قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آیا سرطان حنجره قابل درمان است؟
سرطان حنجره
سرطان حنجره

آیا سرطان حنجره قابل درمان است؟

 آیا سرطان حنجره قابل درمان است؟

سرطان حنجره یک صدم سرطان های مردان را به خصوص در افراد   بین 55 تا 65 سال  تشکیل می دهد  در حدود شش دهد انواع سرطان بر روی تارهای صوتی میباشد که علائم به سرعت بروز میکنند و اجازه ی تشخیص و درمان را میدهند، اگر سرطان جای دیگری بروز کند معمولاً کشنده تر میباشد. دلیل این بیماری ناشناخته است اما میتواند به علت کشیدن سیگار همراه با مصرف الکل باشد. این سرطان بدون درمان ممکن است به گره های لنفاوی گردن گسترش یافته و در نهایت به تمام بدن منتقل گردد. اگر تومور بر روی تارهای صوتی به وجود آید اولین علامت قابل توجه گرفتگی صداست. اگر تومور پیدا نشود می تواند به بالا و یا زیر تارهای صوتی توسعهیابد و علائمی را ایجاد کند، مانند:

– تنفس با صدای بلند.

– سختی در تنفس

– سختی و درد در هنگام بلع

این تومورها در ابتدا معمولاً علائمی ندارند.تومورهایی که در هر جای حنجره به وجود می آیندمی توانند به گره های لنفاوی گردن توسعه یافته و باعث بزرگ شدن آنها شوند.

نحوه  تشخیص و درمان سرطان حنجره

پزشک گلوی شما را بررسی خواهد کرد. اگر مشکوک به سرطان باشد احتیاج به آزمایش های بیشتری به نام لارنگوسکوپی مستقیم را خواهید داشت. در این روش که معمولاً تحت بیهوشی کامل انجام میگردد از بافت مربوطه نمونه برداری می شود. اگر گره های لنفاوی گردن بزرگ شده باشند نمونه برداری سوزنی انجام میشود. درمان بستگی به این دارد که چه مقدار سرطان توسعه یافته باشد. ممکن است تحت رادیوگرافی قرارگیرید و احتمالاً در مراحل بعد جراحی نیز وجود خواهد داشت . اگر جراحی برای حنجره لازم باشد شما احتیاج به لارنگکتومی  دائم خواهید داشت. در این حالت  یک سوراخ در  لوله ی هوایی  ( نای )   ایجاد می شود  تا  مسیر هوایی تنفس را باز نگاه دارد.

شما ممکن است به  عملی مشابه به نام تراکئوستومی به طور موقت، وقتی که تحت رادیوگرافی قرار میگیرید، نیاز داشته باشید اگر لازم باشد حنجره برداشته شود دیگر نمی توان به طور عادی صحبت کرد. یک گفتار درمان” می تواند به شما یاد دهد که با کمک مری صحبت کنید، یا با وسیله ی کوچکی به نام Oesophageal Valve از طریق دریچه Dنایی – می توانید با استفاده یک وسیله الکترومکانیکی دستی که صدا تولید میکند صحبت کنید، در حدود نه دهم حالاتی که تومور بر روی تارهای صوتی باشد و به سرعت تشخیص داده شود، درمان موفق می باشد. اگر گره های لنفاوی گردن بزرگ شده باشند نمونه برداری سوزنی انجام می شود که در آن به وسیله ی یک سوزن که به یک سرنگ وصل شده است یک نمونه از گره ی لنفی برداشته میشود. شما می توانید از سی تی اسکن یا MRI نیز برای مشاهده ی میزان توسعه ی سرطان استفاده کنید.

برای درمان التهاب حنجره یا لارنژیت، آب انگور خوراک خوبی است.ضمناً برای درمان آن می توانید هر بار ۱۵۰ گرم انجیر خشک را در یک لیتر آب بجوشانید وآب آن را به مرور بنوشید

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *