قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / آیا سکته قلبی را می شناسید؟
سکته قلبی
سکته قلبی

آیا سکته قلبی را می شناسید؟

آیا سکته قلبی را می شناسید؟

سکته قلبی یا انفارکتوس چیست؟

علت اصلی سکته  قلبی کمبود یا نرسیدن اکسیژن و مواد غذایی به قسمت از عضله  قلب  در مدت نسبتا طولانی است این عارضه نیز به علت وجود  اختلال شدید در عروق اکلیلی قلب و نتیجتاً به علتعدم امکان عبور و وصول خون به میزان لازم به بنابراین وقوع سکته  قلبی به علت برهم خوردن ناگهانی شدید تغذیه ماهیچه  قلب روی می دهد. در بعضی موارد سکته  قلبی در نتیجه مسدود شدن یکی از عروق ۱کلیلی ایجاد میشود. در سکته قلبی نسبت به آنژین صدری طولانی تر و شدیدتر است.

بنابر مطالب فوق چون در اثر سکته قلبی قسمتی از ماهیچه قلب در طی مدت نسبتاً طولانی از غذا و  اکسیژن و انجام تبادلات لازم محروم می شود، لذا صدمات وارده به آن بیشتر از آنژین صدری می باشد، به طوری که در سکته قلبی تعدادی از رشته  عضلانی قلب حیات خود را از دست می دهند. در بیشتر موارد، قبل از بروز سکته قلبی ممکن است انسان تحت تأثیر خستگی شدید، فشار کارجسمانی بیش از حد تحمل، قرار گرفته باشد.

علت تولید آنژین صدری و سکته قلبی 

عواملی که در سطور زیر به ذکر آنها میپردازم، اگرچه علت بیماری آنژین صدری و سکته  قلبی نیستند ولی به پیدایش ان ها کمک می کنند. این عوامل که در سال  اخیر توجه متخصصین به آنها مبذول شده عبارتند از:

 •  وجود مقدار بیش از حد کلسترول در خون.
 • زیاد بودن فشار خون شریانی،
 •  چاقی و بیش از حد بودن وزن،
 •  عدم فعالیت جسمانی و نداشتن تحرکات روزانه به حد کافی،
 •  ابتلاء به بیماری دیابت یا قند و اختلال در سوخت و ساز کربوهیدراتها.
 •  وجود بحران و فشارها روحی و حالاتی که باعث ناراحتیها فکری و عصبی می شوند.
 •  عادت به استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی

همانطور که در سطور بالا ذکر شده است، وجود هر یک از عوامل فوق می توانند خطر پیدایش بیماری قلب و عروق را افزایش دهند. ولی اگر چند عامل خطر (مثلاً ۴-۵ عامل) یک جا در یک فرد وجود داشته باشد، خطر بروز بیماری  آنژین صدری و سکته  قلبی به مراتب افزایش می یابد. سازمان بهداشت جهانی تحقیقاتی را در زمینها  عوامل بیماریزا قلبی، عروقی در کشور مختلف انجام داده که نتیجه  این تحقیقات عوامل زیر را نشان داده است:

 •  چربی خون بالا.
 •  مصرف دخانیات.
 •  فشار خون بالا.
 • قند خون،
 •  وزن اضافی،
 • اسیداوریک.

شانس سکته  قلبی در شخص که ۲یا ۳ عامل فوق را دارد، نه تنها دو تا سه برابر معمولی افزایش می یابد بلکه اضافه شدن هر فاکتور باعث بالا رفتن فزاینده  بیماری می شود. افرادی که سه عامل بیماریزا (قند، چربی خون، مصرف دخانیات) را دارند، ۱۰ برابر افرادی که این فاکتورها را ندارند دچار سکته قلبی می شوند. فاکتور بیماریزا فوق ناشی از روش زندگی و تغذیه غلط می باشد و قابل اصلاح و کنترل است. چربی، قند و اسیداوریک را می توان به وسیله  تغذیه کنترل کرد. دخانیات را می توان ترک کرد. کاهش نمک، زندگی سالم و مصرف دارو می تواند فشار خون را کنترل کند. طبق بررسی انجام شده از افراد، علت بروز سکته قلبی به شرح زیر می باشد: مصرف دخانیات ۵۱٪، چاقی و وزن زیاد ۱۲۳٪، استرس ۲۲٪ کم تحرکی ۲۲٪، مصرف چربی جات زیاد ٪۲۲، مصرف مشروبات الکلی یا فعالیت زیاد ۱۸٪، بیماری قند و بالا بودن فشارخون و عصبانیت ۸٪.

 نکات درباره سکته قلبی

اگر درمان طی یک ساعت بعد از شروع علائم سکته قلبی انجام شود، موثر است.
اگر همه علائم شما طی 5 دقیقه از بین رفتند، باز هم به پزشک مراجعه کنید.
اگر دیدید فرد دچار سکته قبلی شده است، قبل از هر کارابتدا به اورژانس زنگ بزنید.
اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلا شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.
سکته قلبی خاموش که ایسکمی خاموش نیز نامیده می شود، ممکن است بدون هیچ علامت هشدار دهنده رخ دهدبیماری آنژین را درمان کنید
آنژین، درد قفسه سینه است که در مرکز آن رخ می دهد. این درد به شکل فشار ناچیز، سوزش و یا سنگینی قفسه سینه احساس می شود و اغلب با درد ناشی از سوزش سر دل (ترش کردن غذا) اشتباه گرفته می شود.

درمان آنژین

آنژین می تواند علامت بیماری کرونر قلبی باشد که شایع ترین علت سکته قلبی است. لذا اگر هر نوع درد در ناحیه قفسه سینه خود احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید و یا به اورژانس زنگ بزنید. آنژین همیشه علامت بیماری یا حمله قلبی نیست. برخی افراد بعد از ورزش، دچار آنژین می شوند. بروز تغییر در روال طبیعی بدن مهم ترین چیزاست که باید مراقب آن باشید.
اگر فکر می کنید درد ناحیه قفسه سینه شما در اثر سوء هاضمه و سوزش سردل است، شاید این درد ها در اثر آنژین باشد. لذا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این درد را تشخیص دهد.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *