قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / آیا زگیل خود به خود درمان می شود …؟!
زگیل
زگیل

آیا زگیل خود به خود درمان می شود …؟!

زگیل چیست ؟

زگیل (نام علمی: Verruca)، غده‌ گوشتی است که انواع آن بر روی دست و پاها رشد می‌کند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشد کند، و این غده‌ را با دارو سوزاننده از قبیل اسید ازتیک (بمقدار کم) و جز آن برطرف می‌کنند.

اغلب زگیل‌خود به خود ناپدید می‌شوند اگرچه ممکن است ماه‌ و حتی سالها به طول انجامد تا ناپدید شوند. اما بعضی از زگیل‌هم خود به خود از بین نمی‌روند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چرا بعضی زگیل‌ به خودی خود ناپدید شده، و بعضی دیگر نمی‌شوند.

نام دیگر زگیل

آژخ، ژخ، ازخ، زخ، گندمه، توته، سِگل، پالو، ، واژو، وارو، کوک، مَهَک، زلق و زرک است

انواع زگیل

زگیل معمولی یک زگیل برآمده با سطحی زبر و خشن که معمولاً بر روی دست‌ و زانو پدید می‌آید.
زگیل پهن یک زگیل کوچک با سطحی پهن و صاف به رنگ قهوه‌ مایل به زرد که می‌تواند به تعداد زیادی و معمولاً بر روی صورت، گردن، دست‌، مچ و زانو ایجاد شود.
زگیل رشته‌ یا پنجه‌ای، زگیلی، رشته‌ یا انگشت مانند، که به طور معمول بر روی صورت به ویژه پلک‌و لب‌ پدیدار می‌شود.
زگیل پاشنه، یک تودهٔ سخت و بعضی مواقع دردناک، اغلب همراه با چندین لکهٔ سیاه در مرکز آن؛ معمولاً فقط در پاشنهٔ پا پیدا می‌شود.
زگیل خانه‌خانه گروهی سخت از زگیل کف پا، به طور معمول بر روی دست‌ و کف پا پدید می‌آیند.
زگیل تناسلی، زگیلی که بر روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود

درمان زگیل

زگیل‌کوچک را می‌توان با دارو موضعی مانند پودوفیلین درمان کرد. برای زگیل‌ بزرگتر، نیتروژن مایع به کار می‌رود(سرمادرمانی). برخی زگیل‌ بزرگتر نیازمند درمان با لیزر، الکتروکوآگولاسیون یا برداشت جراحی هستند.

درمان گیاهی

 برای از بین بردن ماده بیماری زا مصرف ماء الاصول مؤثر است. خوردن روغن کرچک و یا بادام توصیه می شود و دادن افتیمون یا گل قند مؤثر است. مالیدن زیل بز با سرکه روی آنها به مدت معدودی مؤثر بوده و نیز برای اسقاط آنها سیاه دانه را نرم کوبیده در سرکه و نمک حل کرده بمالند. یا شیره انجیر را به اطراف آن مدام به مالند و پس از آن با پیه مرغ چرب کنند. اگر زیاد موجب آزار شوند بایستی یک گرم زرنیخ را با ۲ گرم آهک نرم ساییده در یک استکان سرکه حل کرده روزانه روی آنها بمالند. یا اشق را حل کرده یا آنزورت حل کرده به مالند و برای گوش زیادی هم مفید است. مالیدن آب خرفه و پوست انار یاکوبیده هلیله و آمله یا سرکه یا گوگرد، زرنیخ و سیاه دانه برابر با سرکه یا اوشق و مقل را نرم کوبیده به نسبت مساوی در سرکه حل کرده و به آن گل خطمی، تخم مرو، تخم کتان، بابونه، بنفشه هر یک ۲/۵ گرم نرم کوبیده اضافه کرده روزانه بمالند. یا زاج، مازو و تخم شاهی به نسبت مساوی نرم کوبیده با زهره گاو بمالند

 برگ تازه گشنیز را کوبیده با عسل به مالند، مالیدن اشک چوب مو نیز مفید است.

سیاه دانه ۱۰ گرم،

سیر ۵ گرم،

زرنیخ سرخ ۲/۵ گرم

نرم کوبیده در نصف استکان سرکه ریخته یک عدد سفیده تخم مرغ اضافه کرده روی آنها بمالند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *