قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / آیا صرع قابل درمان است ؟
صرع
صرع

آیا صرع قابل درمان است ؟

صرع چیست ؟

صَرع یا اپی‌لپسی(به انگلیسی: epilepsy) (از زبان یونانی باستان ἐπιλαμβάνειν به معنی “تصرف کردن، تملک داشتن، یا پریشان کردن”)عبارت است از مجموعه‌ از اختلالات عصبی مزمن پزشکی بلند مدت که با حمله صرعی مشخص می‌شود. این حملات ممکن است بسیار خفیف و تقریبا غیر قابل شناسایی بوده یا برعکس طولانی مدت و با لرزش شدید همراه باشد.در صرع حملات به طور مکرر روی می‌دهد و هیچ دلیل ثابت و مشخصی ندارد، در حالیکه حملاتی را که به دلایل خاص روی می‌دهد، نباید به عنوان حمله صرعی تلقی کرد.

علائم صرع

صرع با ریسک حملات متناوب بلند مدت شناخته می‌شود. این حملات بسته به اینکه کدام بخش از مغز تحت تاثیر قرار گرفته و بسته به سن فرد، ممکن است به شیوه‌ مختلفی ظاهر شود

رایج‌ترین نوع حملات (۶۰٪ موارد) تشنج است. از آنها، دو سوم به صورت حمله صرعی موضعی ظاهر می‌شوند که بعداً به حمله عمومی تبدیل می‌شوند در حالی‌که یک سوم به صورت حمله عمومی ظاهر می‌شود. ۴۰٪ حملات باقیمانده غیر تشنجی هستند. یک نمونه از این نوع حمله غایب که به صورت سطح پایین هوشیاری روی می‌دهد و معمولا ۱۰ ثانیه طول می‌کشد.

حملات موضعی اغلب بعد از برخی تجربیات مشخص روی می‌دهد که با عنوان پیش درآمد شناخته می‌شوند. این تجربیات ممکن است شامل پدیده‌ حسی (بصری، شنیداری یا بویایی)، روانی، ارادی، یا جنبشی باشد.پرش ممکن است در یک گروه ماهیچه‌ خاص شروع شده و به گروه‌ ماهیچه‌ اطراف گسترش یابد که در این مورد با عنوان مارس جکسون شناخته می‌شود.حرکت غیرارادی نیز ممکن است روی دهد؛ که منظور از آن فعالیت‌ غیر ارادی و جنبش‌ اغلب ساده‌ نظیر ملچ ملوچ لب‌ یا فعالیت‌ پیچیده تری نظیر تلاش برای برداشتن چیزی است.

علت صرع

صرع تنها یک بیماری نیست بلکه یک نشانه بیماری است که می‌تواند بر اثر اختلالات متعددی به وجود آید.تشنج‌ خود به خود و بدون علت خاصی مانند بیماری شدید اتفاق می‌افتند.علت اصلی رخ دادن صرع می‌تواند عوامل ژنتیکی یا مشکلات ساختاری یا متابولیک باشد، این در حالی است که در ۶۰٪موارد، علت آن نامشخص است.شرایط بیماری ژنتیکی، بیماری مادرزادی و اختلال رشد در افراد جوان شایع است، این در حالی است که تومور مغزی و سکته مغزی در افراد مسن رایج است. تشنج‌ها همچنین می‌توانند بر اثر مشکلات بهداشتی دیگر رخ دهنداگر آن‌ها به علت خاصی مانند سکته، صدمه به سر، خوردن مواد سمی یا مشکلات متابولیک رخ دهند، به جای صرع به آن‌ها تشنج علامتی حاد گفته می‌شود و در دسته بندی بالاتر اختلالات مرتبط با تشنج قرار می‌گیرند. اکثر عوامل تشنج علامتی حاد باعث به وجود آمدن تشنج‌ بعدی می‌شوند که به آن‌ها صرع ثانویه گفته می‌شود.

تشخیص صرع

تشخیص صرع به طور کلی بر اساس توصیف تشنج‌ و اتفاقات جانبی می‌باشد. الکتروانسفالوگرافی و تصویربرداری از سیستم عصبی نیز بخشی از عملیات تشخیصی است. همواره پیدا کردن سندروم صرعی خاص امکان‌پذیر نیست.تست نوار مغز طولانی مدت همراه با ویدئو نیز ممکن است در برخی موارد مفید باشد

درمان صرع

صرع معمولا بعد از تشنج اول با داروی شیمیایی روزانه درمان می‌شود، اما در افرادی که دارای ریسک بالا هستند، درمان دارویی می‌تواند بعد از تشنج اول آغاز شود.در برخی موارد ممکن است به یک رژیم غذایی خاص، استفاده از یک محرک عصبی، یا جراحی مغز و اعصاب نیاز باشد. به نظر متخصصان بیماری صرع درمان پذیر است و طول درمان صرع بستگی به نوع آن دارد که از دو تا پنج سال به طول می انجامد.

درمان گیاهی

گل بنفشه + گل نیلوفر + گل پنیرک + پوست خشخاش همه را کوبیده خمیر کنید و روی سر ببندید یا این که کدو ، خیار یا تاجریزی را کوبیده بر سر بمالید.

دم کرده  2/0 تا یک گرم زعفران ضد صرع است.
دم کرده 2/0 تا 4 گرم بادرنجبویه در یک فنجان آب جوش مفید است.
دم کرده مقدار علف چای در یک فننجان آب جوش جهت درمان صرع مفید است.
دم کرده تا یک گرم سداب جهت درمان صرع مفید است.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *