قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / آیا سیروز کبدی درمان قطعی دارد؟
آیا سیروز کبدی درمان قطعی دارد؟

آیا سیروز کبدی درمان قطعی دارد؟

آیا سیروز کبدی درمان قطعی دارد؟

سیروز کبد چیست

سیروز (CirrhoSiS)، لغتی یونانی به معنی «بیماری زرد – نارنجی» است و در سیروز کبد، بافت جوشگاهی (اسکارScar) جایگزین بافت طبیعی و سالم کبد می شود و مسیر جریان خون به این عضو را مسدود میکند و در نتیجه، از عملکرد صحیح کبد جلوگیری به عمل می آید.

علل سیروز کبد عبارتند از:

الکلیسم مزمن، هپاتیت C مزمن، هپاتیت B مزمن، هپاتیت D مزمن، هپاتیت خودایمن انوایمیون)، بیماری های ارثی (مثل هموکروماتوز، بیماری ویلسون، گالاکتوز می، بیماریهای ذخیره گلیکوژن)، استئاتو پاتیت غیرالکلی (NASH)، انسداد مجاری صفراوی (در اثر فقدان مادرزادی مجاری یا آسیب دیدگی آنها در کودکان و یا در اثر سیروز صفراوی اولیه یا ثانویه در بزرگسالان)، مصرف داروها و تماس با سموم یا ابتلا به عفونت ها (مانند عفونت انگلی شیستوزومیاز).

در بسیاری از بیماران مبتلا به سیروز کبد در مراحل اولیه بیماری علایمی وجود ندارد ولی با پیشرفت بیماری، عملکرد کبد دچار اختلال می شود ونشانه های زیر بروز می کنند:

احساس خستگی و درماندگی،

کاهش اشتها،

تهوع،

ضعف،

کاهش وزن،

درد شکم

635096497410278481

 ایجاد آنژیوم های عنکبوتی (Spider angiomas) بر روی پوست (آنژیوهای عنکبوتی، فرمی از اتساع مویرگ های سطحی و شاخه های انتهایی سیاهرگ های پوستی هستند که به صورت نقطه قرمز رنگ برآمده به اندازه نوک سنجاق در مرکز که رگ های بسیار کوچک خونی به شکل شعاع هایی از آن منشعب شده اند دیده می شوند. آنژیوم های عنکبوتی اغلب در اثر افزایش مقدار هورمون استروژن به وجود می آیند. از جمله موارد افزایش استروژن، میتوان حاملگی و سیروز کبد را نام برد. در سیروز، کبد قادر نیست استروژن ها را تجزیه و دفع کند).

درمان سیروز کبد:

درمان سیروز هر چند نمیتواند کبد آسیب دیده را ترمیم کند ولی قادر است پیشرفت بیماری را متوقف سازد و عوارض آن را کاهش دهد. درمان، بر حسب علت ایجاد سیروز و عوارض ایجاد شده متفاوت است و شامل روش های مختلف، از روش های دارویی تا اعمال جراحی و پیوند کبد می شود.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *