آیا سن زیاد مانع درمان قطعی وسواس نمی باشد؟


آیا سن زیاد مانع درمان قطعی وسواس نمی باشد؟

آیا سن زیاد مانع درمان قطعی وسواس نمی باشد؟

هیچ چیز مانع درمان قطعی وسواس نیست. اما تجربه نشان می دهد، افراد مسن تر، حمایت ها یا انگیزه های کافی برای درمان ندارند.آنها انتظاراتکوچکی از درمان دارند. مثلاً خانم (حاج) عقیده داشت که آب ناشی ازشستشوی ظروف که ترشح می شود، نجس است و دوست داشت طی درمان از این عقیده و عمل اجباری ناشی از آن، خلاص شود. ما نمونه ای داشته ایم که طی آن خانمی بنام(ح و) پس از ۵۶ سال ابتلاء به وسواس (در سن ۶۵ سالگی) ۹۰٪ همه اعمال وسواسی خود را قطع کرد. در صورتی که شرایط فراهم شود، تنها مدت زمان درمان افراد مسن به ویژه کم هوش و کم سواد بسیار بالا خواهد بود.

آیا تغذیه  در درمان وسواس نقشی دارد؟

 تغذیه، نقش کمکی در درمان دارد. بسیاری از افراد که از بضاعت مالیخوبی برخوردار نیستند یا روش تغذیه غلطی  دارند و یا اینکه توان مالی  برای تامین و تهیه غذا ندارند، به اضافه افرادی که توان مالی دارند ولی روش تغذیه درست در طی درمان وسواس را بلد نیستند باید  بدانند که در درمان وسواس، مراحلی هست که فرد تجربه خیلی ناراحت کننده ای از اضطراب ناشی از اقدامات درمانی به او دست خواهد داد.ما توصیه می کنیم:
  •  اولا، افراد روش تغذیهٔ خود را تغییر دهند و به یک روش متعادلعادی برسانند
  • دوما، حتی اگر افراد ازبضساعت مالی خوبی برخوردار نیستند، موادغذایی مفیدی ذکر خواهیم کرد تا قبل از شروع تکنیک های مواجهه ای، استفاده کنند.
هدف اصلی ما از ارائه یک رژیم غذایی مناسب و متعادل، این است که فرد اثر مضاعف و درد مضاعف ناشی از قطع عمل اجباری به دلیل مشکل در تغذیه را حس نکند. به عبارت دیگر، اگر افراد وسواس از تغذیه خوبی برخوردار باشند، مایعات و املاح خوب مصرف کنند، ویتامین، مواد پروتئینی کافی و مواد قندی کافی (برای مواقع اضطراب بالا) و در مجموع، اگر یک رژیم غذایی که حاوی کالری بالا، چربی درحداقل، پروتئین کافی به طور روز مره، سبزیجات ، میزان زیادی غلات، مایعات املاح دار مصرف کنند و کلاً فشار خون پایین نداشته باشند و از نظر چهره و معاینه صورت و زیر مردمک چشم، نشان کم خونی نباشد، این افرد می توانند بهتر با اضطراب مقابله کنند. تحمل اضطراب نیازمند این است که فرد انرژی زیادی مصرف کند. اگر چه ما این رژیم را به افراد چاق توصیه نمی کنیم. بدلیل اینکه افراد چاق، به دلیل این اضطراب ها، به کاهش وزن نیز نائل می شوند. ولی به افرادی که ضعف تغذیه یا لاغری مفرط دارند، توصیه می کنیم که مواد قندی کافی، آب و مایعات و املاح، ویتامین به دفعات کافی در روز مجهز شوند تا بتوانند با اضطرابهای شدید بعضی از مراحل درمان، مقابله کنند. بنابر این تغذیه، نقش کمکی مهمی در تحمل اضطراب دارد. به عبارت دیگر فردی که از تغذیهٔ خوبی برخوردار است، در پایان درمان، گزارش های شدیداً نارحت کننده و ناتوان کننده ای از اضطراب ارائه نمی دهد. ولی فردی که سوء تغذیه دارد، در عین اینکه در منزل جهت تهیه هزینه درمان صرفه جویی می کند، طبیعتاً اضطراب زیادی را نیز تحمل خواهد کرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد