.

شایعترین باکتری ایجاد کننده زخم، باکتری هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter Pylori) می باشد. این باکتری در عفونتهای انسانی بسیار شایع است . این باکتری توسط آب و غذا منتشر می شود، همچنین در بزاق دهان نیز دیده شده است و احتمال می رود که بتواند از راه هایی مثل بوسیدن هم انتقال یابد. این باکتری می تواند به دیواره معده چسبیده و باعث ضعیف شدن و التهاب آن قسمت از معده می شود .
علائم و نشانه های اصلی آن کدامند؟
به طور کلی درد زخم معده از یک ساعت بعد از غذا خوردن شروع می شود و تا ساعت ها ادامه پیدا کند همچنین شب ها شعله ور شده و می تواند فرد را از خواب بیدار کند. درد زخم معده در زمان خالی بودن معده بدتر می شود لذا باید از گرسنگی اجتناب کرد. زخم معده می تواند برای مدتی فروکش کند ولی بعد از چند هفته علائم زخم معده برمی گردد لذا حتما باید برای درمان زخم معده به پزشک مراجعه کرد.
رایج ترین علائم زخم معده، درد سوزشی که از جناغ سینه تا بالای ناف می تواند احساس شود. درد زخم معده به علت تماس اسید معده با منطقه آسیب، ایجاد می شود.
افزایش سوءهاضمه از نشانه های دیگر زخم معده می باشد. در این موارد فرد پس از صرف غذا یا آروغ می زند یا دچار سکسکه می شود.

زخم معده علامت دیگری دارد که به علت تغییر حجم مایعات، فرد دچار حالت تهوع خفیف یا شدید می شود. معمولاً در حالت ناشتا، فرد دچار حالت تهوع می شود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *