قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آیا سرطان ریه کشنده ترین سرطان است؟
سرطان ریه
سرطان ریه

آیا سرطان ریه کشنده ترین سرطان است؟

آیا سرطان ریه کشنده ترین سرطان است؟

روش درمانی سرطان ریه 

درمان بستگی به شدت انسداددارد. شما می توانید به طور مرتب داروهای داخلوریدی یا تزریق هپارین که به سرعت مانع شکل گیری لخته در خون و یا مانع از بزرگ تر شدن آنها می شوند را دریافت کنید، به طور همزمان شما میتوانید یک داروی ضدانعقاد خوراکی که با رقیق کردن خون مانع ایجاد لخته میشود را دریافت کنید، این داروها چندین روز طول میکشد تا تاثیر خود را نشان دهند، درمان به ادامه یابد. اگر که این بیماری خودش باعث عدم تحرک برای مدتی گردد و اگر این بیماری بر اثر حالات طولانی مدت مانند افزایش انعقادپذیری باشد ممکن است شما به درمان دارویی تا مدت نامشخص نیاز داشته باشید. درمان به طور پیوسته با آزمایشات خونی بررسی میگردد تا بتوان لخته ی خون شما را اندازه گرفت، ضمناً مقدار دارو نیز بر اساس شدت بیماری تغییر می یابد، در حالتهای شدید داروهای حل کننده ی لخته نیز ممکن است برای از بین بردن لخته به کار روند همچنین انداختن زالو نیز مفید می باشد. اگر سرخرگ اصلی که ریه ها را تغذیه میکند تحت تأثیر قرار گیرد جراحی فوری برای نجات جان .بیمار ممکن است لازم باشد.

 گسترش به ریه

این بیماری معمولا بین سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی و در زنان شایع تر میباشد. متاستاز یا گسترش به ریه معمولاً جزء سرطان های ثانویه ریوی است که در آن تومورها از مکان دیگری در بدن به ریه ها سرایت کرده اند. بافت ریه مکان بسیار مناسبی برای گسترش می باشد چون تمام خون در گردش بدن از ریه ها میگذرند و سلول های سرطانی به آسانی سرطان هاى سینه، روده، غده ی پروستات و کلیه. سرطان های ثانویه ی ریه ممکن است علایمی نداشته باشند. البته اگر تومورهای زیادی در ریه به وجود آیندممکن است دچار تنگی نفس شوید. اگر تومور سرفه های توأم با خون نیز داشته باشید.

علل ایجاد سرطان ریه

علت ایجاد سرطان در همه جای بدن یکسان است. در سیستم کنترل تقسیم سلول های قسمتی از بدن اختلال ایجاد می شود. این اختلال ممکن است به صورت خود به خودی یا در اثر عوامل ناشناخته و یا در بیشتر موارد به علت تماس سلول با یک سری عوامل مخرب و زیان بار که به عوامل سرطان زا مشهور هستند، ایجاد شود.
مهم ترین عامل سرطان زایی که سبب تغییرات سرطانی سلول های ریه می شود ترکیبات زیان بار مختلف موجود در دود سیگار هستند.
مصرف سیگار هنوز هم مهم ترین عامل خطر ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود. خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو افزایش می یابد و هر چه سن شروع مصرف سیگار پایین تر باشد، خطر ابتلا بیشتر است
دانشمندان از حاصل ضرب تعداد پاکت سیگار در روز ضرب در تعداد سال هایی که فرد سیگار کشیده است، استفاده می کنند. به عنوان مثال کسی که به مدت 20 سال روزی 1 پاکت سیگار کشیده است از نظر خطر ابتلا به سرطان ریه با کسی که به مدت 10 سال روزی 2 پاکت کشیده است، برابر است.
مطالعات متعدد هم چنین نشان داده اند که خانم های سیگاری بیشتر از آقایانی که همان مقدار سیگار می کشند به سرطان ریه مبتلا می شوند. این افزایش ممکن است به دلیل حساسیت بیشتر خانم ها به مواد سرطان زای موجود در دود سیگار باشد.
دومین علت شایع ابتلا به سرطان ریه گاز رادون است. رادون گاز بی رنگ و بی بویی است که از تجزیه ی طبیعی اورانیوم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی در زیر زمین ساختمان های قدیمی تولید می شود. تنفس گاز رادون با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه مربوط شناخته شده است.
آلودگی هوای شهرهای صنعتی از دیگر عوامل مؤثر در بروز این سرطان مهلک است. مطالعات انجام شده در ایران نشان داده است که میزان بروز سرطان های ریه غیر وابسته به سیگار در ایران بیشتر از آمار سایر کشورها است.
محققین علت احتمالی این تفاوت را آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران و وجود مقدار بیشتر مواد سرطان زای ناشی از مصرف سوخت های غیر استاندارد می دانند.
تماس های شغلی با ترکیباتی مانند آزبست، کلرید وینیل، نیکل، کروم و هیدروکربن های آروماتیک نیز از دیگر عوامل خطر ساز ابتلا به سرطان ریه به شمار می روند.
ترک سیگار در بیمارانی که سال ها سیگاری بوده اند، خطر ابتلا به سرطان ریه را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و هر چه مدت زمان ترک سیگار طولانی تر شود، این خطر بیشتر کاهش می یابد؛ به طوری که حدود بعد از 20 سال ترک کامل سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه تقریباً برابر با یک فرد غیرسیگاری می شود.

اقدامات مؤثر برای جلوگیری ازسرطان ریه

اگر سرطان قبلاً در جای دیگری از بدن تشخیص داده شده باشد، پزشک برای تشخیص عکس برداری سینه را تجویز کند، اگر مکان سرطان اصلی تشخیص داده نشده باشد، آزمایشات بیشتری را می توان استفاده کرد که بستگی به نوع و گسترش تومور اصلی دارند، تا حدودی دیدگاه کلی بستگی به نوع سرطان اصلی دارد. البته وقتی که سرطان د چار  گسترش شده باشد، معمولا چندین تومور به وجود خواهد امد و درمان سخت تر می باشد

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *